Sain undulaattini n. viikko sitten eräältä tutultani joka päästi linnun päivittäin huoneeseen lentelemään ja käski minunkin tehdä samoin. Nyt laitan aina koulun jälkeen häkin oven auki että lintu pääsisi lentelemään huoneeseeni, mutta vaikka yritän kädellänikin saada sitä ulos, niin se ei vaan tule. Kestääkö linnun kesyttäminen kauan ja pitääkö minun vain kärsivällisesti odottaa että se rohkaistuisi. Lintu on melko arka mutta antaa silti koskea. Voikohan joku antaa hyviä vinkkejä linnun kesytykseen ja liikuttamiseen???
Undulaatin kesytys
5
604
Vastaukset
- jonnu
Oli useita undulaatteja. Vain yksi niistä oli kesy, että sen sai kädelle istumaan. Oli jo éläinkaupasta ostettaessa. En tiedä miksi, olikohan poikasena paljon käsitelty. No näitä vähemmän kesyjä päästin kyllä huoneeseen lentämään ja siirsin takaisin häkkiin oksan avulla. Jotenkin ne kaikki osaivat hypätä oksalle, jonka sitten siirsin häkkiin. Oppivat sitten itse menemään ulos häkistä ja nälän koittaessa takaisin häkkiin. Mutta kai juttelu, hirssin syöttö kädestä ja harjoitus auttavat kesyttämisessä.
- Lindu-mamma
ja anna sen itse tulla rauhassa omia aikojaan ulos häkistä.
Omat unduni ovat kaikki erilaisia,pari pyrähti samana päivänä ulos häkistä ja iloitsivat tutkien uteliaina uutta kotia,muutama tuli jonkin päivän päästä ja eräs vasta n.puoli vuotta minun luonani oltuaan.
Minun ei tarvitse niitä laittaa häkkiin,saavat itse mennä jos haluavat,niillä on iso oikea nukkumapuukin huoneessa,huone on lintuja varten.
Näistäkin linnuista vain yksi on todella estoton ja kesympi toisia.
Useimpiin saan hyvän katse ja keskustelukontaktin.Kuuntelevat juttuani.Itse tule vat luokseni,en koskaan ota väkisin,ei ole ollut onneksi pakkotilannetta.- tässä............
niin ja unduja ei saisi pitää yksin...
tarttevat lajikumppaneita. kesyyntymisprosessi on aika pitkä varsinkin jos linnulla ikääkin. kesytys asteittain. - Undulatus
tässä............ kirjoitti:
niin ja unduja ei saisi pitää yksin...
tarttevat lajikumppaneita. kesyyntymisprosessi on aika pitkä varsinkin jos linnulla ikääkin. kesytys asteittain.Ihan ensimmäiseksi, hanki undulaatille kaveri.
Undulaatit ovat äärettömän seurallisia ja tarvitsevat vähintään yhden lajitoverin. Ihminen ei undulaatille yksinään riitä, lajitoveri olisi ehdoton.
Kesytys onnistuu kahden kanssa siinä missä yhdenkin, ja linnuista on turvaa toisilleen. Lenteleminenkään tuskin maistuu yksin.
Kaksi koirasta tulee yleensä toimeen siinä missä naaras ja koiraskin. Naaraat ovat normaalisti koiraita sähäkämpiä, joten kahta naarasta en suosittelisi.
Jos lennätät lintua huoneessa vapaana, muista poistaa huoneesta kaikki vaarallinen. Sähköjohdot piiloon, vesiastiat pois, peilit piiloon sekä ikkunoihin ohuet verhot.
Kaikki helposti särkyvä, terävä ja myrkyllinen pois.
Lintua ei saa pakottaa ulos häkistä, anna sen tutustua huoneeseen rauhassa. Lintu kyllä oppii kulkemaan häkin ja huoneen väliä aikanaan.
Kaveri auttaisi tässäkin ongelmassa.
Lisäksi huoneen pitää olla kiinostava, että lintu haluaa lentelmään. Istumapaikkoja sinne tänne, ja huoneeseen lintupuu jos mahdollista. Meillä oleskelupaikkana toimii metsästä kaadettu iso paju joka on kiinnitetty joulukuusenjalkaan.
Kattoon voi ruuvata pari koukkua, ja kiinnittää niihin keinuja. Lintu tuntee olonsa turvalliseksi mahdollisimman korkealla.
Leluja ja muuta kiinnostavaa härpätintä, luonnosta saa parhaimmat lelut.
Yksinäiselle linnulle ei leluksi peiliä, lintu kokee sen vain uhkana tai sitten mukavana ja kaivattuna lajitoverina. Leimautuminen saattaa olla hyvinkin voimakasta.
Laitan tähän pari osoitetta joista löydät paljon hyvää tietoa.
http://www.papukaijayhdistys.fi
http://www.papukaijat.net
http://undulaatti.com
http://finaviary.tripod.com/undulaatit.htm
http://www.sey.fi/elaintieto/undulaatit.html
Toivottavasti oli apua.
- ei pakottamalla
kyllä se tipu sieltä itse ulos tulee kunhan vain rohkaistuu hieman. Meillä oli aikoinaan veljeni antama vanhapiikaundulaatti, joka ei ollut ollut häkin ulkopuolella juuri lainkaan. Kun olimme pitäneet häkin ovea n. kuukauden auki, eikä se ollut halunnut tulla ulos, ja jo arvelimme että se ei koskaan aiokkaan tulla, niin arvatkaapa eräänä päivänä yllätystämme kun se yhtäkkiä lehahti olohuoneesta kahvipöytään... Usein alkoi närkästyneenä huudella kun se jäi yksin olohuoneeseen kun muut olivat keittiössä, lopulla uskaltautui sitten ulos ja tuli itse muiden perään... :)
Missään nimessä älä väkisin ota sitä häkistä ulos. äläkä myöskään hätistele sitä sisälle kun se sitten ulos tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1604977Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813616SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352607SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402268Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä972169Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292067Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan662050Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872013Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211526Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1061430