Mistä johtuu, että uusi koneeni (Acer Vista) on äärettömän hidas selaamaan nettisivuja. Koneessa on puhtia, kun pienessä kylässä ja se on muuten nopea. Mikä voi vaivata netin selailua?
Hermot tässä menee
Maiköl
13974
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sinulla on käytössäsi hidas nettiyhteys.
Viestintäviraston luotettava nopeustesti:
https://nettimittari.ficora.fi/nettimittari/mainPage.aspx
Megaisella nettiyhteydellä kahdeksan vuotta vanha Mac uusimmalla OS X:llä toimii reippaasti, mutta upouusi Vista-PC ei. Kun ei osata ohjelmoida niin ei osata.
Ainoa mikä tuossa on hassua on se, että olet juuttunut ajassa 8 v taaksepäin. Taitaa bigmacissä olla v2000 bugi.
Mittaa:
http://www.msoynet.fi/speed.htm
Ja jos on hidas avaamaan sivuja Suomi24:ssä, niin se on aivan normaalia ja ei johdu koneestasi, vaan Suomi24:stä, mikä ilmeisesti ei ikinä tule kuntoon.
Mittaus on hirmu nopea ja antaa tulokseksi säännönmukaisesti paljon vähemmän kuin Ficoran mittari, joka mittaa pitkän kaavan mukaan.
8M-liittymällä saan tulokseksi paljon hajontaa sisältäviä tuloksia väliltä 5200-5800 Mbit/s. Ficoran mukaan vauhtia on aina 6997 Mbit/s.
hyvin yhteneviä tuloksia tämän kanssa:
http://www.bandwidthplace.com/speedtest/
Sulle tulee kotiin varmaan kimppu valokaapeleita, kun netti on nopeudeltaan yli 5 gigabittiä sekunnissa.
No yksi kirjain sinne tai tänne.. kilo tai mega.. ;)) lol!
Et uso kuule kuinka nopsaan latautuu DVD-leffa kun on kottikärryllinen kuituja eteisessä. Ostin juuri modeemille nestetyppijäähdyttimen ettei paikat sula. :)))
Jos ja kun mittaus tehdään Suomen ja Kanadan välillä, ei siinä ainakaan silloin mitata oman yhteytesi maksiminopeutta, vaan jonkun muun pullonkaulan nopeutta. Sain tulokseksi vain 1,5 megaa 8M liittymällä.
Jos haluaa kokeilla, mitä nopeuksia eri sijainteihin maapallolla on tarjolla, kannattaa (nimenomaan) Explorerilla kokeilla tätä: http://speedtest.net/
Oma havainto on, että tulokset ovat puutaheinää, jos ei käytä Exploreria. Sain Operalla ja (silloin) 2M-liittymällä tulokseksi luokkaa 40-50 megaa!
Tosiaan tuo nettilinja on kilonen setti ja pitäisi kyllä mahdollistaa monta kertaa nopeampi surffailu. Minulla oli ennen HP XP, jotka oli monta kertaa nopeampia. Tässä Visvassa taitaa olla matoja. Muutenkin on kuin palattaisiin Windows 95 - 98. Kamala.
Vaihda se kilonen linjasi vähintään megaiseksi.
on ääretön resurssisyöppö eikä toimi kunnolla läheskään kaikissa koneissa joiden mukana se myydään. Tämä on aika yleisesti tunnettua, mutta jostakin syystä ihmiset silti kuvittelevat että juuri heidän koneessaan se toimisikin paremmin ja haaskaavat rahansa hukkaan. Sitä voi sanoa vaikka tyhmyydeksi. Kannattaisi uskoa, että Vista vaatii rajusti tehoa ja ainakin pari gigaa muistia toimiakseen edes siedettävästi.
vista tietääkseni yrittää ensin IPv6 yhteyttä.. ja jos käyttää sivustoa joka tukee vain nelosversiota niin homma toimii hitaammin
ubuntussa esim poistamalla tuon käytöstä sivujen latautuminen nopeutuu huomattavasti