Opiskelijalle tietoa

Tixutaxu

Olen lähihoitaja-opiskelija ja teen syventävää tehtävää psoriaksesta.
Haluaisin tietää mihin asioihin te haluatte että kiinnitettäisiin huomiota kun te tulette hoitajan/lääkärin luokse. Henkistä apua? Voiteitten käyttöön? Vai johonkin muuhun? Kaikenlaiset tiedot auttavat tehtävässäni. Kertokaa kokemuksia.

Vastauksesta kiitollinen!

2

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      ..ni mä ainakin haluaisin tietää ensinnäkin että mikä psoriasis on, miten sitä hoidetaan (voiteet,valohoito..) mikä sen useimmiten aiheuttaa (esim. stressi..) eri muodot (täpläpsori, läiskäpsori..)

      Tossa nyt ainkin oli jotain.. toivottavasti noista oli apua..

    • ainaki kyselly aluksi kun aloin käydä ihotauti polilla seuraavia asioita.. allergioista --> allergiatestiin, eri perusvoiteista (mikä on rasvaisinta ja mikä ei taas oo niin hirveen rasvasta), lääkerasvoista ja niiden vahvuuksista, suun kautta otettavista lääkkeistä ja niiden vaikutuksista kaikkeen mahdolliseen esim. lasten saamiseen.

      En oo kauheen paljon kiinnittäny minkäänlaista huomiota ruokavalioon, vaikka on lukenu tää palstoilla, että joistakin ruuista on haittaa esim. punanen liha.. Aurinko on ehdoton asia kesällä. Itellä on pustula psori eli märkärakkula psori.

      Toivottavasti olin ajoissa matkassa tämän kirjotuksen kanssa.. :) onnea tehtävään :)

      Oon kans kolmannen luokan lähihoitaja opiskelija ja oon pärjänny koulussa että erilaisissa harjoitteluissa TODELLA hyvin, vaikka psori on kämmenissä ja jalanpohjassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      231
      6661
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      112
      5030
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      156
      4791
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      63
      3274
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2893
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2339
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1900
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1884
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1734
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      223
      1630
    Aihe