kipuja yhdynnän jälkeen.

Mä huomasin noin vajaa kuukaus sitten, että mulle tulee alapää älyttömän kipeäksi seksin jälkeen. Polte alapäässä oli välillä niin kovaa ettei pystynyt istumaan ollenkaan. En miettinyt sitä sen enempää vaikka kyllähän se häiritsi. Ajattelin, että voisi johtua siitä etten välttämättä ole tarpeeksi kostea, joka voisi taas johtua e-pillereistä. Muutamina päivinä on ollut myös erittäin runsasta valkovuotoa.
Pari päivää sitten yhdynnän jälkeen kipu oli taas erittäin kovaa ja huomasin alapääni turvonneen kokonaan. Vessassa käyminen kävi yhtä kipeästi kuin virtsaputken tulehduksen aikana. Säikähdin todella paljon ja nyt siis tällä viikolla olisi tarkoitus mennä lääkäriin.
Voisiko nämä johtua pilleri merkistä mitä käytän? Olen käyttänyt e-pillereitä nyt noin 1,5 vuotta eikä ole aikaisemmin ainakaan ollut mitään onglemia. Minulta otettiin pari kuukautta sitten sukupuolitautitestit jatkuvien virtsaputken tulehduksien takia, eikä ollut mitään.
Voiko tää olla jonkun sukupuolitaudin oireita? En ole ollut muiden kuin poikaystäväni kanssa yhdynnässä.
Mistähän nää oireet saattaa johtua? Kellään muulla samanlaisia?
3753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei!

Periaatteessa kipu voi johtua siitä, että yhdyntä on ollut "liian kuiva", ja mekaaninen liike on ärsyttänyt ehkäpä pillereiden kuivattamia limakalvoja entisestään. Ensiavuksi neuvoisin käyttämään yhdynnässä reilusti liukastetta (apteekista, esim. KY Jelly). Yhdynnän jälkeen on hyvä kosteuttaa limakalvoja esimerkiksi Ceridal Lipolotionilla tai muulla hajusteettomalla, ph-arvoltaan normaalilla kosteusvoiteella (esim. apteekin Humektan).

Vaikka oletkin pillereitä käyttänyt jo pitkään, saattaa niiden aiheuttama limakalvojen kuivuminen ilmetä vasta nyt. Se ei ole vakavaa, mutta tietenkin kurjaa ja joskus tosiaan kivuliastakin.

Joskus myös hiiva saattaa aiheuttaa kipua yhdynnän jälkeen, mutta toisaalta, jos sinulla ei ole muita hiivan oireita, en menisi hiivaa epäilemään.

Jos sukupuolitautitestit oli puhtaat, ei kipu voi niistäkään johtua.


En ole lääkäri, vaan em. vinkit ovat oman elämäni kokemuksia. Ja nuo on meillä ainakin auttaneet "yhdyntäkuivuuteen".


Jos limakalvot tuntuu kiusallisen kuivilta pitkään, eikä mikään tunnu auttavan, voit tietysti harkita vaikkapa pillerimerkin vaihtoa. Jos nuo pillerit kuitenkin muuten sopivat sinulle, harkitse lääkärisi kanssa vielä asiaa tarkasti.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä edellisen kanssa ja lisäisin vielä sen, että mainitsemasi jatkuvat virtsatulehdukset voivat myös liittyä tähän juttuun että pillerisi eivät sovi. Itse jouduin vastaavien ongelmien takia lopettamaan horm.ehkäisyn kokonaan, mutta myös merkin vaihto voi kai auttaa. JA limakalvojen paranemiseen voi sit mennä aikaa, ikävä kyllä. Myös mä käytin ehkäisyä ongelmitta pitkään ensin.

    Äänestä

  • ninneliina kirjoitti:

    Olen samaa mieltä edellisen kanssa ja lisäisin vielä sen, että mainitsemasi jatkuvat virtsatulehdukset voivat myös liittyä tähän juttuun että pillerisi eivät sovi. Itse jouduin vastaavien ongelmien takia lopettamaan horm.ehkäisyn kokonaan, mutta myös merkin vaihto voi kai auttaa. JA limakalvojen paranemiseen voi sit mennä aikaa, ikävä kyllä. Myös mä käytin ehkäisyä ongelmitta pitkään ensin.

    Lisäys vielä edellisiin, kyseessä voi teitenkin olla myös jokin muu emättimen bakteeritulehdus/bartholin rauhasen tulehdus (et selittänyt tarkemmin, että miten alapääsi on turvonnut).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nama kirjoitti:

Mä huomasin noin vajaa kuukaus sitten, että mulle tulee alapää älyttömän kipeäksi seksin jälkeen. Polte alapäässä oli välillä niin kovaa ettei pystynyt istumaan ollenkaan. En miettinyt sitä sen enempää vaikka kyllähän se häiritsi. Ajattelin, että voisi johtua siitä etten välttämättä ole tarpeeksi kostea, joka voisi taas johtua e-pillereistä. Muutamina päivinä on ollut myös erittäin runsasta valkovuotoa.
Pari päivää sitten yhdynnän jälkeen kipu oli taas erittäin kovaa ja huomasin alapääni turvonneen kokonaan. Vessassa käyminen kävi yhtä kipeästi kuin virtsaputken tulehduksen aikana. Säikähdin todella paljon ja nyt siis tällä viikolla olisi tarkoitus mennä lääkäriin.
Voisiko nämä johtua pilleri merkistä mitä käytän? Olen käyttänyt e-pillereitä nyt noin 1,5 vuotta eikä ole aikaisemmin ainakaan ollut mitään onglemia. Minulta otettiin pari kuukautta sitten sukupuolitautitestit jatkuvien virtsaputken tulehduksien takia, eikä ollut mitään.
Voiko tää olla jonkun sukupuolitaudin oireita? En ole ollut muiden kuin poikaystäväni kanssa yhdynnässä.
Mistähän nää oireet saattaa johtua? Kellään muulla samanlaisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu