mistähän mahtaa johtua nostolaitteen voimattomuus, nostolaite juuri korjautettu, uusittu kaikki venttiilit ja tiivisteet. nyt kasasin nostolaite kannen paikoilleen mutta ei jaksa nostaa kun seison aisojen päällä. pumpulta avasin ilmaruuvin, tuloksena öljysuihku joka paikkaan, elikkä pumppu ainakin toimii. onkohan jotakin muuta ilmaukseen liittyvää jota en nyt ymmärrä?? kiitos neuvoista etukäteen.
ford 2000 nostolaite
ford 26m
3554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarkasta paineensäätöventtiili on takasillanpohjassa pumpusta tulevien putkien vieressä on ainakin 30mm avaimella vännettävä ventiili on mulkun mittanen ja sen voi purkaa ,sisällä on jousikuormitteinen istukka ventiili jos istukassa on metallin paskaa hydpaine ei nouse.Tarkasta tämä ensin.
öljy oli aivan puhdasta eikä vettiilissä ollut mitään roskaa, nostolaite edelleen aivan voimaton. mitähän vielä vois kokeilla?? viimeinen keino on tietysti kääntyä huollon puoleen jossa uusitaan osia niin kauan että toimii, mutta taitaa tulla hintoihin..
Nosta nostovarret ylös ilmankuormaa.Kun varret ylhäällä mene nostovarsien päälle kone käynissä jos varret laskee vika nostolaite kanessa siellä öljy vuoto(sylinteri,syliteri kannen väli o-renk,käyttövent vieressä oleva ohjausventiili).
Jos nostovarret ei laske kun menet varsien päälle on vika hydpumpussa jossa on kaksi laippa tiivistettä toinen painepuolella jos se katkeaa pumppu tuottaa juuri sen verran painetta että juuri nostovarret nousee ,uusi tämä laippa tiiviste.