että kaikki kama huoneistosta vaatteita, kirjoja ja huonekaluja myöten menee uusiksi jos on tavattu hometta?
Vastaukset 7
- valitettavasti asianlaita
Ja asukkaat on vietävä torille ja julkisesti roviolla poltettava etteivät homeitiöt leviä.Ja te pölvästit jotka olette ostaneet talouteenne Aurajuustoa teitä odottaa sama kohtalo.
- otappa
selvää sellaisesta toimesta kuin otsonointi
poista terveyshaittaa, ainoastaan hajut. Asia on kysytty ja tarkastettu ja todettu, ettei välttämättä edes kannate kokeilla jos kyseessä ei ole arvokkaita esineitä, koska se on pirun kallista. Asiasta ollaan monta mieltä, mutta tosi on kuiten ettei se välttämättä auta.
- Lipsu
Kloriittipesu siis kaikille tavaroille, pyykit koneeseen ihan normaalisti, verhoista lähtien, huonekaluihin jotain huonekalu-pesu-aineita, ja muistathan myös huonekalut pyyhkäistä kloriitilla siis laimennetulla, kyllä lähtee. Paha home talossa ja kaikki jouduin käymään läpi mutta nyt on puhdasta.
- homeahdistus1
JOS tavarat aiheuttavat teille oireita. Jos ei tule oireita, niin ei ole mitään ongelmaakaan.
Meillä meni uusiksi, otsonoinnista ym. käsittelyistä huolimatta kaikki kodinkoneet, elektroniikka, pehmeät huonekalut, kirjat ja tekstiilit. Astiat ja kovat huonekalut jäi.Mitä oireita ne aiheutti??
Me ollaan muutettu evakkoon viime kesänä hometalosta ja melkein kaikki liinavaatteet jne uusittu. Tosin ei kaikki ole vielä käytössä koska tää on väliaikais asunto. Mutta anyway.. Vaatteet on pesty moneen kertaan ja jotku laitettu roskiin koska haju vaan ei poistu.
Sohvat on imuroitu moneen kertaan hepa suodatin imurilla, mutta mä oireilen edelleen kaikkiin huonekaluihin, mattoihin jne. Ostettiin kaikki uudet kun muutettiinsiihen taloon, asuttiin vuosi ja karkuun. Kellä on varaa ostaa taas uusia?? =( Mä siis istun sohvalla naama punaisena ja nukun silmiä kirvellen. Syön keittiössä posket punaisena jne. Ei toki ole koko aika tällaista, mutta jos olen vähän aikaa pois niin siite taas menee tovi että tottuu. Nyt istun työtuolissa ja käy kurkkuun kun tämä tuoli tuotiin sieltä talosta vasta eilen, eli muhinut tähän asti siellä.
- kamatveks
Jos kylppärissä on homeongelma, ei välttämättä mene mitään pilalle. mutta jos katto vuotaa,seinien villat homeessa ja alapohjassa ongelmia ja vaikkapa vielä tiskikonevuoto ja kaikki ovat saaneet vuotaa rauhassa ja korjaamatta, niin kyllä siinä sellaiset coctailit hometta tulee korvausilman mukana, että irtaimisto menee uusiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1531641
Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt5431412Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"
Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l1581304Sinkut-palstan suurin valhe
Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va247849Miesten suusta kuultua
Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "172842- 58796
- 56698
- 54696
Haluaisin mies tietää pari juttua
Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt26690- 52599