Hei! saan ensimmäisen

joka jo yli vuoden ikäinen mutta kysyn että monasti ruokin sitä päivitääin,3 krt? Voinko tehdä niin että annan kerran päivässä liha ruuan ja ne loput ruokailut raksuina?
4348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..ikäiselle koiralle riittää jo kaksi ruokailukertaa (tai jotkut syövät vain yhden kerran päivässä). Eipä siitä tosin haittaakaan ole jos ruokkii kolmesti päivässä.

Äänestä

Jos se on isokokoinen koira niin kolmesti päivässä voi olla ihan ok juttu. Pienentää hiukan vatsalaukunkiertymän riskiä.

Normaalisti annetaan ruokaa 1-2 kert päivässä. Itse suosin tuota kahdesti päivässä..

Äänestä

kaksi ruokintakertaa on riittävä.
Mielellään ruokinta juuri niin kuin olit ajatellutkin: toinen ateria nappulaa, toinen koirien kotiruokaa.

Äänestä

tottunut syömään ENNEN KUIN tulee luoksesi ? Selvitähän se ensin. Antaisin itse nappulaa kotiruokaa samalla kertaa ja 2 krt/pvä. Jaat vain kerta-annoksen kahtia, ettei tule liikaa evästä. Paljon vettä vierellä, jos kuivana syötät nappuloita. Pidä ruoka-ajat vakioina. Älä lenkkeilytä koiraa heti ruuan jälkeen, van n. 2 tuntia syömisestä (vatsalaukun kiertymävaara). Älä anna vähää ennen yöunia evästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koiran.......... kirjoitti:

joka jo yli vuoden ikäinen mutta kysyn että monasti ruokin sitä päivitääin,3 krt? Voinko tehdä niin että annan kerran päivässä liha ruuan ja ne loput ruokailut raksuina?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu