Onko komuksia minne bussit matkaavat kentältä?
Haluaisimme hieman rantalomaa ja sitten autoilla. Mikä paikka olisi hyvä asumiseen? Hieman ajattelimme Viareggiota. Olisko parempia vaihtoehtoja? Ja hotellivinkki sellainen kahden kolmen tähden? Kiitos!
Haluaisimme hieman rantalomaa ja sitten autoilla. Mikä paikka olisi hyvä asumiseen? Hieman ajattelimme Viareggiota. Olisko parempia vaihtoehtoja? Ja hotellivinkki sellainen kahden kolmen tähden? Kiitos!
Vastaukset 5
Vanhimmat
yksi kilometri Pisan keskustaan mutta älkää missään nimessä lähtekö kävelemään sitä matkaa. Siinä välissä on junanraiteita ja paljon liinenenttä joten bussilla kannattaa mennä Pisan rautatieasemalle. Matka maksaa vain 0.90 euroa. Bussin kyljessä lukee CPT ja sen löytää heti kun tulee ulos rakennuksesta.Lipun saa automaatista.
Tässä aikataulu:
http://www.pisa-airport.com/sat/cda/aree/index.php?idArea=5&idSection=5
Lentokentältä pääsee myös bussilla Luccaan ja Pietrasantaan. Liput näihin busseihin saa Information Office terminaalin siältä. Tässä niitten aikatulu:
http://www.pisa-airport.com/sat/cda/aree/index.php?&idSection=5&idPage=3
Lentokentältä kulkee myös bussi Livornoon ja tässä sen aikatulu:
http://www.pisa-airport.com/sat/cda/aree/index.php?&idSection=5&idPage=2
Nämä pitemmälle menvät bussit lähtevät Arrvilas termiaalin edestä.
Lentokentältä kulkee juna Firenzeen aika tiheään.
http://www.pisa-airport.com/sat/cda/aree/index.php?idArea=4
Pisassa ei kanata hotellia etsiä sillä niitä ei siellä ole montakaan. Lucca ja Firenze ovat hyvin kalliita joten Viareggioon päin kannattaa kallistua. Siellä on rantaa mielen märärin ja muakavn kokoisia viihtyisiä hotelleja joissa useimmissa on valintana aamiasipöytä, puoli- tai kokoylöspito usein eriäätin edullsiesti. Aina buffee josta on valinnanvaraa ja ruoka on usein parenpaa kuin ravintoloissa.
Pietrasantaanhan kulkee suoraan bussi Pisan lentkentältä. Pietrasanta on viihtyisä paikka missä taso on melko korkea. Sen lähettyvillä sitten on paljon muita apikkja vierei vieressä joten eikun vaan valkkaamaan.
Livornoon kulkee myös bussi lentokentältä. Livorno ei ole mikään rantalomakohde, se on enemmänkin satamakaupunki eikä siellä oel niin juuri mitään turisteille.
Yksi ehdotus olisi hommata hotelli Monetcatini Termmestä joka sijaitsee Luccan ja Firenzen välissä. Se on entinen upea kylpyläkaupunki, aivan ihastuttava ja viihtyisä ja siellä on kamalan paljon hotelleja mistä valita ja edullisia. Joten jos vuokraatte auton niin Monetcatini Terme on keskeinen paikka asua ja siitä käsin katsella nähtävyyksiä eikä siitä ole pitkäkään matka merenrantaa autolla.
vinkeistä. Olen tosi kiitollinen, että sain näin asiallisen ja paljon hyvää tietoa sisältävän viestin.
Olisin kiitollinen kokemuksistanne.
Hei, miten meinaatte lentää / lensitte Pisaan? Millä hinnalla saitte lennot? Ensi kesää jo suunnittelen, pitäis vähän budjetoida...
ja sieltä Pisaan. Olimme ajoissa asialla ja pääsimme satasella Hahniin ja sieltä verojen hinnalla Pisaan. Ryanairin sivuilla kannattaa alkaa piipahdella paria kuukautta ennen matkaa.