häämatka

halvalla budjetilla?

hei

nuoripari tarttis neuvoja miten halvalla häämatkalle lämpimään kaukomaahan? oletteko ollet, auttakee..Budjetti max. 1000€/hlö.

3

1327

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallista hommaa

      pääse Kanariaa kauemmaksi sillä kaukomatkat maksaa tuplasti enemmän.Matka esim. Malesiaan maksaa n.2500.4500 euroa 2 viikkoa.Sama on Meksiko, Brassit jne. Mutta Teneriffa on ihan hyvä kohde sinne pääsette.

      • 2.viik

        itse olemme menossa ganbiaan kahdeksi viikoksi tammikuussa 08 hotelli cape point 869€ henki,olimme siellä tammikuussakin 07,eikä siellä juuri paljon enenpää rahaa kulunutkaan.kun et tuo tuliaisia (jollet välttämättä halua turisti rihkamaa tuoda)likistä jostain vielä parisataa,niin hyvin menee.bufeeaamiainen oli erinomainen,sillä pärjää pitkälle iltaan.siinä ilmassa ei nälkä tahdo oikein ollakkaan.mukana veimme kahvin,sokerin,suolan ja pesuainetta.perus tarpeet aina kun olemme reissussa.viinan kanssa läträäminen on taas eri juttunsa,sinä palaa euroja...egypti ja tunisia ovat myös ihan varteen otettavia kohteita,lämpö riippuu ajankohdasta,hinta nointonnin ja sillä saa jo all inclusive hotellin.ei se brasilia tai meksiko ole ainoot kaukokohteet,vaan olisiko hienonpaa sanoa "olimme brasiliassa" kuin kertoisi käyvänsä tunisiassa?!!!hyvää häämatka lomaa.


    • ...

      Moikka!

      Täällä joku ehdotteli sulle Gambiaa, mutta itse en sitä välttämättä häämatkakohteeksi suosittelisi... Olin itse Gambiassa tammikuussa 2007.
      Totta, että matkat ovat halvat ja Gambiassa on todella lämmin, mutta...
      En tiedä sinusta, mutta itse ainakin haluaisin pientä luksusta häämatkallani. Gambiassa hotellit ovat suuria ja hienoja, mutta heti hotellialueen ulkopuolella on rähjäistä. Se ei vielä paljoa haitannut, mutta suuri osa Gambialaisista ihmisistä ovat todella rasittavia. Tulevat kerjäämään ja myymään kaikkea, eivätkä keinot ole rehelliset. Ymmärrän heitä osittani: pienellä turistin kusetuksella gambialainen voi saada puolen kuukauden palkan, mutta minua se häiritsi todella paljon. Elikkä, jos pysyttelee hotellissa voi loma olla rentouttava ja auringostakin saa nauttia, mutta kannattaako niin pitkälle lähetä pelkästään hotellissa oleskelemaan? Olen iloinen että olen käynyt Gambiassa: matka oli onnistunut ja Afrikan näkeminen aikamoinen kokemus, mutta en lähtisi sinne uudestaan ja pienellä varauksella suosittelen sitä. Kaikille se ei sovi...

      Itse ehdottaisin Thaimaata häämatkakohteeksi. Jos ajoissa alkaa kyttäämään lentoja, ne voi saada todella halvalla. Tämä toimii siis vain jos on hieman seikkailumielinen... Eli lennot Thaimaahan ja paikan päällä kirjottaudutte hotelliin. Ei kannata mennä mihinkään pahimpiin turistirysäpaikkoihin (Phuket y.m.), koska niissä on kalliimpaa. Eläminen Thaimaassa on todella halpaa, että ruokaan ja muihin ostoksiin ei mene paljoa rahaa. Tämäkin on tietty hieman extreme-meininkiä kun ei ole valmiiksi hotellia, mutta Thaimaassa ihmiset ja ilmasto ovat mahtavia!!

      Italian Toscanaa minulle on myös suositeltu häämatkakohteeksi. Ei ole kaukomaa, eikä minulla paiaksta ole omia kokemuksia, mutta se on kuullemma romanttinen paikka.
      Toivottavasti mun sepustuksista oli edes vähän apua...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      156
      1182
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1139
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      47
      993
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      49
      867
    5. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      65
      791
    6. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      49
      767
    7. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      37
      656
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      71
      654
    9. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      37
      619
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      607
    Aihe