Henna?

Mitä mieltä olette nimestä Henna? Sopisiko toiseksi nimeksi vaikka Katariina. Nimiehdotuksia otan vastaan. Olisiko E:llä, K:lla tai V:llä alkavia kauniita nimiä? Ajattelu ei nyt kulje.
8642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Henna. Ei ole yleinen. Olen työssä isossa koulussa. Yhtään Hennaa ei ole luokilla 1-6.

Äänestä

Henna Katariina.

Tässä nimiä E:llä, K:lla ja V:llä. En ota kantaa niiden kauneuteen tai rumuuteen. Nimet ovat aina makuasia:

Eeva, Eevi, Edina, Edna, Edith, Eija, Eila, Eimi, Eine, Eini, Eira, Elena, Eliisa, Elina, Elisa, Elisabet, Ella, Ellen, Elli, Elma, Elmi, Elna, Elpi, Elsa, Else, Elsi, Elvi, Emma, Emmi, Ena, Enid, Enna, Ennata, Enni, Ensi, Erja, Erna, Ernestine, Essi, Ester, Ethel, Etti, Eudokia, Eulalia, Eunice, Evangelia, Evita.

Kaari, Kaarin, Kaarina, Kaija, Kaino, Kaisa, Kaisu, Kalissa, Kanerva, Karelia, Karen, Karina, Karissa, Karita, Karitine, Karmela, Kasina, Kati, Katja, Katri, Katriina, Kaunokki, Katve, Kerttu, Kerttuli, Kia, Kielo, Kiia, Kiira, Kiisa, Kira, Kirsi, Kirsti, Kirstinä, Kiuru, Klaudia, Koivu, Kriska, Krista, Kristel, Kristiina, Ksenia, Kudrun, Kukka, Kukkamaaria, Kullero, Kylli, Kyllikki.

Vaava, Valentina, Valja, Valeria, Valpuri, Vappu, Varpu, Varenka, Varja, Varvara, Vassa, Vasilisa, Vaula, Veera, Vendela, Vendla, Venla, Venny, Vera, Verena, Verna, Veronika, Vesta, Vieno, Viivi, Vilja, Vilma, Virpi, Virva, Virve, Vivia, Vivian.

Äänestä
  • kuin Henna. Henna on nätti nimi. Samoin Hanna, Hanni-nimestä taas tulee Hanhi mieleen.

    Äänestä

  • samantapaisia kirjoitti:

    kuin Henna. Henna on nätti nimi. Samoin Hanna, Hanni-nimestä taas tulee Hanhi mieleen.

    Venny taas tytön.

    Äänestä

En laittaisi. Siis tylsä mielestäni, mutta toisaalta makuasia ja parempi kun tuhat erikoisuutta tavoittelevaa nimeä:)

Äänestä
  • Kuinka monta Hennaa tunnet? Minä tunnen tasan yhden. Joten ei ihan hirveän tavallinen ainakaan minun mielestäni.

    Äänestä

  • tavallinen? kirjoitti:

    Kuinka monta Hennaa tunnet? Minä tunnen tasan yhden. Joten ei ihan hirveän tavallinen ainakaan minun mielestäni.

    Joskus 70-luuvn lopussa ja 80-luvun alussa Henna oli suht. yleinen, Itse tunnen tai teidän monta Hennaa. Yksi on 15v (poikani luokalla), muut välillä 20-30v.

    Äänestä

Hanna paljon yleisempi ja niin kamala nimi! Hennalle sopisi toiseksi nimeksi vaikka Tuulia tai Maaria.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tavallinenko? kirjoitti:

Mitä mieltä olette nimestä Henna? Sopisiko toiseksi nimeksi vaikka Katariina. Nimiehdotuksia otan vastaan. Olisiko E:llä, K:lla tai V:llä alkavia kauniita nimiä? Ajattelu ei nyt kulje.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu