Ihmetyttää näillä palstoilla keskustelut siitä, että kuka kopioi mitäkin mallia. Esimerkiksi kun nykyinen 5-ovinen Civic tuli myyntiin, vaahdottiin, että kopioitu Focuksesta. Ei autoissa ole muuta samaa, kuin vähän saman tyyliset etuvalot. Yleensäkin, jos maskissa tai ajovaloissa on jotain yhteistä, auto on heti "kopioitu" (vrt. Mazda6 ja uusi Accord). Valot on vain pieni osa muotoilua. Ja lisäksi kannattaisi ottaa huomioon seikka, että jos eri valmistajien kopioiduiksi väitetyt mallit tulevat myyntiin muutaman viikon (tai jopa vuoden) välein, heti sitä jälkimmäistä väitetään kopioiduksi. Kyllä autojen suunnittelu ja muotoilu on aloitettu jo muutamaa vuotta aikaisemmin, joten tuskin parissa kuukaudessa muutetaan jonkin auton ulkonäköä vastaamaan jotain toista!
Eli uusi Avensis ei ole kopio Vectrasta. Kyseinen muotokieli on nyt vaan valittu näille malleille. Ja suunnilleen samanlaiset etuvalot on viimeisimmässä Honda Preludessa, jota myyty jo viime vuosituhannella. Eli Vectra C on sitten kopio Preludesta. Ja tiedoksi kaikille: en aja millään tässä tekstissä esiintyneellä merkillä.
Eli uusi Avensis ei ole kopio Vectrasta. Kyseinen muotokieli on nyt vaan valittu näille malleille. Ja suunnilleen samanlaiset etuvalot on viimeisimmässä Honda Preludessa, jota myyty jo viime vuosituhannella. Eli Vectra C on sitten kopio Preludesta. Ja tiedoksi kaikille: en aja millään tässä tekstissä esiintyneellä merkillä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
....pelkään että Boeing 767 on kopio Airbus 320:stä. Molemmissa on samanlaiset ulokkeet rungon molemmilla puolilla. Kyllä se on nyt palaverin paikka....
Vectran C:mallia on haukuttu monesti rumaksi ainakin Opelin palstoilla mutta kohta samannäköisiä autoja liikkuu enemmänkin liikenteessä kun Avensiksen myynti pääsee vauhtiin. Kaipa se silmä tottuu tai sitten ovat molemmat rumia :)Minusta ihan jees molemmat.
Kun puhut automallin suunnittelusta ja muotoilusta ja siihen kuluvasta ajasta niin onko kenties kokemusta kyseisestä asiasta?
Itse en autotuotannosta tiedä varmaan sen enempää kuin normaali pulliainenkaan, mutta erään toisen tuotteen läpikulkuajasta suunnittelupöydältä asiakkaalle minulla on kyllä jonkin verran tietoa työni puolesta.
Sen perusteella kyllä väittäisin, että tuote ei missään nimessä ole "valmis" tai "lukkoon lyöty", kun se lähtee ensimmäisen kerran suunnittelupöydältä kohti protovalmistusta.
Tässäkin tapauksessa sanoisin, että Vectran keulan muotoilusta tulleesta palautteesta on ollut vielä tojotan insinööreille hyötyä ja muutokset on kyllä sen osalta keretty tekemään.
Ja kopiointi on erittäinkin yleistä nykypäivänä. Näyttää vaan joillekkin se asia olevan erittäin vaikeasti nieltävissä.
Katsokaapa Ave farkkua ja Ave Versoa. Selkeä kopio - tänäänkin jossain lehdessä oli mainos farkusta ja itsekin ensi vilkaisulla luulin sitä Versoksi, vaikka tällaisella itsekin ajelen.
Yaris oli muotoiltu jo 1993. Muotoilijana Pösö.
Linkki:http://www.conceptcarz.com/folder/vehicle.asp?car_id=1111
Mikä Yaris toi mukamas on? Selvä A-sarjan Mersu! Mihin tämä maailman on menossa, johtotähtikin kopioi Pösöltä!
Mikä Yaris toi mukamas on? Selvä A-sarjan Mersu! Mihin tämä maailma on menossa, johtotähtikin kopioi Pösöltä!