Idän uskonnot ovat ihailtavia. Toisin kuin kristinusko, ne ajavat rauhan asiaa. Ne eivät harjoita ristiretkiä, eivät väkivaltaa. Totea itse:
http://www.stefanus.fi/uutisarkisto-07.html
Idässä rauhan uskontoja.
9
535
Vastaukset
- OneWhithAll
Maailmassa tapahtuu kaikkialla hirvittäviä ja raakoja asioita. Ihan uskontoon katsomatta.
=(
Mutta silti en pitäisi kristinuskoa sen rauhallisempana kuin muitakaan. Ehkä sen sanoma on, kuten monen muunkin. - > 003<
Ei kai ns kristiuskokaan ole näitä kotikutoisia.
Eikös se ole miekkalähetystyönä pohjolaankin ängetty?
Täällä leo-eläin tietää! - tapetaan..
Kysypä, montako miljoonaa ihmistä maailmassa on tapettu kristinuskon nimissä? Vieläkin USA käy uskonsotaa islamilaisia vastaan. Kyllä idän uskonnot ovat paljon rauhanomaisempia suvaitsevaisuudessaan kuin kristinusko - tai islam.
- > 003<
Ja profeettoja nää on - kuinkas muuten, nää uskomuksiin ja alitajuntaan piikatut, sano.
Kelpaa niiden edestä kiivailla ja tappaa. Tässä samaa mieltä. Jostain syystä kaikki
maailman uskonnot ovat itäistä perua.
Intiaaneilla oli humaanimpi Suuri Henki jonka kanssa pyrittiin kohtuulliseen tappamiseen.
Eläimiä tapettiin hyötykäyttöön. Angloamerikaanit ampuivat junista huvikseen preerioiden halki matavista junista
esim, puhveleita suuret määrät.
Ei huoli kulkea rinta rottingilla läntisten kulttuurien edustajana.
Meininki lännenvalloituksessa: paras Intiaani/ Aboriginaali, kuolleena. - Sive Lee
> 003< kirjoitti:
Ja profeettoja nää on - kuinkas muuten, nää uskomuksiin ja alitajuntaan piikatut, sano.
Kelpaa niiden edestä kiivailla ja tappaa. Tässä samaa mieltä. Jostain syystä kaikki
maailman uskonnot ovat itäistä perua.
Intiaaneilla oli humaanimpi Suuri Henki jonka kanssa pyrittiin kohtuulliseen tappamiseen.
Eläimiä tapettiin hyötykäyttöön. Angloamerikaanit ampuivat junista huvikseen preerioiden halki matavista junista
esim, puhveleita suuret määrät.
Ei huoli kulkea rinta rottingilla läntisten kulttuurien edustajana.
Meininki lännenvalloituksessa: paras Intiaani/ Aboriginaali, kuolleena.Taisipa inkatkin teurastaa 50 000 ihmistä yhdessä temppelissä viikon aikana. Otti varmaan voimien päälle uhripapeillakin.
Sodankäynnin yksi osatekijä on monesti usko. - > 003<
Sive Lee kirjoitti:
Taisipa inkatkin teurastaa 50 000 ihmistä yhdessä temppelissä viikon aikana. Otti varmaan voimien päälle uhripapeillakin.
Sodankäynnin yksi osatekijä on monesti usko.Oli näit kulttimurhaajia enemmän. Pohjoisamerikan inkkarit olivat fiinimpää väkeä.
Totta kai ne teurasti uudisasukaspönttiksiä, koska näkivät näiden valloittavan koko lännenmaat.
Paavien roistomaisuuksilla ei pohjaa näkyisi, ellei heilläkin olisi nykyään
omaa tiedeakatemiaansa.
Kristinuskovaiset jatkaa yhä omaa ihmisten mielen manipulaatio-ohjelmaansa.
Minulla tilttaa heti kun kuulen verorahoilla koulutetun ihmisen sanovan: jeesus sanoo...
Vitut sanoo mitään. Manipuloivat sanat on sämplätty j:n sanomiksi.
Että äklöittää
- Sive Lee
Siis kaikilla ihmisillä idässä on asiat hyvin ja siellä ei esiinny esimerkiksi köyhyyttä lainkaan? Siinä olet kyllä oikeassa, että kristinuskon vastuussa miljoonien ihmisten kuolemista.
On siellä idässäkin arvelluttavia kultteja ja jos ne saisivat valtavan määrän kannattajajäseniä niin ei hyvä heiluisi.- nyt..
Ei kai nyt kukaan sellaista väitä, että idässä olisi kaikki hyvin.
Mutta kyllä moniin idän uskontoihin (mm. hindulaisuus ja buddhalaisuus) kuuluu olennaisesti toisten hyväksyminen paljon luontevammin kuin kristinuskoon tai islamiin. Tämä johtuu siitä, ettei noissa uskonnoissa ole yhtä ja ainutta oikeaa totuutta. Ei ole mitään ylipappia, paavia tai ajatollaa, joka määrittäisi sen, mikä on oikea tapa olla uskovainen ja mikä ei.
Toki siellä on ääriaineksi, rikollisia, yms.yms., muttei vaino ole sisäänrakennettu uskontoon, ei lainkaan. - Sive Lee
nyt.. kirjoitti:
Ei kai nyt kukaan sellaista väitä, että idässä olisi kaikki hyvin.
Mutta kyllä moniin idän uskontoihin (mm. hindulaisuus ja buddhalaisuus) kuuluu olennaisesti toisten hyväksyminen paljon luontevammin kuin kristinuskoon tai islamiin. Tämä johtuu siitä, ettei noissa uskonnoissa ole yhtä ja ainutta oikeaa totuutta. Ei ole mitään ylipappia, paavia tai ajatollaa, joka määrittäisi sen, mikä on oikea tapa olla uskovainen ja mikä ei.
Toki siellä on ääriaineksi, rikollisia, yms.yms., muttei vaino ole sisäänrakennettu uskontoon, ei lainkaan.Siis kristinuskossa. Älä pidä muita jumalia ja kaikki muut uskot ovat saatanan juonia. Monet idän uskonnot ovatkin hieman filosofisempia kuin kristinuskon raamatuntulkkaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322289Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749496Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297490Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806325SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825970Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084630Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801355