Paras Photoshop opas ?

mikä olisi

siis suomenkielinen hyvä opas? Ei mikään perusopas, vaan sellainen joka opettaisi kaikkia kuvankäsittelyn "kikkoja" Photoshopissa.

2

1334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trolliolli

      Olen lukenut toista kymmentä photoshop-kirjaa, enkä ole vielä löytänyt oikeastaan sitä "oikeata", jolle olisi paikka kirjahyllyssäni eräänlaisena photohopin perusteoksena.

      Tosin tällä hetkellä olen lukemassa, tai oikeastaan vasta aloittamassa lukemaan, Martin Eveningin kirjoittamaa Photoshop valokuvaajille -kirjaa (toinen, uudistettu painos), mikä vaikuttaa sellaiselta, mitä olen jo pitkään etsinyt. Todella kattavan tuntuinen ja oikeasti hyödyllinen opas. Ei mitään Scott Kelby -kikkoja, jotka näyttävät kyllä hienolta, mutta mille ei todellisuudessa ole ainoatakaan käyttötarkoitusta.

      Eniten näissä kirjoissa on ärsyttänyt se, että ne on kaikki kirjoitettu todella aloittelijoille. Tietokoneen peruskomennot selitetään seikkaperäisesti aina kansioiden luomisesta tiedostojen tallentamiseen. Sama juttu kaikissa, oli sitten kirjan nimenä "Photoshopin perusteet" tai "Photoshop - Edistynyt käyttö". Esimerkit ovat yleensä todella huonoja ja välillä tulee sellainen olo, ettei kirjoittaja itsekään oikein tiedä mistä puhuu.

      Jos perusteet on jo hallussa ja haluat niitä kikkoja oppia, niin nuo Scott Kelbyn kirjat ovat sinua varten. Osa vinkeistä on ihan hyödyllisiä, osa taas täysin kertakäyttökamaa. Samat jutut ja samat vitsit kiertävät kirjasta toiseen, joten nykyään nuo voi lähinnä selata läpi.

      Ammattimaisempaan työskentelyyn suosittelen alussa mainittua "Photoshop valokuvaajille" -kirjaa. Samalla nimellä löytyy useampia kirjoja, joten kannattaa tarkistaa, että kirjoittajana on Martin Evening.

      Suosittelen välttämään näitä "Photoshop CS2: Kuvankäsittely" -tyylisiä kirjoja, koska ne ovat yleensä vain toistensa kopioita. Jokaisesta uudesta ohjelmaversiosta tulee aina pari uutta kirjaa, joissa ainoa hyödyllinen osa on uusien ominaisuuksien luettelo (jos nyt edes on sellaista). Ne voi aivan hyvin katsoa netistäkin. Uudet työkalut oppii paljon paremmin kokeilemalla itse.

    • yksi-.

      tämä on kylläkin PS6 mutta aika paljon on ainakin tekstiä:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      114
      10165
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      4970
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2161
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2038
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1874
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1551
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1382
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      961
    9. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      957
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      932
    Aihe