Cava vai havanais?

......

Olemme ottamassa perheen kanssa koiraa. Vaihtoehdoiksi meille ovat nyt nousseet joko cavalier tai bichon havanais.
Olemme lapsiperhe,asumme omakotitalossa. Harrastamme liikuntaa,eli pelkkää sohvakoiraa emme hae.
Koira on ensimmäisemme joten rodun tulisi olla "sopivan helppo koulutettava". Näyttelyihin meillä ei varmasti ole innostusta.
Kummassakin rodussa on ihanat puolensa mutta kertokaa nyt näiden rotun omistajat minulle kaikkea mahdollista omasta koirastanne. Jospa päätös rodusta olisi sitten helpompi tehdä!

6

585

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4 vuotta

      Ja ihana rotu on, muuta ei voi sanoa! Hieman arka on neitonen, mutta tykkää silti kaikista ja ajoittaisesta varautuneisuudesta huolimatta olisi hanakasti innokas tutustumaan kaikkiin.:) Cava on meillä ainakin ollut tosi helppo koulutettava, ja uusia temppuja ollaan vieläkin opettamassa vaikka ikää jo 4 vee... Cava tykkää myös liikunnasta, mutta ei välttämättä ihan mistään hikirääkkäyslenkeistä... sellasta rauhallista, ilosta menoa.:) Alunperinhän juuri nämä spanielit oli kehitetty kuninkaallisille nimenomaan pitämään seuraa.:) Ensimmäiseksi roduksi tätä myös suositellaan. Paljoa ei voisi tästä rodusta miinuspuolia sanoa, sen verran kultainen rotu on kyllä, mutta jos nyt on sanottava varoittavaa esimerkkiä niin kyllä nämä puolilyttynokat kuorsaavat ja kovaa.:D Meiän hauva ainakin. Ja muistattehan myös, että vaikka cava onkin äärettömän lempeä koira, niin lapsiperheisiin se sopii sillä varauksella että sitä osataan käsitellä oikein; cavan kanssa pitää olla lempeät otteet. Jos sitä alkaa kohtelemaan väkivalloin tai muuten kovin ottein, niin siitä tulee hyvin äkkiä luonnevammainen, mikä pätee tietysti kaikkiin koiriin.
      Mutta itse suosittelen kyllä cavalieereja erittäin lämpimästi!:)
      Ja jos et ole vielä tutustunut cavalieryhdistyksen nettisivuihin niin käypä kurkkaamassa: www.cavalieryhdistys.com

    • Nimetön
    • havannalainen

      Meillä on ollut Bichon Havanais nyt reilun vuoden ja olemme ihastuneet rotuun koko perhe. Mikäpä sen mukavampi kuin koira, josta todella on seuraa ja joka on myös älykäs ja nopea oppimaan. Turkin kanssa saa tehdä kyllä töitä, mutta kun meilläkään ei näyttelyissä käydä (purentavika), niin kotikoira on helppo myös trimmata, mikä helpottaa. Todella kiva kaveri meille kaikille, suosittelen. Ei myöskään allergiaa, vaikka perheessä sitäkin on.

      • naglo

        .. Näistä kahdesta ehdottomasti on havanna. Mutta turkin suhteen voisin sanoa, että varmasti cava on helpompi. Luonteiden puolesta mulla on kokemusta lähinnä vain havannasta ja sen luonteen voikin kehua maasta taivaaseen. :) Aivan käsittämättömän suloinen ja ihmisrakas rotu. Jos syli- ja seurakoiraa etsitte, hava voisi olla täydellinen valinta. :)


      • naglo kirjoitti:

        .. Näistä kahdesta ehdottomasti on havanna. Mutta turkin suhteen voisin sanoa, että varmasti cava on helpompi. Luonteiden puolesta mulla on kokemusta lähinnä vain havannasta ja sen luonteen voikin kehua maasta taivaaseen. :) Aivan käsittämättömän suloinen ja ihmisrakas rotu. Jos syli- ja seurakoiraa etsitte, hava voisi olla täydellinen valinta. :)

        Suosittelen täydestä sydämmestä, sopii paremmin lapsiperheeseen.


    • lilih

      Minulla ei ole kummankaan rotuista koiraa, mutta kaverillani oli ennen cava. Se oli todella ihana, hellyydenkipeä pusuttelija :) Sitä vaan ei oikein oltu koulutettu, joten oli aika hulivili x)
      Cavallahan on kumminkin aika paljon näitä sydänsairauksia, joten jos siihen päätyy niin kannattaa todella tarkkaan ottaa selvää sukutauluista yms. että onko sydänsairauksia suvussa.
      Siinä mielessä kyllä havanais olisi "riskittömämpi" vaihtoehto, vaikka tietysti jokaisella rodullahan on omat ongelmansa.
      Itse meinasin myös hankkia havanaisin, ne vaikuttavat oikein ihanilta ja vekkuleilta. Aika samanmoiset rodut taitavat olla kyseessä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1897
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1290
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1031
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      908
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      904
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      751
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      642
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      518
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      518
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      501
    Aihe