Minulla virtsatientulehdus kaksi kuuriakin syöty eikä auta mitään lääkkeen nimi trimetoprim,lauantaina loppui siis kuuri ja taas tuntuu että oireilee,kaikenlaiset kokeet on otettu eikä mitään löydy paitsi v-tulehdus... onko muilla tällaista
virtsatientulehdus
shelena
7863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tehtiinkö siitä viljely. Silloin tulee lääke joka tehoaa varmasti. ....Ainakin pitäisi. Itse söin kuusi kuuria vuoden aikana sitten estolääkettä melkein vuoden ja nyt taas tulehdus kun olin lopetin estolääkityksen 2 kuukautta sitten. vaikka viljelytkin on tehty. Joten mennään päivä kerrallaan ja koitetaan juoda vettä. En ole käyttänyt kyseistä lääkettä
ovat karpalomehu (makeuttamaton!) tai -kapselit (merkkejä esim. Urisan tai Tohtori Tolonen) sekä c-vitamiini. Pissallakäynti ja vesipesu ennen ja jälkeen yhdynnän. Jos tulehduksia tulee usein, kannattaa miettiä, voisiko johtua e-pillereistä, se on yllättävän yleistä. Pillerien hormonit kuivattavat limakalvot, jolloin bakteerien on helppo tarttua niihin. Silloin voi auttaa merkin vaihto tai viimeistään pilsujen lopettaminen. Emättimen paikallishoito estrogeenivoiteella (ovestin tai pausanol) voi myös auttaa.
Täältä palstaltakin löytyy monta ketjua, jossa tästä aiheesta on puhuttu ja nuo samat vinkit löytyvät sieltä moneen kertaan.
Siis söitkö kaksi Trimetopin-kuuria? Tämä lääke ei välttämättä tehoa kaikkiin bakteereihin, joten niinkuin sinulle jo vastattiin, viljely tulisi tehdä, jotta saadaan kuuri, joka tehoaa.
en käytä e-pillereitä,kohtu leikattu pois noin 3-v sitten.vaivat alkoivat ihan ykskaks tosi veemäinen vaiva.karpalomehua juon päivittäin tyrnimehua että munhan pitäisi olla tosi hapan .soitin mun gynelle että mitäs tehdään nyt ,viikonpäästä pitää viedä virtsa näyte(täytyy siis viikko olla väliä kuurista että näkee onko vielä bakteeria virtsassa.ei vaivaa koko ajan vaan saattaa olla päivä pari ihan hyvä,kirvelyä ei ole vaan että pissattaa....
on virtsa viljely tehty
Kirjotit, että sulta on kohtu poistettu. Minusta on aivan selvää, että sun vaivas johtuvat virtsarakon limakalvojen kuivumisesta eli vaihtari vaivoja. Joku tos jo mainitsikin paikallisesti saatavaa Ovestin/ tai Pausanal estrogeenipuikkoja.
Minulla on ollut virtsatientulehdus 4 kertaa puolen vuoden aikana. Mielenkiintoista on se, että minulla ei muutamassa viljelyssä ole näkynyt tulehdusta aiheuttavaa bakteeria. Virtsassa olleet leukosyytit ja punasolut kyllä viittasivat tulehdukseen, mutta bakteeria ei löytynyt. Virtsatientulehdukset laukaisee ilmeisesti yhdyntä. Lääkärin mukaan tämä on yleistä nuorilla naisilla.
Olen todella väsynyt tähän ja haluaisin vaivasta eroon. Jos jollain ollut samanlaista ongelmaa, otan mielelläni neuvoja vastaan. Alan olla melko epätoivoinen.