Hernekieli

Lingvisti

Osaako teistä kukaan Hernekieltä? Tai muuta "salakieltä", jota lapsena on harrastettu?
Heropehertin hersihertä herty hertöl herni, herei herkä herse herol herlut herkaan here hernään herniin herhelp herpo hera!
Täytyy osata tavata, eikä se enään minulta ulkomailla asuvalta enää tahdo luistaa.

18

4035

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulkinta

      Opetin sitä tytölleni eikä se ollutkaan enään niin helppoa?

      • Lingvisti

        Ihan oikein käännetty, vaikka epäilen että tekstissäni oli "kielioppivirheitä" :)


    • Taiteilua on.

      Hermihernä herosheraan herjonherku hersahernan.

      Konko-ontti konullasintti konttikieli kollinnassahantti.


      Misvinä osvissään hisviukan kisvieltä (viskieltä) misvyöskin.

      Tulikohan oikein.

      • ensin

        hernekieli.
        Minä osaan jonku sanan.

        onko sinulla konttikieli hallinnassa.

        minä osaan hiukan viskieltä myöskin.

        Koippahentti koikillekantti!
        Heippa kaikille!


      • Lingvisti

        ...konttikieli hallinnassasi? Arvasinko oikein?
        Äitini opetti sitä minulle kun olin lapsi.


    • konkelitrio entti

      Sun papukieli on hepreaa.Tää mun on konttikieltä.
      Koippa hentti !!!

    • hildurvonhopsis

      Medve pudvuhuttiin ladvepsena ved-kidveeltä.
      Odvesasin midvenä sidvetä kodventti-kidveeltäkin.
      Konamintti kolenontti kohunutpuntti kotakinsintti

      Sipuli on ved-kielellä sidvepuli eli ved-sipuli.
      Sipuli on konttikielellä kopulisintti eli sipuli-kontti.

      Hermihernä herohersahersin hermyös herkieltä.

      Sedve ved-kidveeli sudjuvuu parvarhaiten jadve onven tudvutuin.

      • Angel of The Morning

        Tädäsvässädävä edevesidimirkkikidivi sidiviitädävä midivitedeven medeve puduvuhuduvuttidiviin.
        Osaa vieläkin puhua tätä vedenkieltä aika suuvasti. Kirjoittaminen olikin yllättävän vaikeeta. Tosta hernekielestä en tajunnut sanaakaan.


      • Hernekieli on helppoa
        Angel of The Morning kirjoitti:

        Tädäsvässädävä edevesidimirkkikidivi sidiviitädävä midivitedeven medeve puduvuhuduvuttidiviin.
        Osaa vieläkin puhua tätä vedenkieltä aika suuvasti. Kirjoittaminen olikin yllättävän vaikeeta. Tosta hernekielestä en tajunnut sanaakaan.

        esim. maito her"mai"her"to"
        leipä herleiherpä


      • Lingvisti
        Angel of The Morning kirjoitti:

        Tädäsvässädävä edevesidimirkkikidivi sidiviitädävä midivitedeven medeve puduvuhuduvuttidiviin.
        Osaa vieläkin puhua tätä vedenkieltä aika suuvasti. Kirjoittaminen olikin yllättävän vaikeeta. Tosta hernekielestä en tajunnut sanaakaan.

        Meillä tota sun kieltäsi kutsuttiin D-kieleksi.
        Osasin minä sitäkin jotenkuten.
        Ei hernekieli ole vaikeaa: Laita vain joka tavun eteen her, Esimerkiksi: HERkieHERli HERon HERhelpHERpo HERopHERpia HERjos HERoHERsaa HERtaHERvaHERta HERsuHERjuHERvasHERti!


      • Lingvisti kirjoitti:

        Meillä tota sun kieltäsi kutsuttiin D-kieleksi.
        Osasin minä sitäkin jotenkuten.
        Ei hernekieli ole vaikeaa: Laita vain joka tavun eteen her, Esimerkiksi: HERkieHERli HERon HERhelpHERpo HERopHERpia HERjos HERoHERsaa HERtaHERvaHERta HERsuHERjuHERvasHERti!

        sen "etsi - korvaa" -toiminnolla voi helposti käsitellä näitä lisättyihin kirjaimiin perustuvia tekstejä, ja miksei hakea mitä tahansa kirjainyhdistelmää.

        Jostain kumman syystä nuo lasten salakielet eivät ole olleet minun juttuni. Ehkä vieraiden kielten kiinnostuksella oli oma osuutensa asiaan. Pentuina (10-14 -vuotiaina) muistan meidän leikkineen kaupungilla kulkiessamme kavereiden kanssa välillä ulkomaalaisia ja yrittäneemme selvitä sillä sanavarastolla, jonka olimme ehtineet oppia. Erityisesti meitä kiehtoi ajatus siitä, jos poliisi tulisi jostain syystä meille jotain huomauttamaan ja kieltäytyisimme ymmärtämästä suomenkieltä. - Mahdoimmekohan joskus ylittää suojatien punaisen palaessa tai jotain vastaavaa. ;))


      • Angel of The Morning
        Hernekieli on helppoa kirjoitti:

        esim. maito her"mai"her"to"
        leipä herleiherpä

        Minä osaan jonkun sanan, oli tuolla ylempänä herneenkielellä.


    • mantilja

      Konna antti kosu puntti, "isot" pojat härnäsivät enkä minä tajunnut mitään. Se oli kuitenkin alku konttikielen opetteluun ja lapsena/nuorena sujui luontevasti. Nyt pitäisi ensin tuumata pitkään ja sitten vasta puhua.

      • Lingvisti

        Pitäisköhän kokonaan siirtyä Kontti- tai Hernekieleen, jotta tulis aina punnittua sanansa ennen kuin möläyttää. :)


      • Kotvarintti

        Kokava muntti kolamus entti, koomeksi vintti kohoin puntti kinttikoeltä koli ontti koosvinttikonttavuotti kotten sintti. Korvesiä tontti koille tentti kotka jontti kosaavat ontti Konttikielen!


    • Ativija nitiviin etivittä ativiuto tötiviyssähtää,
      sanoivat pojat Akulle, kun piti saada ase pois pelkääjän paikalla istuneelta rosmolta.

    • Anonyymi

      Isosiskoni puhui kaverinsa kanssa aivan hevletin rasittavan kuuloista salakieltä kun olin kakara. Se oli vain sellaista hääfäädivää hädvää fäädivää -mongerrusta. Tietääkö joku tuon salakielen?

      Sitten ne kirjoittelivat toisilleen kirjeitä numerokoodeilla, mutta olinkin ovela pieni kakkiainen ja kun kirjeen päällä luki tyyliin 1 2 3, 4 5 6 7 8 niin tajusin että siinä oli pakko lukea moi/hei ja kaverin nimi. Tuota kautta sitten pääsin numerokielen jäljille kun selvitin muutaman aakkosta vastaavan luvun.

    • Anonyymi

      Vedenkielellä me leikittiin deveede de
      Tampereellahan on se ällö leegot irti suussa murre......... ärrrrrällä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      64
      8864
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5544
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      4986
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      9
      3851
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3460
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3369
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      36
      2711
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2661
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2603
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1727
    Aihe