Miten PowerShot Pro1:llä kuvataan makrolla?
Pro1 makro
........................
7324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niin siinä on se kukan kuva, millä saa automaattitarkennuksen "super macro" asetukselle, jolloin kamera voi tarkentaa 3cm päähän.
Toimii myös niin, että pistät manuaalisen tarkennuksen ja tarkennat nii lähelle kuin mahdollista.
Sitten vain kamera 3cm päähän kohteesta, niin saat lähikuvan.
Voit myös kokeilla toimiiko niin, että zoomaat niin pitkälle kuin mahdollista ja sitten otat lähikuvan.
Mitään super hyviä macrokuvia ei pokkareilla saa.
Jos kohde on sopiva saa pokkarilla parempia makrokuvia kuin systeemillä.
Mutta, koska pokkarit tarkentuu liian lähelle on valaistuksessa suuria ongelmia.
Haluaisin vain tietää mikä tämmönen kohde mahtais olla?
Juuri valaistuksenkin takia pokkarilla tulee huonompia macroja, mutta myöskin piirron takia, koska järkkäreissä on huomattavasti parempi kuvanlaatu.
Sen lisäksi järkkärillä saa ihan samalla lailla lähikuvia ku pokkarilla, eli lähin tarkennus etäisyys vaikka 0cm linssiltä (loittorenkaiden avulla), mutta sen lisäksi järkkärillä saa oikeita macroja, 1:1 suurennossuhteen kuvia, eli näitä tämmösiä:
http://mickocastren.1g.fi/muut/otti04.jpg
Mitä et pokkarilla saa mitenkään vaikka tunkisit kuinka kiinni kohteeseen.
Erilaisia lähilinssejä kun käyttää, niin päästään vielä parempiin tuloksiin, tässä esimerkkinä yksi, minkä otin järkkärin 300mm objektiivilla lähilinssillä: http://www.aijaa.com/img/00048/524229.jpg
Ja tuossakin kuvausetäisuus oli vielä 12cm (hämähäkki n. 0,5cm kokoinen), jolloin normaalin ulkoisensalaman käyttö oli mahdollista hajoittimen kanssa.
..ef 70-300/4-5,6 IS USM telezoomiin loittoja? KAmerana 400D
Makrokuvaus on mielenkiintoista.
hohoijaa, jos noita mallikuvia haluat esitellä niin kannattaisi varmaan ensiksi opetella edes muutamia valokuvaksen perusteita...mikä ihme nää kaikenmaailman harrastajatuhertelijat ajaa laittamaan nettiin kaikki suttuotokset joita syntyy, vähän itsekritiikkiä pitäis olla.
Rekisteröityä ja puhua muuten kuin anonyymisti jos on jotain sanottavaa ja tämän jälkeen pistää linkkejä omiin kuviin, mitä varmasti ovat huomattavasti parempi?
Johtunee myöskin siitä, että tuossa kuvassa käytin 11x zoomia missä oli lähilinssi ja kuvasin käsivaralta, joten mitään loisteliasta mestariteosta se ei esitä, enkä niin väittänytkään.
Tässä puhutaan nyt kohteen suureksi saamisesta kuvaan ja mielestäni tuo kuva on riittävän tarkka havainnoimaan sen, miten suurena pienen pieni hämähäkki näkyy.
Ja sitte vastaus kysymykseen toimiiko loitot 70-300mm IS USM:ssä.
Yksi tai kaksi pientä loittoa saattaa toimia ja ehkä jopa kokonainen sarja, mutta tällöin ei tarkennus enään pelitä kunnolla telepäässä.
Oho, wannabe valokuvaajalla kopsahti palkokasvi nenään... jos kuviaan esittelee julkisesti pitää myös kestää pikku kritiikki :)