Hermot tässä menee

Maiköl

Mistä johtuu, että uusi koneeni (Acer Vista) on äärettömän hidas selaamaan nettisivuja. Koneessa on puhtia, kun pienessä kylässä ja se on muuten nopea. Mikä voi vaivata netin selailua?

13

944

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johtuu
      • Megaisella nettiyhteydellä kahdeksan vuotta vanha Mac uusimmalla OS X:llä toimii reippaasti, mutta upouusi Vista-PC ei. Kun ei osata ohjelmoida niin ei osata.


      • hassua
        RepeRuutikallo kirjoitti:

        Megaisella nettiyhteydellä kahdeksan vuotta vanha Mac uusimmalla OS X:llä toimii reippaasti, mutta upouusi Vista-PC ei. Kun ei osata ohjelmoida niin ei osata.

        Ainoa mikä tuossa on hassua on se, että olet juuttunut ajassa 8 v taaksepäin. Taitaa bigmacissä olla v2000 bugi.


    • _____

      Mittaa:

      http://www.msoynet.fi/speed.htm

      Ja jos on hidas avaamaan sivuja Suomi24:ssä, niin se on aivan normaalia ja ei johdu koneestasi, vaan Suomi24:stä, mikä ilmeisesti ei ikinä tule kuntoon.

      • 4567

        Mittaus on hirmu nopea ja antaa tulokseksi säännönmukaisesti paljon vähemmän kuin Ficoran mittari, joka mittaa pitkän kaavan mukaan.

        8M-liittymällä saan tulokseksi paljon hajontaa sisältäviä tuloksia väliltä 5200-5800 Mbit/s. Ficoran mukaan vauhtia on aina 6997 Mbit/s.


      • antaa
        4567 kirjoitti:

        Mittaus on hirmu nopea ja antaa tulokseksi säännönmukaisesti paljon vähemmän kuin Ficoran mittari, joka mittaa pitkän kaavan mukaan.

        8M-liittymällä saan tulokseksi paljon hajontaa sisältäviä tuloksia väliltä 5200-5800 Mbit/s. Ficoran mukaan vauhtia on aina 6997 Mbit/s.

        hyvin yhteneviä tuloksia tämän kanssa:

        http://www.bandwidthplace.com/speedtest/


      • xyz...
        4567 kirjoitti:

        Mittaus on hirmu nopea ja antaa tulokseksi säännönmukaisesti paljon vähemmän kuin Ficoran mittari, joka mittaa pitkän kaavan mukaan.

        8M-liittymällä saan tulokseksi paljon hajontaa sisältäviä tuloksia väliltä 5200-5800 Mbit/s. Ficoran mukaan vauhtia on aina 6997 Mbit/s.

        Sulle tulee kotiin varmaan kimppu valokaapeleita, kun netti on nopeudeltaan yli 5 gigabittiä sekunnissa.


      • 4567
        xyz... kirjoitti:

        Sulle tulee kotiin varmaan kimppu valokaapeleita, kun netti on nopeudeltaan yli 5 gigabittiä sekunnissa.

        No yksi kirjain sinne tai tänne.. kilo tai mega.. ;)) lol!
        Et uso kuule kuinka nopsaan latautuu DVD-leffa kun on kottikärryllinen kuituja eteisessä. Ostin juuri modeemille nestetyppijäähdyttimen ettei paikat sula. :)))


      • 4567
        antaa kirjoitti:

        hyvin yhteneviä tuloksia tämän kanssa:

        http://www.bandwidthplace.com/speedtest/

        Jos ja kun mittaus tehdään Suomen ja Kanadan välillä, ei siinä ainakaan silloin mitata oman yhteytesi maksiminopeutta, vaan jonkun muun pullonkaulan nopeutta. Sain tulokseksi vain 1,5 megaa 8M liittymällä.
        Jos haluaa kokeilla, mitä nopeuksia eri sijainteihin maapallolla on tarjolla, kannattaa (nimenomaan) Explorerilla kokeilla tätä: http://speedtest.net/
        Oma havainto on, että tulokset ovat puutaheinää, jos ei käytä Exploreria. Sain Operalla ja (silloin) 2M-liittymällä tulokseksi luokkaa 40-50 megaa!


    • Maiköl

      Tosiaan tuo nettilinja on kilonen setti ja pitäisi kyllä mahdollistaa monta kertaa nopeampi surffailu. Minulla oli ennen HP XP, jotka oli monta kertaa nopeampia. Tässä Visvassa taitaa olla matoja. Muutenkin on kuin palattaisiin Windows 95 - 98. Kamala.

      • xyz...

        Vaihda se kilonen linjasi vähintään megaiseksi.


      • on ääretön resurssisyöppö eikä toimi kunnolla läheskään kaikissa koneissa joiden mukana se myydään. Tämä on aika yleisesti tunnettua, mutta jostakin syystä ihmiset silti kuvittelevat että juuri heidän koneessaan se toimisikin paremmin ja haaskaavat rahansa hukkaan. Sitä voi sanoa vaikka tyhmyydeksi. Kannattaisi uskoa, että Vista vaatii rajusti tehoa ja ainakin pari gigaa muistia toimiakseen edes siedettävästi.


    • vista tietääkseni yrittää ensin IPv6 yhteyttä.. ja jos käyttää sivustoa joka tukee vain nelosversiota niin homma toimii hitaammin

      ubuntussa esim poistamalla tuon käytöstä sivujen latautuminen nopeutuu huomattavasti

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1336
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1285
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe