Meidän poika painoi 4kk:n neuvolassa 7900g ja oli 63,5cm pitkä. Aika pulska on. Onko muilla vastaavaa, että paino on yläkäyrillä, mutta pituus keskikäyrää?
Tukeva vauva
Onko muita?
231243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
samanikäinen -ja painoinen typykkä, pituutta 1 cm enemmän. Lihava ja leppoisa vauva...
meillä painoi tyttö 7930g ja oli 64,5 cm pitkä, kiva pallero tuo typy. Pian on 5 kk neuvola, saas nähdä paljonko tullut painoa.
4kk neuvolassa 7980g ja 68cm, käyristä en muista mitään :)
meillä oli poika 4 kuukautis nevolassa 8900g ja 68cm. saahan sitä vauvoilla vähän makkaroita ollakkin =)
sen kokoinen kuin teillä on nyt! 7900g ja 65cm.. Ja siis 3kk neuvolasta kyse. Mielestäni ei ole lihava vauva vaan leppoisan pyöreä kuten lapsen pitääkin olla!
mun kaksospojat oli 5kk neuvolassa 6.240g ja 62.5 cm ja 6.420g ja 63 cm..pitäiskö minun huolestua kun ne on niin pieniä?
kaksosethan on yleensä pienempiä.. ystäväni "yksös" poika on saman kokoinen ja pian 7kk ja kuulemma kaikki hyvin niin kauan kun omalla käyrällään menee ja paino nousee tasaisesti.
jos 6g painaa vauva ni kyllä ois jo syytä huolestua;)
sellaisen lapsen pitää ollakkin
jos olen huolissaan vaavejen painosta ja kasvusta niin onko aivan pakko ilkeillä? mitä olen sinulle tehnyt?
ihan ilkeilyä ollu, viittaus vaan sun kirjoitusvirheeseen. paino kirjoitetaan esim 6520 g tai 6.520 kg. ja huolissaan ei tarvitse olla, kyllä ne neuvolatäditkin jotain tajuu ja sanoo jos on huolissaan.
sorry jos tulee väsyneelle äippälle kirjotusvirheitä....mulla on neljä tenavaa ja kaikki on alle neljän vuoden! Kait saa välillä väsyttää?
ettei saisi väsyä. mutta jos noin kiukuttaa, niin eipä taida syy täältä löytyä, itse olet tenavasi tehnyt noin pienillä ikäeroilla. mä vain selitin sulle, mitä sen toisen viesti sisälsi, että tuskin se oli ilkeilyä. eli en siis ollut minä joka sulle siihen ekaks vastas "ilkeillen".
tietää ketä kirjottaa ja mitä! anteeks nyt kauhean paljon jos kerroin kuinka minua väsyttää ja minkä ikäisiä lapsia minulla on! mä en mun lapsia kadu enkä ikinä niitä takas antais.. on se kumma jos joku yhen lapsen äiti valittaa väsymystä ja ajattelee kaikkea pahaa omasta lapsesta niin kyllä hänelle myötätuntoa löytyy mutta jissus jos minä monen lapsen äitinä sanon että vähän väsyttää niin sitten mä oon pöhkö kun olen hankkinut niin monta lasta!
mä nyt kiukuttelen? Heh,heh!
toi sun tekstis on. ei pidä ihan noin vakavasti ja ittees ottaa. lukisit ihan ajan ja ajatuksen kanssa noi tekstit, niin tajuisit et ne ei ole pahalla kirjoitettu.
ymmärrä miten mun viestit muka on kiukkusia? no what ever! en oo kiukkunen vaan joskus väsynyt, varsinkin kun pojat ovat taas sairaana.. no tuskinpas sua kiinnostaa ! keväänjatkoja
oli 4kk neuvolassa 8685g ja 66.2cm
aikamoinen jötikkä on ja painoa tulee koko ajan hurjasti lisää. Kyllä on kantamista.
6500g ja 58,5cm pitkä.
Meillä likka 8kk neuvolassa, 8270g ja 74cm. Täti pohti saako tarpeeksi ruokaa, vaikka syö kuin hevonen.. Muksut erilaisia, älä katso käyriä turhan tarkkaan, meillä ainakin neiti tullut isäänsä.. Taitaa olla missi-ainesta, vaikka äiti toivoisi ihan jotain muuta, heh!
8290g ja 65 cm.
mun poika oli viikkoa vaille nelikuisena 64,5 cm ja painoi 7900 g. syntyi ennenaikaisena 36 0 painaen 2840 g ja 48 cm oli pituutta. 7 kk painoi 11 kg, oli saanut siihen asti pelkkää rintamaitoa.
nyt yli kaksivuotiaana on ihan normaalin kokoinen poika. lapset kasvavat omaan tahtiinsa:)
meillä poika oli 4kk ikäsen 65cm ja 8720g =P