Niin, mikäs se semmoinen teekkari on enivei...
Teekkarit?
8
2755
Vastaukset
- tavallinen tekari vaan
mutta haluaa keekoilla, ja siksi on lisännyt tämän ylimääräisen een titteliinsä. Silkkaa turhamaisuuttaan ne sanovat myöhemmin itseään inssinööreiksi ja arkkiatritehteiksi ja marsalkoiksi. Jos valtio sitten päättää alentaa niiden kansalaisarvoa, ovat ne alennuksen jälkeen pelkkiä nöörejä vaan, ja tekarithan ne saavat jo alle kolmekymppisinä, joten kyllä ne ihan selviä tekareita ovat jo ihan luonnostaan.
- Clown The Fearless
Sanotaan että insinöörit suunnittelevat koneita. He siis valmistavat sellaisia laitteita, joita ei aikaisemmin ole keksitty :)
- onkaan
Clown The Fearless kirjoitti:
Sanotaan että insinöörit suunnittelevat koneita. He siis valmistavat sellaisia laitteita, joita ei aikaisemmin ole keksitty :)
viisaampi kuin INSINÖÖRI. No tietenkin se toinen insinööri
- D. Deekkari
Myös monet arkkitehdit ovat olleet teekkareita. Suomen historian kuuluisimmat arkkitehdit ovat Arvo Aalto ja Arvo Ylppö.
- Häh???
Eikös Ylppö ollut lääkäri??? Eikä lääketieteen opiskelijat tietääkseni oo teekkareita...
- ei ainakaan teekkari
Hetkinen.. jos nyt kuitenkin Alvar Aalto?
Häh??? kirjoitti:
Eikös Ylppö ollut lääkäri??? Eikä lääketieteen opiskelijat tietääkseni oo teekkareita...
nimitettiin pitkän ja kunniakkaan lääkäriuran vuoksi arkkiatriksi, ei arkkitehdiksi.
On pelastanut monen lapsen hengen ja opit ovat kertautuneet nykypolvillekin...
Syntyi itse keskosena ja oli aika käppänä aikuisenakin.M40-177-71 kirjoitti:
nimitettiin pitkän ja kunniakkaan lääkäriuran vuoksi arkkiatriksi, ei arkkitehdiksi.
On pelastanut monen lapsen hengen ja opit ovat kertautuneet nykypolvillekin...
Syntyi itse keskosena ja oli aika käppänä aikuisenakin.mitä paskaa sitä saa lukea ennen kuin silmät päästä tippuu!
Murkut (=murrosikäiset) parjailee teekkaresta vaikk`ei ne edes tiedä mikä se on. Sit joku yrittää jotakin teekkari = tekari-k. Keksis edes vitsin aiheesta, no okei, oivallus hyvä. Mutt`ei riitä, virhekin kaavassa.
Teekkari = tekniikan alan ylioppilas, siis ylioppilas, joka opiskelee tekniikan alaa. Jos ette tiedä mikä on "tekniikan ala", niin vaikka googlettakaa nämä sanat.
Teekkarivitsit ovat teekkareiden kertomia vitsejä, kuten otsikon alla on muuallakin todettu. Ne voivat olla MITÄ TAHANSA vitsejä, mutta NÄKÖKULMA on teekkarihenkinen. Sen vuoksi teekkarivitsit voivat käsitellä humanisteja, kauppislaisia tai vaikka oikislaisia niin kuin suomalais-, ruotsalais- ja norjalaisvitsit. Vastaavasti humislaisilla (humanoideilla) ym:lla on omia vitsejä. Mutta mikään ei rajoita vitsailua, paitsi potku omaan nilkkaan.
Itse asiasta en nyt muista yhtään paitsi yhden matemaattisen vitsin, jota ei tässä voi kertoa alaikäisten vuoksi.
Kiitos niille joillekin oikein aiheen ymmärtäjille, joilla oli joku vitsikin.
Terveisiä Tkk/T/Aut:lle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky54728Oot mahtava tyyppi
En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot434578Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va1553663Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?
He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun1063486Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty313480Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti
– Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm452946Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys
Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo121070Pahimman luokan hasardi
sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap81928Elämäni rakkaus
Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten63829- 93772