Opiskelijalle tietoa

Tixutaxu

Olen lähihoitaja-opiskelija ja teen syventävää tehtävää psoriaksesta.
Haluaisin tietää mihin asioihin te haluatte että kiinnitettäisiin huomiota kun te tulette hoitajan/lääkärin luokse. Henkistä apua? Voiteitten käyttöön? Vai johonkin muuhun? Kaikenlaiset tiedot auttavat tehtävässäni. Kertokaa kokemuksia.

Vastauksesta kiitollinen!

2

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      ..ni mä ainakin haluaisin tietää ensinnäkin että mikä psoriasis on, miten sitä hoidetaan (voiteet,valohoito..) mikä sen useimmiten aiheuttaa (esim. stressi..) eri muodot (täpläpsori, läiskäpsori..)

      Tossa nyt ainkin oli jotain.. toivottavasti noista oli apua..

    • ainaki kyselly aluksi kun aloin käydä ihotauti polilla seuraavia asioita.. allergioista --> allergiatestiin, eri perusvoiteista (mikä on rasvaisinta ja mikä ei taas oo niin hirveen rasvasta), lääkerasvoista ja niiden vahvuuksista, suun kautta otettavista lääkkeistä ja niiden vaikutuksista kaikkeen mahdolliseen esim. lasten saamiseen.

      En oo kauheen paljon kiinnittäny minkäänlaista huomiota ruokavalioon, vaikka on lukenu tää palstoilla, että joistakin ruuista on haittaa esim. punanen liha.. Aurinko on ehdoton asia kesällä. Itellä on pustula psori eli märkärakkula psori.

      Toivottavasti olin ajoissa matkassa tämän kirjotuksen kanssa.. :) onnea tehtävään :)

      Oon kans kolmannen luokan lähihoitaja opiskelija ja oon pärjänny koulussa että erilaisissa harjoitteluissa TODELLA hyvin, vaikka psori on kämmenissä ja jalanpohjassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4675
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2857
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      25
      2827
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1409
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe