Hernekieli

Lingvisti

Osaako teistä kukaan Hernekieltä? Tai muuta "salakieltä", jota lapsena on harrastettu?
Heropehertin hersihertä herty hertöl herni, herei herkä herse herol herlut herkaan here hernään herniin herhelp herpo hera!
Täytyy osata tavata, eikä se enään minulta ulkomailla asuvalta enää tahdo luistaa.

18

4185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulkinta

      Opetin sitä tytölleni eikä se ollutkaan enään niin helppoa?

      • Lingvisti

        Ihan oikein käännetty, vaikka epäilen että tekstissäni oli "kielioppivirheitä" :)


    • Taiteilua on.

      Hermihernä herosheraan herjonherku hersahernan.

      Konko-ontti konullasintti konttikieli kollinnassahantti.


      Misvinä osvissään hisviukan kisvieltä (viskieltä) misvyöskin.

      Tulikohan oikein.

      • ensin

        hernekieli.
        Minä osaan jonku sanan.

        onko sinulla konttikieli hallinnassa.

        minä osaan hiukan viskieltä myöskin.

        Koippahentti koikillekantti!
        Heippa kaikille!


      • Lingvisti

        ...konttikieli hallinnassasi? Arvasinko oikein?
        Äitini opetti sitä minulle kun olin lapsi.


    • konkelitrio entti

      Sun papukieli on hepreaa.Tää mun on konttikieltä.
      Koippa hentti !!!

    • hildurvonhopsis

      Medve pudvuhuttiin ladvepsena ved-kidveeltä.
      Odvesasin midvenä sidvetä kodventti-kidveeltäkin.
      Konamintti kolenontti kohunutpuntti kotakinsintti

      Sipuli on ved-kielellä sidvepuli eli ved-sipuli.
      Sipuli on konttikielellä kopulisintti eli sipuli-kontti.

      Hermihernä herohersahersin hermyös herkieltä.

      Sedve ved-kidveeli sudjuvuu parvarhaiten jadve onven tudvutuin.

      • Angel of The Morning

        Tädäsvässädävä edevesidimirkkikidivi sidiviitädävä midivitedeven medeve puduvuhuduvuttidiviin.
        Osaa vieläkin puhua tätä vedenkieltä aika suuvasti. Kirjoittaminen olikin yllättävän vaikeeta. Tosta hernekielestä en tajunnut sanaakaan.


      • Hernekieli on helppoa
        Angel of The Morning kirjoitti:

        Tädäsvässädävä edevesidimirkkikidivi sidiviitädävä midivitedeven medeve puduvuhuduvuttidiviin.
        Osaa vieläkin puhua tätä vedenkieltä aika suuvasti. Kirjoittaminen olikin yllättävän vaikeeta. Tosta hernekielestä en tajunnut sanaakaan.

        esim. maito her"mai"her"to"
        leipä herleiherpä


      • Lingvisti
        Angel of The Morning kirjoitti:

        Tädäsvässädävä edevesidimirkkikidivi sidiviitädävä midivitedeven medeve puduvuhuduvuttidiviin.
        Osaa vieläkin puhua tätä vedenkieltä aika suuvasti. Kirjoittaminen olikin yllättävän vaikeeta. Tosta hernekielestä en tajunnut sanaakaan.

        Meillä tota sun kieltäsi kutsuttiin D-kieleksi.
        Osasin minä sitäkin jotenkuten.
        Ei hernekieli ole vaikeaa: Laita vain joka tavun eteen her, Esimerkiksi: HERkieHERli HERon HERhelpHERpo HERopHERpia HERjos HERoHERsaa HERtaHERvaHERta HERsuHERjuHERvasHERti!


      • Lingvisti kirjoitti:

        Meillä tota sun kieltäsi kutsuttiin D-kieleksi.
        Osasin minä sitäkin jotenkuten.
        Ei hernekieli ole vaikeaa: Laita vain joka tavun eteen her, Esimerkiksi: HERkieHERli HERon HERhelpHERpo HERopHERpia HERjos HERoHERsaa HERtaHERvaHERta HERsuHERjuHERvasHERti!

        sen "etsi - korvaa" -toiminnolla voi helposti käsitellä näitä lisättyihin kirjaimiin perustuvia tekstejä, ja miksei hakea mitä tahansa kirjainyhdistelmää.

        Jostain kumman syystä nuo lasten salakielet eivät ole olleet minun juttuni. Ehkä vieraiden kielten kiinnostuksella oli oma osuutensa asiaan. Pentuina (10-14 -vuotiaina) muistan meidän leikkineen kaupungilla kulkiessamme kavereiden kanssa välillä ulkomaalaisia ja yrittäneemme selvitä sillä sanavarastolla, jonka olimme ehtineet oppia. Erityisesti meitä kiehtoi ajatus siitä, jos poliisi tulisi jostain syystä meille jotain huomauttamaan ja kieltäytyisimme ymmärtämästä suomenkieltä. - Mahdoimmekohan joskus ylittää suojatien punaisen palaessa tai jotain vastaavaa. ;))


      • Angel of The Morning
        Hernekieli on helppoa kirjoitti:

        esim. maito her"mai"her"to"
        leipä herleiherpä

        Minä osaan jonkun sanan, oli tuolla ylempänä herneenkielellä.


    • mantilja

      Konna antti kosu puntti, "isot" pojat härnäsivät enkä minä tajunnut mitään. Se oli kuitenkin alku konttikielen opetteluun ja lapsena/nuorena sujui luontevasti. Nyt pitäisi ensin tuumata pitkään ja sitten vasta puhua.

      • Lingvisti

        Pitäisköhän kokonaan siirtyä Kontti- tai Hernekieleen, jotta tulis aina punnittua sanansa ennen kuin möläyttää. :)


      • Kotvarintti

        Kokava muntti kolamus entti, koomeksi vintti kohoin puntti kinttikoeltä koli ontti koosvinttikonttavuotti kotten sintti. Korvesiä tontti koille tentti kotka jontti kosaavat ontti Konttikielen!


    • Ativija nitiviin etivittä ativiuto tötiviyssähtää,
      sanoivat pojat Akulle, kun piti saada ase pois pelkääjän paikalla istuneelta rosmolta.

    • Anonyymi

      Isosiskoni puhui kaverinsa kanssa aivan hevletin rasittavan kuuloista salakieltä kun olin kakara. Se oli vain sellaista hääfäädivää hädvää fäädivää -mongerrusta. Tietääkö joku tuon salakielen?

      Sitten ne kirjoittelivat toisilleen kirjeitä numerokoodeilla, mutta olinkin ovela pieni kakkiainen ja kun kirjeen päällä luki tyyliin 1 2 3, 4 5 6 7 8 niin tajusin että siinä oli pakko lukea moi/hei ja kaverin nimi. Tuota kautta sitten pääsin numerokielen jäljille kun selvitin muutaman aakkosta vastaavan luvun.

    • Anonyymi

      Vedenkielellä me leikittiin deveede de
      Tampereellahan on se ällö leegot irti suussa murre......... ärrrrrällä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      121
      3972
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      177
      3823
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      26
      2591
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      8
      2374
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      32
      2163
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      4
      1746
    7. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      48
      1352
    8. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1291
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      22
      1247
    10. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      35
      969
    Aihe