onkoha aivan totta

että kaikki kama huoneistosta vaatteita, kirjoja ja huonekaluja myöten menee uusiksi jos on tavattu hometta?
71105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ja asukkaat on vietävä torille ja julkisesti roviolla poltettava etteivät homeitiöt leviä.Ja te pölvästit jotka olette ostaneet talouteenne Aurajuustoa teitä odottaa sama kohtalo.

Äänestä

selvää sellaisesta toimesta kuin otsonointi

Äänestä
  • poista terveyshaittaa, ainoastaan hajut. Asia on kysytty ja tarkastettu ja todettu, ettei välttämättä edes kannate kokeilla jos kyseessä ei ole arvokkaita esineitä, koska se on pirun kallista. Asiasta ollaan monta mieltä, mutta tosi on kuiten ettei se välttämättä auta.

    Äänestä

Kloriittipesu siis kaikille tavaroille, pyykit koneeseen ihan normaalisti, verhoista lähtien, huonekaluihin jotain huonekalu-pesu-aineita, ja muistathan myös huonekalut pyyhkäistä kloriitilla siis laimennetulla, kyllä lähtee. Paha home talossa ja kaikki jouduin käymään läpi mutta nyt on puhdasta.

Äänestä

JOS tavarat aiheuttavat teille oireita. Jos ei tule oireita, niin ei ole mitään ongelmaakaan.

Meillä meni uusiksi, otsonoinnista ym. käsittelyistä huolimatta kaikki kodinkoneet, elektroniikka, pehmeät huonekalut, kirjat ja tekstiilit. Astiat ja kovat huonekalut jäi.

Äänestä
  • Mitä oireita ne aiheutti??
    Me ollaan muutettu evakkoon viime kesänä hometalosta ja melkein kaikki liinavaatteet jne uusittu. Tosin ei kaikki ole vielä käytössä koska tää on väliaikais asunto. Mutta anyway.. Vaatteet on pesty moneen kertaan ja jotku laitettu roskiin koska haju vaan ei poistu.
    Sohvat on imuroitu moneen kertaan hepa suodatin imurilla, mutta mä oireilen edelleen kaikkiin huonekaluihin, mattoihin jne. Ostettiin kaikki uudet kun muutettiinsiihen taloon, asuttiin vuosi ja karkuun. Kellä on varaa ostaa taas uusia?? =( Mä siis istun sohvalla naama punaisena ja nukun silmiä kirvellen. Syön keittiössä posket punaisena jne. Ei toki ole koko aika tällaista, mutta jos olen vähän aikaa pois niin siite taas menee tovi että tottuu. Nyt istun työtuolissa ja käy kurkkuun kun tämä tuoli tuotiin sieltä talosta vasta eilen, eli muhinut tähän asti siellä.

    Äänestä

Jos kylppärissä on homeongelma, ei välttämättä mene mitään pilalle. mutta jos katto vuotaa,seinien villat homeessa ja alapohjassa ongelmia ja vaikkapa vielä tiskikonevuoto ja kaikki ovat saaneet vuotaa rauhassa ja korjaamatta, niin kyllä siinä sellaiset coctailit hometta tulee korvausilman mukana, että irtaimisto menee uusiksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelkään et on kirjoitti:

että kaikki kama huoneistosta vaatteita, kirjoja ja huonekaluja myöten menee uusiksi jos on tavattu hometta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu