liian vanha äidiks jo pian..?

Tuntuu että kaikki kaverit saa ekan lapsen 20-25.. ite 25 ja aivan epätoivoinen.. olenko jo liian vanha ensi synnyttäjäksi.. saako nykyaikana ketkään "vanhoina" lapsia.. tuntuu että kaikilla palstoillakin 20-25vuotiailla on monilla jo kaxkin lasta..
81120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mä yritän ekaa nyt 27 vuotiaana eli et todellakaan ole vanha!!! Taitaapi lähempänä 30 olla keskimääräinen synnytysikä nykyää, kun ihmiset haluaa, että on ensin opiskelut käyty ja työkuviot kunnossa.

Lääketieteellisesti ihanteellinen ikä olis kaiketi jotain 22 paikkeilla, mutta harva varmaa vielä siihen aikaan on ollenkaan valmis lapsen saantiin. Ja vasta reilusti 30 jälkeen hedelmällisyys vähenee naisella, joten älä nyt turhista huoli!

Joku 22v voi yhtä hyvin kärsiä lapsettomuudesta kuin 35! Se on niin yksilöllistä.

Äänestä

Riippuu varmaan kaveripiiristä, mun kaikki ystävät ja tutut on saanu yli kolmekymppisenä, ite nyt 35v ja eka lapsi ja musta on ollu aivan ihanaa saada juuri nyt. Äläpä vertaile muihin, elä omaa elämääsi ja nauti kaikesta siitä, mitä voit tehdä juuri tuossa elämäntilanteessa.

Äänestä

ja kolmas lapsi.

Äänestä

Ensisynnyttäjien keski-ikähän on muistaakseni 28 pilkku jotain, oisko 28,3.

Että nuorihan sinä oot!

Minut varmaan luettas teiniäitiksi vielä jos nyt lapsen saisin, 20-vuotiaana. :D

Äänestä

Höpsistä höö. 20-25-vuotiaat saattaa ehkä vaan olla aktiivisempia kirjoittelijoita keskustelupalstoilla.

Olen itse 26v (24v, kun lapseni syntyi) yhden lapsen äiti eikä minun kaveripiirissäni vielä kenelläkään muulla alle 30-vuotiaalla ole lapsia.

Äänestä

esikoisen viikkoa,ennenkuin täytin 30v.Minun kohdallani se oli sopiva ikä saada lapsi.Toista lasta haluaisin,kun täytän tänä vuonna jouluna 34v.

Äänestä
  • jo seniori, nimittäin 35v mittaris eikä
    vauva oo ilmotellu tulostaan, 4v
    yritystä takana. Näin omasta näkökulmasta
    katottuna 25-vuotias on mitä parhaimmas
    iässä äidiksi, ei todellakaan liian vanha.
    monesti täs on ite miettinyt, että olis sittenkin
    tarttenu "tehdä" lapset ajoissa = 20plus-ikäsenä..

    Äänestä

hei! et ole lainkaan liian vanha äidiksi, vaan nuori nainen parhaassa iässä. saanko minä auttaa sinua vauvan toiveessa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilman vauvaa kirjoitti:

Tuntuu että kaikki kaverit saa ekan lapsen 20-25.. ite 25 ja aivan epätoivoinen.. olenko jo liian vanha ensi synnyttäjäksi.. saako nykyaikana ketkään "vanhoina" lapsia.. tuntuu että kaikilla palstoillakin 20-25vuotiailla on monilla jo kaxkin lasta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu