Sielunsa hukuttaneet

pilssivesipäällystakki

osa 1

Silja oli jo herännyt, mutta ei viitsinyt vielä nousta ylös. Hän makoili sängyllään silmät suljettuina ja mietti, kuinka onnellinen hän oikeastaan oli. Siljalla oli kaikkea, mitä nainen tarvitsee: haasteellinen työ, rakastava aviomies ja taloudelliset edellytykset yltäkylläiseen elämään. Vaellusvuodet olivat onnellisesti takana päin ja edessä lasten hankkiminen ja perheen perustaminen.
Silja avasi silmänsä ja antoi katseensa vaellella ympäristössä. Ympärillä levittäytyi risteilyaluksen hienoin luksushytti. Tero oli yllättäen vienyt Siljan romanttiselle laivaristeilylle rentoutumaan ja nauttimaan. Ajatus oli ollut loistava. Pariskunnalla oli ollut viime aikoina aivan liian vähän aikaa toisilleen. Silja oli päättänyt, että tästä lähtien hän panostaisi enemmän suhteen vaalimiseen ja järjestäisi työnsä niin, että siihen olisi myös mahdollisuus.
Tero oli parasta, mitä Siljalle oli koskaan tapahtunut. Hän oli kaikkea, mitä Silja mieheltä toivoi: menestyvä, älykäs, urheilullinen ja komea. Lisäksi hän osasi pitää naisestaan huolta. Välillä Siljasta tuntui, että mies lellii hänet piloille.
He olivat tavanneet vuosi sitten jossain kuivassa seminaarissa. Seminaarin aihe oli jo ajat sitten unohtunut, ensitapaaminen ei. Se, jos mikä oli ollut molemmin puolin rakkautta ensisilmäyksellä. Suhde oli lähtenyt käyntiin intohimoisissa merkeissä ja edennyt nopeasti vakavalle pohjalle. Parin kuukauden seurustelun jälkeen he olivat jo muuttaneet asumaan saman katon alle. Suhde oli pysynyt tuoreena näihin päiviin saakka. Silja oli sanonut ystävilleenkin suhteen olevan yhtä alkuhuumaa.
Teron ajatteleminen sai Siljan ikävöimään tätä, vaikka mies oli ilmeisesti mennyt vain käymään wc:ssä. Silja huhuili Teroa, mutta tämä ei vastannut. Silja tunsi ikävän vihlaisun sydänalassaan, eikä tiennyt itsekään mistä se johtui. Hän nousi vuoteesta ja meni kylpyhuoneeseen. Tyhjä. Tero oli siis lähtenyt jonnekin. Silja hätääntyi, vaikka ymmärsi itsekin, ettei Tero kauas ollut mennyt. Miehen puhelin oli hytin pöydällä ja takkikin roikkui naulakossa.
Puoli tuntia turhaan odotettuaan, Silja soitti laivan infopisteeseen ja pyysi kuuluttamaan miestään. Hän alkoi olla jo todella huolissaan. Aika kului, mutta Tero ei palannut hyttiin.
Etsittyään miestään yli tunnin ajan laivahenkilökunnan avustuksella, Silja tajusi järkyttävän tosiasian: Tero oli kadonnut.

2

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kapteeni X

      Silloin kaikui uusi kuulutus kaikkialla laivassa. - Huomio huomio. Tässä puhuu uusi kapteeninne Tero. Olen ottanut laivan komentooni. Vastarinta on turhaa! Olen muuttanut kurssia. Olemme matkalla kohti uutta määränpäätä, jonka saatte tietää aikanaan. Koettakaa viihtyä ja seuratkaa näitä kuulutuksia tarkkaan! Klik!

      Silja taputti käsiään ihastuneena. - Tämäpä ihana ylläri! Tero on varmaan päättänyt viedä minut jollekin autiolle saarelle..., hän kikatti.

      • ZZapp!

        Aluksen kovaääniset räsähtivät uudelleen ja alkoivat viheltää. Sitten kuului ikään kuin joku olisi taputtanut sormellaan mikrofonia.
        "Hyvät matkustajat!Täällä puhuu uusi keisarinne Tero ensimmäinen, jonka liikkuvassa valtakunnassa te kaikki nyt olette. Olkaa onnellisia, varsinkin kaikki naimisissa olevat, sillä uudessa valtiossamme elo on jatkuvaa hääjuhlaa ja siksipä olen tänään armollisesti päättänyt julistaa voimaan prima nocten ja luonnollisesti kaikki aiemmin solmitut siteet raukeavat! Keisarinne haluaa toivottaa kaikille alamaisilleen hyvää matkaa"
        Sama tiedoitus seurasi röyhtäisyn jälkeen myös ruotsinkielisenä, lukijana oli sillä kertaa kimakkaääninen mieshenkilö.

        "Kauheaa! Miten meidän nyt käy?" Katariina kysyi kasvot valkoisena Jartsalta. Jartsa jOi olutpullonsa loppuun ja näytti hetkisen viisaalta, sitten hän aikoi sanoa jotakin lohduttavaa tai kenties lopullista, mutta alkoikin haromaan uutta verovapaata tölkkiä
        "Jartsa perkele! Sano jotain!
        Jartsa avasi uuden tölkin ja kaikki aiempi toistui paljon edellistä voimallisemmin mutta hänen sielunsa sopukoissa alkoi selvästi kehittymän jotakin.
        "Rööyyh!! Kaljat loppuu kohta. käys hakemassa yläkannen kaupasta loota lisää"
        "Jartsa!!" Katariina kiljaisi.
        "Jos mikään muu ei elämässä auta, tai olet joutunut pattitilanteeseen, kutsu silloin avaruusapinat paikalle" Jartsa sanoi nyt ääni väristen ja kulautti loput poreet kurkkuunsa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      241
      45300
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      184
      10834
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1545
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1490
    Aihe