Cava vai havanais?

......

Olemme ottamassa perheen kanssa koiraa. Vaihtoehdoiksi meille ovat nyt nousseet joko cavalier tai bichon havanais.
Olemme lapsiperhe,asumme omakotitalossa. Harrastamme liikuntaa,eli pelkkää sohvakoiraa emme hae.
Koira on ensimmäisemme joten rodun tulisi olla "sopivan helppo koulutettava". Näyttelyihin meillä ei varmasti ole innostusta.
Kummassakin rodussa on ihanat puolensa mutta kertokaa nyt näiden rotun omistajat minulle kaikkea mahdollista omasta koirastanne. Jospa päätös rodusta olisi sitten helpompi tehdä!

6

579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4 vuotta

      Ja ihana rotu on, muuta ei voi sanoa! Hieman arka on neitonen, mutta tykkää silti kaikista ja ajoittaisesta varautuneisuudesta huolimatta olisi hanakasti innokas tutustumaan kaikkiin.:) Cava on meillä ainakin ollut tosi helppo koulutettava, ja uusia temppuja ollaan vieläkin opettamassa vaikka ikää jo 4 vee... Cava tykkää myös liikunnasta, mutta ei välttämättä ihan mistään hikirääkkäyslenkeistä... sellasta rauhallista, ilosta menoa.:) Alunperinhän juuri nämä spanielit oli kehitetty kuninkaallisille nimenomaan pitämään seuraa.:) Ensimmäiseksi roduksi tätä myös suositellaan. Paljoa ei voisi tästä rodusta miinuspuolia sanoa, sen verran kultainen rotu on kyllä, mutta jos nyt on sanottava varoittavaa esimerkkiä niin kyllä nämä puolilyttynokat kuorsaavat ja kovaa.:D Meiän hauva ainakin. Ja muistattehan myös, että vaikka cava onkin äärettömän lempeä koira, niin lapsiperheisiin se sopii sillä varauksella että sitä osataan käsitellä oikein; cavan kanssa pitää olla lempeät otteet. Jos sitä alkaa kohtelemaan väkivalloin tai muuten kovin ottein, niin siitä tulee hyvin äkkiä luonnevammainen, mikä pätee tietysti kaikkiin koiriin.
      Mutta itse suosittelen kyllä cavalieereja erittäin lämpimästi!:)
      Ja jos et ole vielä tutustunut cavalieryhdistyksen nettisivuihin niin käypä kurkkaamassa: www.cavalieryhdistys.com

    • Nimetön
    • havannalainen

      Meillä on ollut Bichon Havanais nyt reilun vuoden ja olemme ihastuneet rotuun koko perhe. Mikäpä sen mukavampi kuin koira, josta todella on seuraa ja joka on myös älykäs ja nopea oppimaan. Turkin kanssa saa tehdä kyllä töitä, mutta kun meilläkään ei näyttelyissä käydä (purentavika), niin kotikoira on helppo myös trimmata, mikä helpottaa. Todella kiva kaveri meille kaikille, suosittelen. Ei myöskään allergiaa, vaikka perheessä sitäkin on.

      • naglo

        .. Näistä kahdesta ehdottomasti on havanna. Mutta turkin suhteen voisin sanoa, että varmasti cava on helpompi. Luonteiden puolesta mulla on kokemusta lähinnä vain havannasta ja sen luonteen voikin kehua maasta taivaaseen. :) Aivan käsittämättömän suloinen ja ihmisrakas rotu. Jos syli- ja seurakoiraa etsitte, hava voisi olla täydellinen valinta. :)


      • naglo kirjoitti:

        .. Näistä kahdesta ehdottomasti on havanna. Mutta turkin suhteen voisin sanoa, että varmasti cava on helpompi. Luonteiden puolesta mulla on kokemusta lähinnä vain havannasta ja sen luonteen voikin kehua maasta taivaaseen. :) Aivan käsittämättömän suloinen ja ihmisrakas rotu. Jos syli- ja seurakoiraa etsitte, hava voisi olla täydellinen valinta. :)

        Suosittelen täydestä sydämmestä, sopii paremmin lapsiperheeseen.


    • lilih

      Minulla ei ole kummankaan rotuista koiraa, mutta kaverillani oli ennen cava. Se oli todella ihana, hellyydenkipeä pusuttelija :) Sitä vaan ei oikein oltu koulutettu, joten oli aika hulivili x)
      Cavallahan on kumminkin aika paljon näitä sydänsairauksia, joten jos siihen päätyy niin kannattaa todella tarkkaan ottaa selvää sukutauluista yms. että onko sydänsairauksia suvussa.
      Siinä mielessä kyllä havanais olisi "riskittömämpi" vaihtoehto, vaikka tietysti jokaisella rodullahan on omat ongelmansa.
      Itse meinasin myös hankkia havanaisin, ne vaikuttavat oikein ihanilta ja vekkuleilta. Aika samanmoiset rodut taitavat olla kyseessä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4608
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2474
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      995
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      858
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      834
    7. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      58
      831
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      785
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      770
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      716
    Aihe