mä oon kaasona kaverin häissä, enkä ole ollut elämäni aikana kuin pari kertaa häissä (joista on jo kauan aikaa), joten hääleikeistä ei ole juurikaan kokemusta. olisko jollain vinkkejä kivoihin hääleikkeihin?
hääleikeistä
3
2461
Vastaukset
sulhanen ja morsian viedään pois huoneesta. Heidän on tarkoitus viikata yhdessä, silmät sidottuina lakana. Se miten lakana viikkaud yhdessä onnistuu, kuvastaa sitä miten heidän hääyönsä tulee menemään. On hauskaa kuunneltavaa.. Kerrotaan ensin vieraille mikä on pelin idea, ja sitten tuodaan morsiuspari takaisin.
Morsiamen tai sulhasen ryöstö. Jäljelle jäävä kerää miekkaan rahaa, laulaa karaokea, limboaa(ehkei morsiammelle paras juttu esim korsetin takia), kerää kolikoita kenkäänsä, tanssittaa anoppia/appivanhempia, muita vieraita tms.
On hyvä idea palkata taikuri, stand-up koomikko tms viihdyttämään vieraita siksi aikaa kunnes hääpari pääsee kirkosta paikalle. Muuten saattaa käydä aika pitkäksi.
Voi tehdä kuvakirjan hääparista minkä näyttää esim diakuvina isolla lakanalla tms ja samalla kertoa kivaa tarinaa kuvista ja hääparista.
tässä nyt muutama...sekä tietty morsiuskimpun heitto ja sukkanauhan haku ja heitto..- tuleva rouva
Hei vaan! Neuvoja tarvitsisit hääleikkien suhteen. Tässä muutama leikki, toivottavasti niistä on jotain apua.
Ensin vieraiden joukosta valitaan 12 osallistujaa, mielellään naisia/miehiä ja eri perheistä. Eli ei parskuntia siihen 12 hengen porukkaan. Kaaso on best manin kanssa kirjoittanut 12 asiaa eri lapuille esim. huvipuistoon meno morsiusparin kanssa kesäkuussa, joulukuusen hakeminen morsiusparin kanssa joulukuussa, mökkiviikonloppu morsiusparin kanssa elokuussa jne. Eli tarkoituksena on että seuraavan vuoden jokaiselle kuukaudelle löytyy morsiusparille ohjelmaa juuri sen perheen tai parsikunnan kanssa/ järjestämänä, joka poimii yhden niistä 12 lapusta.
Ihanteellisinta olisi jos suunniteltu asia tapahtuisi juuri sinä päivänä joka kuukausi, kun morsiuspari on vihitty eli vihkiminen on esim. 12.5.07, niin vuoden 2008 joka kuukauden 12 pvä olisi se huvipuisto mökkeily ym. mutta tänä päivänä sellainen suunnittelu on lähes mahdotonta. Joten sopii soveltaa juttua juuri niin kuin se teidän morsiusparille sopii. =)
Ja toinen leikki:
Morsiusparin silmät sidotaan huivilla. (varotaan morsiamen kampausta, huntua, tiaraa ja MEIKKIÄ). Sitten otetaan rypyssä oleva lakana annetaan toinen pää sulhaselle ja toinen morsiammelle. He siis seisovat suht lähekkäin toisiaan ei kuitenkaan niin lähekkäin että voivat koskettaa toisia(ainakaan heti). Sitten heidän pitää yhteistyöllä ja puhumalla taitella lakana nätisti. Juuri sellaiseksi, että sen voisi laittaa suoraan kaappiin. Tämä symbolisoi morsiusparin "yhteistyö kykyä".
Hauskaa hääjuhlan suunnittelua Ritulle! Toivottavasti on jotain apua näistä sinulle. =)
T:Heinäkuussa itse avoituva - kiva leikki
hää leikki:
Morsian panee
silmille huivin ettei hän näe.
Kaikki miehet paljastavat jalan
polviin saakka.Sitten morsian tunnustelee
huivi silmillä miesten jalkoja ja sen täytyy tunnistaa oman sulhasen jalka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5148755Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1456046Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3515077Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli634706Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s964307Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664023SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1813873- 911818
- 1031364
- 47939