Humaxiani uuteen ohjelmistoversioon, että miksi lähetysvoimakkuus on vain 54%, kuvanlaatu näyttää kyllä 100% mutta ei todellakaan ole sitä, kysymyksessä on Tampereen kaapeliverkko. Tietokoneella mulla on DVB-T pöytäantenni jolla kuvanlaatu huomattavasti parempi, oli pakko laittaa oma pikkuantenni kun ei kaapelikortit suostuneet toimimaan! Kuvanlaatu on olennaisesti parempi tietokoneen läpi, televisiollakin katsoessa en siis katsele ohjelmia näytöltä vaan samasta tv:stä kuin boksillakin?
Ihmettelin eilen
päivitellessäni
3533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sulla olevan antennitöpselissä jakajan TV/tietokone. Jos sen jakajan ottaa pois ja antennissa on vain tv, pitäis signaali olla parempi. Jos jakaa antennin on silloin oltava laadukas jakaja eikä mikään halpis. Mielummin jakaa vahvistimella jossa kaksi lähtöä.
toimi sillä tavalla lainkaan, sen vuoksi pöytäantenni tietokoneessa pakollinen. Toinen telkkukin kokonaan eri seinäpistokkeessa, signaalin vahvistinta kokeilin aiheutti vain enemmän häirioitä (jumitusta, palikoitumista, varjokuvia edelleen). Onneksi analoginen puoli toimii, muuten olis palanu hermot! Lisäksi kokeiltu eri johdoilla tilanne ei muutu miksikään, kokeilin jopa parilla lyhyellä antennijohdolla ei mitään apua?
ihan yleisesti.
DVD-plazalla ovat kaapelissa olijat eripuolilla suomea vastanneet tähän samaan kysymykseen ja signaalin voimakkuus on enimmäkseen 54-59%. Laatu on aina 100%
Itselläni on 56/100%. Saattaa olla, että liian voimakas signaali aiheutaa ongelmia.