Nyt on taas parveketupakointi tapetilla. Itse kärsin tavattomasti alakerran sauhuttelijasta. Parvekkeet ovat lasitetut. Kun alakerran parvekkeella poltetaan tupakkaa, savu tulee minun parvekkeeni ovesta sisään(ovi on siis suljettu). Ovi on ihan normaali, hyvät tiivisteet, eikä talvellakaan ole yhtään vetänyt niistä ovista. Miksi siis se tupakan savu tulee sisälle? Huoneistoissa on huoneistokohtainen ilmanvaihto. Olen kokeillut suurentaa tai pienentää savun sisään tullessa. En ole huomannut sillä olevan mitään merkitystä. Siis miksi se savu tulee minun huoneistooni? Ja se todella tulee parvekkeen ovista, olen oven kohdalta oikein haistellut, kun epäilin sen tulevan ilmastoinnin kautta. Pitäisikö valittaa isännöitsijälle? Minun mielestäni tässä on kysymyksessä suunnitteluvirhe. Vai joko kutsun terveystarkastajat haistelemaan?
onko
rakenteissa vikaa?
3481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tulee kun poisto toimii eli ei mitään vikaa rakenteissa paitsi tupakassa - se tappaa jos askin tekstiin on uskomista.
josta korvausilman pitäisi tulla. Eikä mistään parvekkeen oven välistä! Onko vika sitten ilmastoinnissa (taloyhtiön)? Olen huomannut, että varsinkin viikonloppuisin ei tunnu ilmastointi olevan päällä ollenkaan, vaikka minulla on asetukset kuten ennenkin. Ei kai he laita viikonlopuksi ilmastointia kiinni säästösyistä, kuten tehdään esimerkiksi toimistoissa?
Eräs kulkutie sauhuille voisi olla, jokatapauksessa se parvekkeen oven seutu, eihän se ole ns. hermeettisesti suljettu.
Toinen todennäköisempi on huoneistokohtaisen ilmavaihdon, ei "ilmastoinnin" kautta. Riippuu ja roikkuu, mistä kone repii ilmaa ja siirtää sen huoneistoosi; riittää jopa "kulman takaa" oleva ilmanoton aukko, niin tuuli tsm. sen äkkiseltään siirtää sen hajun harmiksesi.
Terveystarkastaja vain toteaa ongelman ja levittelee käsiään, sekä tekee jonkinmoisen raportin. Mielluumin ota yhteyttä isännöitisijän ja pyydä tarkastamaan/tarkistuttamaan ongelmakuohdat.