Niin, mikäs se semmoinen teekkari on enivei...
Teekkarit?
8
2732
Vastaukset
- tavallinen tekari vaan
mutta haluaa keekoilla, ja siksi on lisännyt tämän ylimääräisen een titteliinsä. Silkkaa turhamaisuuttaan ne sanovat myöhemmin itseään inssinööreiksi ja arkkiatritehteiksi ja marsalkoiksi. Jos valtio sitten päättää alentaa niiden kansalaisarvoa, ovat ne alennuksen jälkeen pelkkiä nöörejä vaan, ja tekarithan ne saavat jo alle kolmekymppisinä, joten kyllä ne ihan selviä tekareita ovat jo ihan luonnostaan.
- Clown The Fearless
Sanotaan että insinöörit suunnittelevat koneita. He siis valmistavat sellaisia laitteita, joita ei aikaisemmin ole keksitty :)
- onkaan
Clown The Fearless kirjoitti:
Sanotaan että insinöörit suunnittelevat koneita. He siis valmistavat sellaisia laitteita, joita ei aikaisemmin ole keksitty :)
viisaampi kuin INSINÖÖRI. No tietenkin se toinen insinööri
- D. Deekkari
Myös monet arkkitehdit ovat olleet teekkareita. Suomen historian kuuluisimmat arkkitehdit ovat Arvo Aalto ja Arvo Ylppö.
- Häh???
Eikös Ylppö ollut lääkäri??? Eikä lääketieteen opiskelijat tietääkseni oo teekkareita...
- ei ainakaan teekkari
Hetkinen.. jos nyt kuitenkin Alvar Aalto?
Häh??? kirjoitti:
Eikös Ylppö ollut lääkäri??? Eikä lääketieteen opiskelijat tietääkseni oo teekkareita...
nimitettiin pitkän ja kunniakkaan lääkäriuran vuoksi arkkiatriksi, ei arkkitehdiksi.
On pelastanut monen lapsen hengen ja opit ovat kertautuneet nykypolvillekin...
Syntyi itse keskosena ja oli aika käppänä aikuisenakin.M40-177-71 kirjoitti:
nimitettiin pitkän ja kunniakkaan lääkäriuran vuoksi arkkiatriksi, ei arkkitehdiksi.
On pelastanut monen lapsen hengen ja opit ovat kertautuneet nykypolvillekin...
Syntyi itse keskosena ja oli aika käppänä aikuisenakin.mitä paskaa sitä saa lukea ennen kuin silmät päästä tippuu!
Murkut (=murrosikäiset) parjailee teekkaresta vaikk`ei ne edes tiedä mikä se on. Sit joku yrittää jotakin teekkari = tekari-k. Keksis edes vitsin aiheesta, no okei, oivallus hyvä. Mutt`ei riitä, virhekin kaavassa.
Teekkari = tekniikan alan ylioppilas, siis ylioppilas, joka opiskelee tekniikan alaa. Jos ette tiedä mikä on "tekniikan ala", niin vaikka googlettakaa nämä sanat.
Teekkarivitsit ovat teekkareiden kertomia vitsejä, kuten otsikon alla on muuallakin todettu. Ne voivat olla MITÄ TAHANSA vitsejä, mutta NÄKÖKULMA on teekkarihenkinen. Sen vuoksi teekkarivitsit voivat käsitellä humanisteja, kauppislaisia tai vaikka oikislaisia niin kuin suomalais-, ruotsalais- ja norjalaisvitsit. Vastaavasti humislaisilla (humanoideilla) ym:lla on omia vitsejä. Mutta mikään ei rajoita vitsailua, paitsi potku omaan nilkkaan.
Itse asiasta en nyt muista yhtään paitsi yhden matemaattisen vitsin, jota ei tässä voi kertoa alaikäisten vuoksi.
Kiitos niille joillekin oikein aiheen ymmärtäjille, joilla oli joku vitsikin.
Terveisiä Tkk/T/Aut:lle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1827702Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1405297Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/614066Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y562801- 2782408
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1332336Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5742148Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont782126Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi81780Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571176