meidän koira ei syö koiran ruokaa tykkää vaan koti ruuasta. saako koira vitamiinit siitä vai onko koiralle vitamiineja?? mistä saa? maksaa?
vitamiinit?
pentu2,5kk
2289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos tuonikäinen alkaa syödä ihmisten kotiruokaa, käy todella huonosti. Eli jalat vääntyy, koira alkaa nuolla betonia ja syö kipsilevyseinät kalsiumin puutteessa. Apteekista saa citro-oscaa joka on tarkoitettu kotiruuan täydentämiseksi (vitamiineja, kalsiumia, fosforia) koiranpennulle (tai aikuisille, purkit erikseen). Mutta siltikään: ihmisten ruoka ei sovi koiralle koska siinä on liikaa tai liian vähän tiettyjä aineita. Esim. proteiinia ihan liian vähän pennun tarpeisiin. Ja koira tarvitsee lihaa, mieluiten raakana. Peruna on koiralle turhaa ruokaa.
Voit tehdä koiralle kotiruokaa missä esim. pohjana tattari-hirssi-puuro (uunissa tehty), keitettyjä vihanneksia (porkkanaa esim.), raakaa jauhelihaa, kylmäpuristettua öljyä jne. Katsele ohjeita jostain. Mutta AINA pitää kalsium tasapainottaa. Lihassa on paljon fosforia ja siksi siihen lisätään kalsiumia kun sitä annetaan. Luisissa lihoissa kalsium on tasapainossa, niitä voit antaa myös mutta aina raakana, koira kuolee keitettyihin tai paistettuihin.
Olisiko teillä sitten käynyt niin että kun koira ei suostunut syömään kuivaruokaa niin sille alettiin antamaan kotiruokaa joka tietenkin maittaa ja sen jälkeen ie huvitakkaan syödä niitä nappuloita.
Jos koira olisi aikuinen niin sanoisin että syöttäkää vaan kotiruokaa vitaameillä höystettynä mutta pennun pitäisi saada tasapainotettua ruokaa jotta se kasvaa terveeksi.
Itse pistäisin tästä lähtien sitä nappulaa vaan kylmästi kuppiin, ,kyllä se parin päivän jälkeen kelpaisi.
Toinen vaihtoehto on sitten se että turvotat sen nappulan ihan mössöksi, lisäätä piimää ja vaikka vähän maksalaatikkoa siihen ja teet siitä sellaisen mössön että pentu ei voi valita sieltä sitä laatikkoa. Näin se saisi kaikki tarvittavat siitä nappulasta ja kun se on vanhempi voitte sitten syöttää sille sitä kotiruokaa.
Yrjölän puuro on hyvää mutta ei sekään saisi olla kasvavan pennun ainoa ruoka