Balaton

lasten

kanssa. Millaiset ovat rannat? Mitä kohdetta suosittelette? Pitäisi olla hyvät rannat pienille lapsille ja tekemistä teini-ikäisille?
Millaista on ajaa Unkarissa? Onko liikenne kovin kaoottista ja millaisia ovat tiet?
Vinkkejä ja neuvoja otetaan vastaan.

5

1400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taitaa olla lapsille ja tei...

      Siofokin kohdalla (eteläranta ja itäpää) taitaa olla lapsille kaikkein paras. Parhaimmillaan kahluusyvyistä vettä on satakunta metriä. Hiekkarantaa paljon. Osa "leimattu" hoteleelille, mut kyllä yleistä rantaakin on. Näköjään ranta on maksullista kaikkialla nykyjään. Hiekkapohjaa - ja noin matala on todella lämmintä. Teini-ikäisille ja nuorisolle Siofokkia myydään biletyspaikkana.

      Taitaa noilla omilla reunaehdoilla S osoittautua parhaaksi. Pohjoisrannan itäpää (Balatonfured jne) on mainiota myös. Siellä ranta on syvempää ja hiekkabiitsiä vähemmän.

      Ja kun kerran autoa harkitsette, niin Balatonin ympäri ajaa reilusti alle ´kahden tunnin - voitte etsiä miellyttävimmän majoituksen ja nauttia sekä pohjois- että etelärannan mestoista.

      Liikenne ei ole kaoottista. Mielestäni melkein samallaista kuin kotimaassa. Budapestistä pääsee moottoritietä juuri Siofokiin saakka. keäviikonloppuperjantaina tuo moottoritie on todella ruuhkainen, mut muulloin Siofok Budabest taittuu alle tuntiin. (Asuimme Alsoörsissä ja kävin Hungaroringillä männäkesänä, ja ajoaika oli väljinä aikoina -lauantaina - puolitoistatuntinen, mutta enpä kerro perjantain enkä sunnuntain matkakestoista :-)

      Huomattavaa liikenteessä oli tutkat - niitä oli useita ja monena päivänä. Lisäksi unkarin liikenteessä on sellainen eroavuus valtaosaan euroopan maista, että siellä promilleraja on 0. Ei keppanaa, eikä viinilasillista ennen ajoon lähtöä.

    • Karppa58

      Olimme Siofokissa viime kesänä(2006)pari kertaa ja se on mitä mainioin paikka lapsiperheille.Kaupungin eteläosassa löytää edullisen majoituspaikan helposti(saimme koko talon hintaan 20eur/vrk,100metriä rannalle)ja rannat ovat ilmaiset ja matalat, eli mainiot myös lapsille. Elämänmeno on rauhallista ja turvallista. Siofok on vielä tänäkesänä mukava kun pääosa turisteista on paikallisia eikä saksalaiset yms ole "pilaamassa" olosuhteita. Suosittelen varauksetta kesämatkailuun. Siofokin kohdalla Balatonin vesi on melko pudastakin, mitä se useinkaan ole etelä ja pohjoiskärjissä. Olemme jälleen suntaamassa tänäkin kesänä Siofokiin uolimatta eivät pysäyttäneetomalla autolla. Autoilu on turvallista ja pääsääntöisin suomalaistyylistä, hyvät tiet. Viime kesänä tuli ajeltua pari tuhattta kilometriä Unkarissa,ja hieman reippaalla vaudilla,ja yhteekään pysäyttävään poliisipartioon emme tutustuneet, partioita nähtiin mutta reippaasta nopeudesta huolimatta eivät pysäyttäneet, johtuneeko vierasmaalaisista kilvistä vai arvokkaan olosesta kulkupelistä:)

    • No Balatonille

      Rannat ovat loivasti syveneviä. Balatonin etelärannoilla on myös aitoja hiekkarantoja mutta pääasiasa rannat ovat hoidettuja ruoho tai puistoalueita. Paremiile rannoille on yleensä pieni sisäänpääsymaksu (nimellinen), ja joillakin hotelleilla on omia hoidettuja rantoja. Vesi Baltonilla on kesäkuussa jo todella lämmintä. Siofokin alue on Balatonin suurin turistirysä. Pohjoisrannoilta ja Tihanyn niemeltä löytyvät rauhalliemmat ja viihtyisämmät kylät ja kaupungit, esim. Tihany ja Balatonfured ja Badacsonyn alue. Liikenne unkarissa on varsin sujuvaa ja asfaltitiet ovat hyväkuntoisia (paremmassa kunnossa kuin Suomessa. Ylinopeuksia valvotaan nimim. kokemusta on. Unkariin on rakennettu viime vuosina runsaasti ulkoilmakylpylöitä ja vesipuistoja joissa yleensä on viihdykettä kaikenikäisille mm. Balatonfuredissä ja Balatonin länsiosissa on uusia vesipuistoja. Iltarientopaikkoja löytyy joka puolella vähän vanhemmille teineille. Balatonin ympäri kiertää myös hyvä, ja varsin turvallinen pyöräilyreitti. Mikäli tulee kysyttävää, tai kaipaatte vinkkejä niin vastaan mielelläni. Terveisin vanha Unkarin matkaaja

      • kohta siellä

        tiedätkö mitään Balatonlellesta? Olen yrittänyt etsiä tietoa vaikka mistä ja saalis on ollut melko laiha.


    • Olemme lähdössä kesäkuun puolivälissä Tihanyn niemelle. Olimme viime kesänä myös niissä maisemissa (Copak, Balatonfured). Ajattelimme pyöräilla tänä kesänä siellä ympäristössä. Tihanyn niemi on varmaan kaunis luonnoltaan ja näkemistä riittää Balatonin rannoilla, kun kiertelee vähän eri paikkoja. Pitää varmaan käydä myös Budapestissa taas. Junalla varmaan olisi paras matkustaa sinne. Balatonalmadin seutuvilla näkyy olevan juuri silloin Harley Davidson-festivaali. Vaikka emme ole ollenkaan alan harrastajia, tapahtuma tuo varmaan lisäväriä sinne seutuville kulkueineen ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45241
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9681
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe