Minkä verran annatte kiinteitä kerta-annoksena?keitättekö itse lisäksi perunan ja siihen purkista lisää vai miten??
kiinteiden määrästä
äippyli
4356
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Purkkiruoat ovat ihan siltään valmiita aterioita. Jos katsot liha-kasvissoseiden tuoteselosteita, huomaat, että nehän ovat perunasoseita, joissa on vähän jotain kasviksia ja pikkuisen lihaa seassa.
Et kertonut, minkä ikäistä syötät, ja kuinka pitkään olet jo kiinteitä antanut, mutta jos olet liha-kasvissoseita antamassa, oletan että erilaisia kasvissoseita on jo maisteltu jonkin aikaa, ja ne sopiviksi todettu, joten ainakin niitä voi antaa niin paljon kuin vauva jaksaa syödä.
Tietysti johonkin esim. porkkana tai maissisoseeseen voi sekoittaa itse keitettyä perunaa sekaan, tai kaupan kasvissoseisiin itse keitettyä lihaa tms.
eiku ajattelin et ku monet ovat laittaneet et esim. 5kk.syö aamupäiväl puoli purkkia kasvissosetta et onko se vaa se vai lisäksi viel perunaa..?tiedän kyl et mitä kaupan soseet ovat..
että 5 kk syö puoli purkkia kasvissosetta, niin se syö sen puoli purkkia. Jos sanoo, että puoli purkkia kasvissosetta ja perunaa, niin sitten se lapsi syö sen. Tämä luetunymmärtämisestä.
joo kun meidän vaavi syö puoli purkkia kasvissosetta johon olen keittänyt 2 isohkoa perunaa ja kaikki uppoaa..et kun syö nui älyttömän määrän..siks vaa kyselin