Onnistuuko mysql:n replikointi

työryhmäverkossa?

Konerikon innoittamana sain idean replikoida toiminnanohjausjärjestelmän tietokannan toiselle koneelle. Vian sattuessa olisi helppo vain ODBC:n määrityksiä muuttamalla ottaa ehjä palvelin käyttöön.
Mysql:n (5.0) manuaalia (sivu 372) lukiessani törmäsin kuitenkin lauseeseen: GRANT REPLICATION SLAVE ON *.* TO 'repl'@'%mydomain.com' IDENTIFIED BY 'slavepass';

repl on käyttäjätunnus joka on masterille luotu ja salasana on tuo 'slavepass'. Mutta ongelma on että toimimme pikku pikku firmassa työryhmäverkossa. Voisiko tuon mydomain.comin korvata vaikka sen slave-koneen nimi?

Onko kellään kokemusta vastaavassa ympäristössä replikoinnista?

1

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ffefe

      IP-osoite ainakin toimii ja luulen, että ihan koneen nimikin voisi toimia mikäli muut asetukset on kunnol säädetty. Jos siis muilta koneilta saa yhteyden tuohon pelkällä koneen nimellä niin silloin käsittääkseni silläkin toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1014
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      868
    3. 62
      863
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      45
      834
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      48
      771
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      684
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      639
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      526
    Aihe