Hamsterini rapsuttelee itteessä paljon, ny huomasin että sillä on kylessä pien karvaton kohta:(.
Voiko sillä olla loinen tms?Olen seuraillu hamsuani- pirteä ja eloinen, ruoka maistuu...mut pitäisikö käyttää eläinlääkärissä varmuuden vuoksi tuon karvattoman kohdan vuoksi, vai onko tuo normaalia? Hamsuni täyttää vuoden tässä kuussa,oisiko sillä vaikutusta?
Kiitos vastauksista:).
Voiko sillä olla loinen tms?Olen seuraillu hamsuani- pirteä ja eloinen, ruoka maistuu...mut pitäisikö käyttää eläinlääkärissä varmuuden vuoksi tuon karvattoman kohdan vuoksi, vai onko tuo normaalia? Hamsuni täyttää vuoden tässä kuussa,oisiko sillä vaikutusta?
Kiitos vastauksista:).
Vastaukset 4
Vanhimmat
hamsterilla on molemmissa kyljissä karvaton kohta. ne on hajurauhaset. jos seuraat hamsterin puuhia tarkasti sen olessa vapaana huomaat että se hinkkaa itseään nopeasti huonekkaluihin. hyvällä hoidolla hamsterisi elää vielä toisen vuoden, kun on noin pirteä vaikka sairastuu yhdessä yössäkin.
hamsu on kyllä jo aika vanha ja tuon ikäisille tulee helpostikkin kasvaimia joten vältä turhaa rasvaa ruokinnassa.
kaverini syötti hamsterilleen pelkästään juustoa vaikka huomautin siitä ja kuolihan se sitten vajaa puolen vuoden ikäisenä.- kasvaimeen. yksittäinen juustonpala ei nyt merkka kuitenkaan mitään.
Luin että kääpiöhamstereilla on mahassa se hajurauhanen, eikä kylissä.Niin kuin esim syyrialaisilla on kylessä.(Omistan talvikon:)
En mitään rasvaa sisältäviä ruokia pahemmin anna.Kasviksia ja jyväsekoituksia, ja välillä annan herkutella jugurtilla ja naminapeilla:).
Mutta se karvaton kohta kylessä...lisää kaipailen vastauksia:).Ja kiitos edellisestäkin jo:).
Talvikolla se on todellakin vatsassa ja syyrialaisilla hamstereilla kyljissä.
Kannattaa käyttää pieneläimiin/jyrsijöihin erikoistuneella eläinlääkärillä, hän kaikkein varmimmin osaa kertoa mikä hamsteriasi vaivaa.
Käytin hamsuani ny sitten eläinlääkärissä, ja siellä todettiin että o kyseessä ihotauti.Onneksi ei ollu mikään loinen.Ny sit on 20 päivän lääkekuuri hamsulleni tiedossa.Onneksi selvisi mikä on=)!