Mikähän on sisävesien suurin hauki ,mikä on saatu pyydyksellä,verkko ,katiska?
Kaverit sai 17kg ,115cm pituisen vonkaleen,onko kellään tietoo isoimmista mikä olis saatu ?
kala oli saatu 04.05.07. 50mm verkolla......
Kaverit sai 17kg ,115cm pituisen vonkaleen,onko kellään tietoo isoimmista mikä olis saatu ?
kala oli saatu 04.05.07. 50mm verkolla......
Vastaukset 8
Vanhimmat
voi kasvaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hauki
että suuren hauen liha maistuu puisevalle, kyllä täytyy olla erimieltä, koska silloin sitä ei ole laitettu oikein, jos tältä maistuu!
Olen saanut lukuisia suuria, haukia ja äitini entisenä kokkina on ne uunissa laittanut niin voin vakuttaa, että kyllä on maistuva isonakin! Myöskin suomessa vähän arvostettu särki on mitä mainoin kalapullien ruokakala..
katselin venäjän sivuilla, siellä on tosi isoja kaloja. Haukeja kasvaa myös isoiksi Venäjällä
http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.rybak-rybaka.ru/photo/p1_a5_190704.jpg&imgrefurl=http://www.rybak-rybaka.ru/articles/a5_190704.shtml&h=373&w=200&sz=12&hl=fi&start=95&um=1&tbnid=py-bVehPGrLNhM:&tbnh=122&tbnw=65&prev=/images?q=щука &start=80&ndsp=20&svnum=10&um=1&hl=fi&sa=N
Näyttää olevan hauensukua.
http://www.ribakov.net/2006/09/22/shhuka_sedaet_shhuronka.html
itse olen saanut yhden 113cm ja 8,5kg, mutta se oli juuri kudulta tullut ja aivan tyhjä mahastaan
mädäntynyt hauki katiskasta noin 105 cm pitkä, painoi 6.5 kg. Oli kyllä laiha. Hauki kuoli varmaan nopeasti kun katiskaan se ei sopinut, se oli mutkalla.
Patanan tekojärvestä saadun 19,8 kiloisen, vieheenä Nilsmaster ja vatkaimessa A Sillanpää.
Ajan myötä näköjään. Tarkistin muistin googlen kautta ja saaja oli Jari Sillanpää ja 16.8 kg !
Mutta osoitteessa:
http://www.xn--er-wia.fi/kalakilpailut/vanhat-tulokset/eran-kalakilpailut-1983.aspx
löytyy enempikin sisävesienkin isomuksia. Taitaa Nurmon Hirvijärven 20,6 kg olla aika korkealla.
OK. kiitos linkistä siinnä oli tilastoja menneiltä vuosilta ,eri kokoisten "jänkä koirien" painoista ja pituuksista.
Oli lyhyttä ja pitkää painavin tais olla 20.6kg ,120cm.hirvijäjven tekoaltaasta,nurmosta.
Kaverit sai tän 17kilosen ,olisko ollut 1,5ha lammesta.onsiinnä ollu haukimammalla maukas ruokapöytä ,lammessa kasvatettiin kirjolohia.
Käytiin siellä kesäisin heittelemässä yritettiin lohia, tarttui joskus uistin isompaan ja siima poikki,ei tienny et paikalla oli noinkin iso mammahaaki. :=)