Opiskelijalle tietoa

Tixutaxu

Olen lähihoitaja-opiskelija ja teen syventävää tehtävää psoriaksesta.
Haluaisin tietää mihin asioihin te haluatte että kiinnitettäisiin huomiota kun te tulette hoitajan/lääkärin luokse. Henkistä apua? Voiteitten käyttöön? Vai johonkin muuhun? Kaikenlaiset tiedot auttavat tehtävässäni. Kertokaa kokemuksia.

Vastauksesta kiitollinen!

2

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      ..ni mä ainakin haluaisin tietää ensinnäkin että mikä psoriasis on, miten sitä hoidetaan (voiteet,valohoito..) mikä sen useimmiten aiheuttaa (esim. stressi..) eri muodot (täpläpsori, läiskäpsori..)

      Tossa nyt ainkin oli jotain.. toivottavasti noista oli apua..

    • ainaki kyselly aluksi kun aloin käydä ihotauti polilla seuraavia asioita.. allergioista --> allergiatestiin, eri perusvoiteista (mikä on rasvaisinta ja mikä ei taas oo niin hirveen rasvasta), lääkerasvoista ja niiden vahvuuksista, suun kautta otettavista lääkkeistä ja niiden vaikutuksista kaikkeen mahdolliseen esim. lasten saamiseen.

      En oo kauheen paljon kiinnittäny minkäänlaista huomiota ruokavalioon, vaikka on lukenu tää palstoilla, että joistakin ruuista on haittaa esim. punanen liha.. Aurinko on ehdoton asia kesällä. Itellä on pustula psori eli märkärakkula psori.

      Toivottavasti olin ajoissa matkassa tämän kirjotuksen kanssa.. :) onnea tehtävään :)

      Oon kans kolmannen luokan lähihoitaja opiskelija ja oon pärjänny koulussa että erilaisissa harjoitteluissa TODELLA hyvin, vaikka psori on kämmenissä ja jalanpohjassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      274
      2432
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1304
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1211
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1201
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1155
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1106
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      972
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      907
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      860
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      777
    Aihe