Apua...pliis....

Olen lähdössä sukulaistyttöni kanssa Pattayalle 2 viikoksi...ensimmäistä kertaa Thaimaaseen.Typykkä on 13 vuotias.Suunnitelmana on painua Koh Lantalle ja mm.Bankokiin matkatoimiston kanssa...joka on ihan ok..vaikka halvemmallakin pääsis varmaan muutakin kautta.Nyt olen jo miettinyt tässä,tuliko tehtyä paha virhe..kun vastuu tosta lapsesta kuitenkin stressaa..lueskelin näitä juttuja täältä ja ihmiset vaan kuittailevat toisillensa..joten ota tosta nyt selvää..Itse olen päälle 30 nainen ja hotelli on aivan keskustassa,-Welcome Plaza.Nyt toivonkin että joku asiallinen ihminen jaksais vaivautua ja kertoa sen uskaltaako tuon typykän kanssa siellä nyt liikkua ihan "normisti" jopa illemmalla..vielä ehtis vaihtaa kohdetta...tää vaivaa mua nyt ihan oikeesti..joten äläkää pliis heittäkö mitään soopaa...
284442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Pohdiskelin samoja asioita kuin sinä. Ekaa kertaa Thaimaaseen perheen kanssa. Ajattelin asian näin. Itsestä se on kiinni, miten ja missä lomailet. Paikka kuin paikka tänä päivänä on jollain tavalla "vaarallinen". Mielestäni omilla päätöksillä se loma tehdään, eihän noissa kuuluisissa baareissa tarvi aikaansa viettää..mukavaa tekemistä varmasti Pattayalta löytyy. Me lähdemme matkaan ja varmasti kirjoitan kokemukseni palstalle. Hyvää matkaa :)

Äänestä
  • ..jään odottelemaan kommenttejasi...=)

    Äänestä

se on aivan turhaa.
Olenmme käyneet Pattayalla ja Jomtiella kolmetoista kertaa, yhteensä oleskeluaikaa kertynee reilusti toista vuotta.
Uskoisin ettei sinulle ole tarkoitus roikkua yötunneilla nuoren sukulaistyttösi kanssa kaupungilla.
Itse tunnen kyllä siellä oloni (normaali aikoina) paljon turvallisemmaksi kuin jossain Espanjan saarilla tai mannermaallakaan.
Ja tekemistä riittää vaikka kuinka paljon.
Itse en asu Suomessa, mutta käytän retkillä aika usein esim. Aurinkomatkojen järjestämiä ohjelmia.
Tulevana talvena on tarkoitus talvehtia kolmisen kuukautta Jomtiella.
Iloista lomaa teille molemmille!

Äänestä

Olen itse reissannut 14v tyttöni kans paljon,hyvällä mielellä voit mennä,mut Bangkok on iso ja vilkas paikka,pärjäät hyvin kun likka on sun seurassa koko ajan,illallakin liikuimme yhdessä siel,en vain silloin sitä vessaan edes yksin päästänyt.Ei koskaan mitään ole tapahtunut,olen vain emo siinä suhteessa.Rauhallisemalla paikalla missä muuten ootte,voitte nauttia ja lomailla täysillä.Hauskaa matkaa teille

Äänestä
  • Bankokissa ollaan matkatoimiston kanssa ja päivällä...tuo Pattaya mua huolestuttaa.....

    Äänestä

  • minä taas... kirjoitti:

    Bankokissa ollaan matkatoimiston kanssa ja päivällä...tuo Pattaya mua huolestuttaa.....

    Ihan turvallinen paikka Pattayakin on. Väentungoksissa kannattaa kuitenkin katsoa käsilaukun tms. perään, taskuvarkaita jonkin verran on. Niinkuin tänä päivänä lähes jokapaikassa.

    Ainoa asia mikä mua siellä kaihersi, oli se että kun turistina kuitenkin iltasella enimmäkseen kuljettiin ranta -ja kävelykadun tuntumassa, niin ruokapaikkoja/kuppiloita toivoin näkeväni kyllä enemmän noiden tyttöbaarien sijaan.

    Mutta mukavaa ja aurinkoista lomaa teille!

    Äänestä

  • minä taas... kirjoitti:

    Bankokissa ollaan matkatoimiston kanssa ja päivällä...tuo Pattaya mua huolestuttaa.....

    Ei kannata huolehtia Pattayasta. Mielestäni täysin turvallinen paikka. Minä olen paikassa lomaillut toistakymmentä kertaa ja menossa sinne edelleenkin. Pattayalla on loistavat ostosmahdollisuudet, joten kannattaa huomioida tämä asia, kun pakkaa Suomessa matkalaukkua. Kokemuksesta voin kertoa, että paluulennolla on yleensä ollut ylikiloja.
    Pattayalla ja sen ympäristöstä löytyy todella paljon nähtävää ja koettavaa, sinne vaan avoimin silmin.

    Äänestä

  • Tuulaorvokki kirjoitti:

    Ei kannata huolehtia Pattayasta. Mielestäni täysin turvallinen paikka. Minä olen paikassa lomaillut toistakymmentä kertaa ja menossa sinne edelleenkin. Pattayalla on loistavat ostosmahdollisuudet, joten kannattaa huomioida tämä asia, kun pakkaa Suomessa matkalaukkua. Kokemuksesta voin kertoa, että paluulennolla on yleensä ollut ylikiloja.
    Pattayalla ja sen ympäristöstä löytyy todella paljon nähtävää ja koettavaa, sinne vaan avoimin silmin.

    ostaa billabongin t-paitoja????

    Äänestä

Täällä nyt kaikesta panikoidaan, kaikkea mollataan. Hotellinne on hyvällä paikalla, kiva ja iso uimaallaskin löytyy, rannalle tosin jos menette niin kannattaa mennä Jomtienin puolelle, parempi.
Ehkä siellä ei sillai tekemistä ole 13v tytölle iltaisin vaan ainoa mihin kannattaa kiinnittää huomiota, on kadunylitys, se on aika seikkailu siellä päivisin.
Muistakaa vakuutus, lääkärikin on ihan vieressä jos pöpö iskee.

Äänestä
  • Wellcome Plaza on kyllä surkea,vanha,kulunut ja huonolla aamiaisella varustettu hotelli ainoa plussa sijainnista(keskustassa)jos Aurinkomatkoilla menette ja pystytte vaihtamaan vielä hotellia ,niin suosittelen.

    Äänestä

  • fart kirjoitti:

    Wellcome Plaza on kyllä surkea,vanha,kulunut ja huonolla aamiaisella varustettu hotelli ainoa plussa sijainnista(keskustassa)jos Aurinkomatkoilla menette ja pystytte vaihtamaan vielä hotellia ,niin suosittelen.

    Aamiaisia saa kyllä pattikselta halvalla baareista ,jopa skandinavisia aamiaisia.2 viikkoa kun syö hotellissa aamiaista ni kaipaa vaihtelua,tosin samaa mieltä muuten oon plazan aamiaista.kerran söin hotellin ns buffet aamiaisen-.

    Äänestä

Pattajalla on todella hyvät rannat ja muutenkin rauhallista. Voit vuokrata sukulais tytölle skootterin jolla hän voi sitten kierrellä päiväll (miksei illalki) Pattayan hiljaisia katuja. Itse voit iltaisin käydä Soi 7 tai 6 rentoutumassa biljardin ja hyvän seuran merkeissä. Illalla voit laittaa tämän sukulaistyttösi walking streetille kiertelemään. Siellä on varmasti monia avuliaita, jotka sptivät häntä silmällä.

Äänestä
  • kyllä sä olet sitten vitsikäs..ett oo aatellu koskaan alkaa koomikoks....viddu..

    Äänestä

  • lol..=) kirjoitti:

    kyllä sä olet sitten vitsikäs..ett oo aatellu koskaan alkaa koomikoks....viddu..

    jättää sut pikku poikana sinne walking streetille pyörimään, ku osu ja uppos! Idiootti

    Äänestä

Moikka!

Tuota...ehdottomasti ainakin minä voin suositella Pattayaa kohteeksi. Me olimme myös samassa hotellissa mihin tekin olette menossa.
Hotelli oli tosi kiva, siisti ja henkilökunta varsinkin miehet olivat kauhean ystävällisiä ja hymyilivät paljon. Huoneet olivat myös ok.
Welcome Plaza on suuri hotelli ja hyvällä paikalla Pattaylla.

Meillä ei ollut lapsia mukana, mutta kyllä nämä lapsijutut nyt hiukan ihmetyttävät. Moni myös sanoo nähneensä siellä usein pedofiilisiä tunteenpurkauksia, mutta itse en kyllä nähnyt kertaakaan. En ole sokea,ja muutenkin varsin paljon katselen ympärilleni ja muita ihmisiä.
Olen varma ettö riippuu paljon siitä missä lapsesi kanssa kuljet ja kävelet. Tyttö ja poikabaareja on paljon mutta enimmäkseen ovat samoissa paikoissa omilla kaduillaan. Jos osaat pätkääkään englantia huomaat äkkiä missä nuo kadut ovat. Älä kävele niiden läpi jos pelkäät lapsesi puolesta. Meille aikuisille se oli ihan helppo homma koska siellä on kuitenkin suhteellisen ei-tykkyä porukkaa.Eivät tosiaankaan tyrkyttäneet palveluitaan jos et katsonut päinkään.

En tiedä onko Pattis nyt varsinaisesti lasten tai teinien paikka, mutta kyllä siellä hyvin pärjää. Welcome Plazan etupihalla on muuten tyttöbaari jossa on pitkän pitkä baaritiski. Alussa olimme ihan että voi V, mutta baari osoittautuikin ihan OK paikaksi.Istuimmekin siellä jopa muutamaa iltaa. Tytöt olivat meille naisille ainakin tosi kivoja ja herttaisia.
Nuo baarit on siellä jotenkin niin "tavallisia" että kyllä niihin voi tavallisetkin ihmiset mennä kaljan kaksi ottamaan jos nyt ei ole kauhean tiukkapipoinen.

Voitte aina myös vuokrata rantakadulta veneen tai mennä lautalla läheisille saarille ja siellä ei ainakaan tämmöistä pornahtavaa meininkiä näe vahingossakaan. Pelkkiä turisteja. Koh Larnilla on veikeitä apinoita joita voi syöttää vaikka ananaksella taikka banaanilla. Käyvät jopa liiankin tutuiksi ja saattavat mennä vaikka kassiisi jos jätät sen auki ja maahan.=)

Bangokiin kandee myös mennä, siinä menee yksi päivä kivasti.

Pattayalla on kyllä itselläänkin aika paljon nähtävää,,Buddha Hill, vesipuisto muistaakseni, paljon shoppailtavaa ja ostareita ym,ym.

Niin ja Welcome Plazalla on sitten aivan IHANA uima-allas! On suuri kuin mikä ja niin ihanan lämmintä vettä joka päivä. Myös piha on laaja ja aina löytyy tuoli jostakin mukavasta rauhallisesta kulmasta, jos niin haluaa.
Allaspoika tuo pyyhkeen sinne automaattisesti kun menette sinne,mutta oman kannattaa silti ottaa mukaan!! Allaspojille EI tarvitse maksaa, mutta saa maksaa jos haluaa.Ainakin hymy irtoaa paremmin ja palvelu pelaa vieläkin paremmin seuraavalla kerralla.
HYVÄÄ MATKAA PATTAYALLE! Ei tule ainakaan aika pitkäksi!

Äänestä
  • oli muuten minusta ehkä vaarallisinta mitä Pattayalla oli! Welcome Plazalta kun lähdetään autotien yli, KANNATTAA OLLA VAROVAINEN ja odottaa vain sisukkaasti että tulee tauko niin ettei autoja tule. Sitten vaan juoksun jalkaa tien yli. Joskus kannattaa myös mennä MUIDEN perässä, mutta olla silti varovainen.
    Pattayalla on autojen ylivalta mikä on tosi ikävää. Myös mopot ajavat ihan miten sattuu eivätkä väistä. Oli pakko kerran mennä yli vaan ja katsoin että ajaako perkele päälle.Ei ajanut,mutta pysähtyi vasta joku 20 senttimetrin päähän. Mulkaisin kyllä vihaiseen,mutta se vaan jatkoi siitä sitten eteenpäin.

    Äänestä

  • olimme kirjoitti:

    oli muuten minusta ehkä vaarallisinta mitä Pattayalla oli! Welcome Plazalta kun lähdetään autotien yli, KANNATTAA OLLA VAROVAINEN ja odottaa vain sisukkaasti että tulee tauko niin ettei autoja tule. Sitten vaan juoksun jalkaa tien yli. Joskus kannattaa myös mennä MUIDEN perässä, mutta olla silti varovainen.
    Pattayalla on autojen ylivalta mikä on tosi ikävää. Myös mopot ajavat ihan miten sattuu eivätkä väistä. Oli pakko kerran mennä yli vaan ja katsoin että ajaako perkele päälle.Ei ajanut,mutta pysähtyi vasta joku 20 senttimetrin päähän. Mulkaisin kyllä vihaiseen,mutta se vaan jatkoi siitä sitten eteenpäin.

    ääliöitä. Sä et missää Pattayalla oo edes käyny. Taidat olla sokee ja kuuro ääliö!!!! Siellä saarilla vasta niitä huoria ja pedofiilejä oliki. Huh hu. Vituttaa, ku joku ääliö kirjottaa jaikkea paskaa. Pattayalla ei tosiaan oo mitään muuta, ku huoria. Ei kannata mennä, jos ei haluu ostaa persettä tai myydä omaansa. Kuten toi edellinen nähtävästi teki.

    Äänestä

  • tälläsiä kirjoitti:

    ääliöitä. Sä et missää Pattayalla oo edes käyny. Taidat olla sokee ja kuuro ääliö!!!! Siellä saarilla vasta niitä huoria ja pedofiilejä oliki. Huh hu. Vituttaa, ku joku ääliö kirjottaa jaikkea paskaa. Pattayalla ei tosiaan oo mitään muuta, ku huoria. Ei kannata mennä, jos ei haluu ostaa persettä tai myydä omaansa. Kuten toi edellinen nähtävästi teki.

    ja mene taas lataukseen, näkyy olevan virta vähissä ja lääkkeet loppu.

    Äänestä

  • Joitakin vuosia sitten, oli kahdeksan vuotias pojanpoikamme mukana kolmen viikon lomalla Pattayalla ja Jomtiella.
    Ikimuistoinen loma pienelle "vesipedolle".
    Paljon lämmintä vettä mihin pulahdella, niin altaalla kuin Jomtien rannallakin.
    Hotellin henkilökunta oli aivan innoissaan, kun tämä pikkumies opetteli huoneen numeron thaiksi ja sai aina hakea huoneemme avaimen.
    Tunnettuahan on, että siellä ollaan erittäin lapsiystävällisiä.
    En kuitenkaan jättänyt poikaa koskaan ilman valvontaa, mutta en olisi sitä tehnyt missään muussakaan lomakohteessa. En edes Suomessa.
    Sinne on tulevaksi talveksikin tilaus vetämässä, joten kaikille "kanssamatkaajille" hyviä Thaimaan lomia!

    Äänestä

  • tälläsiä kirjoitti:

    ääliöitä. Sä et missää Pattayalla oo edes käyny. Taidat olla sokee ja kuuro ääliö!!!! Siellä saarilla vasta niitä huoria ja pedofiilejä oliki. Huh hu. Vituttaa, ku joku ääliö kirjottaa jaikkea paskaa. Pattayalla ei tosiaan oo mitään muuta, ku huoria. Ei kannata mennä, jos ei haluu ostaa persettä tai myydä omaansa. Kuten toi edellinen nähtävästi teki.

    ja vedä "se" päähäsi! Hyi mitä kielenkäyttöä jos tänne asiallisesti vastaa. Mitä helvettiä tänne kirjoittaisin jos en olisi Pattiksella käynyt? Häh? Selitäpä se, valopää.
    Siellä kyllä TODELLAKIN näin PALJON muutakin kuin niitä sinun huoriasi niin että sorry vaan.
    Pattaya on todella kiva paikka, riippuu niin perkeleesti kuule itsestään MITÄ SIELLÄ NÄKEE ja mitä ei. Sulla ainakin tuntuu olevan silmät pelkästään perseissä.

    Äänestä

  • hyvin kirjoitti:

    ja mene taas lataukseen, näkyy olevan virta vähissä ja lääkkeet loppu.

    hyvinhän tuon murjaisit! Aivan niin...

    Äänestä

  • koukkuun jäänyt kirjoitti:

    Joitakin vuosia sitten, oli kahdeksan vuotias pojanpoikamme mukana kolmen viikon lomalla Pattayalla ja Jomtiella.
    Ikimuistoinen loma pienelle "vesipedolle".
    Paljon lämmintä vettä mihin pulahdella, niin altaalla kuin Jomtien rannallakin.
    Hotellin henkilökunta oli aivan innoissaan, kun tämä pikkumies opetteli huoneen numeron thaiksi ja sai aina hakea huoneemme avaimen.
    Tunnettuahan on, että siellä ollaan erittäin lapsiystävällisiä.
    En kuitenkaan jättänyt poikaa koskaan ilman valvontaa, mutta en olisi sitä tehnyt missään muussakaan lomakohteessa. En edes Suomessa.
    Sinne on tulevaksi talveksikin tilaus vetämässä, joten kaikille "kanssamatkaajille" hyviä Thaimaan lomia!

    Heippa ja kiva kun sinä kirjoittelit asiallisesti.=). Olen samaa mieltä kanssasi paikasta. Kaikkialla oltiin lapsille erittäin kivoja mitä ulkopuolisena näin.=).
    Ja toimit ihan oikein ettet jättänyt poikaasi valvomatta. Eihän niin saisi tehdä missään.
    Tytön katoaminen siellä Portugaissakin tässä nyt viime viikolla oli aivan kamala tapaus!
    En voi ymmärtää...mutta en ymmärrä kyllä sitäkään että uskalsivat jättää yksin nukkumaan huoneeseen vaikka kävivätkin puolen tunnin välein katsomassa. Itse en olisi koskaan uskaltanut.
    Mukavaa että teillä oli hieno reissu Pattayalla, niin oli meilläkin! =)

    Äänestä

  • olimme... kirjoitti:

    ja vedä "se" päähäsi! Hyi mitä kielenkäyttöä jos tänne asiallisesti vastaa. Mitä helvettiä tänne kirjoittaisin jos en olisi Pattiksella käynyt? Häh? Selitäpä se, valopää.
    Siellä kyllä TODELLAKIN näin PALJON muutakin kuin niitä sinun huoriasi niin että sorry vaan.
    Pattaya on todella kiva paikka, riippuu niin perkeleesti kuule itsestään MITÄ SIELLÄ NÄKEE ja mitä ei. Sulla ainakin tuntuu olevan silmät pelkästään perseissä.

    ja vedä se päähäsi???? Se nyt ei hirveen erikoiselle haissu ja oli kyllä aika raskas vetää päähän. Daiju!! Sä missää Pattayalla tosiaankaa oo käyny! Tai oot jos tosiaanki luulet, että se on se naapuri pitäjä Pattijoki. Sähä oot kotosi sieltä porojen ja homojen luvatusta maasta eli KEMPELEESTÄ!!!! Taidat viikonloppuisin viihtyä peräkammarissa!!!

    Äänestä

  • hyvin kirjoitti:

    ja mene taas lataukseen, näkyy olevan virta vähissä ja lääkkeet loppu.

    Ylitit kyllä ittes. Tosi hyvin keksitty. Taisit miettiä aika kauan!!!!

    Äänestä

  • olimme... kirjoitti:

    Heippa ja kiva kun sinä kirjoittelit asiallisesti.=). Olen samaa mieltä kanssasi paikasta. Kaikkialla oltiin lapsille erittäin kivoja mitä ulkopuolisena näin.=).
    Ja toimit ihan oikein ettet jättänyt poikaasi valvomatta. Eihän niin saisi tehdä missään.
    Tytön katoaminen siellä Portugaissakin tässä nyt viime viikolla oli aivan kamala tapaus!
    En voi ymmärtää...mutta en ymmärrä kyllä sitäkään että uskalsivat jättää yksin nukkumaan huoneeseen vaikka kävivätkin puolen tunnin välein katsomassa. Itse en olisi koskaan uskaltanut.
    Mukavaa että teillä oli hieno reissu Pattayalla, niin oli meilläkin! =)

    vieläki yrität vakuutella, et olisit käyny Pattayalla. Pattaya on tosi ihana ja urbaani paikka. Täynnä moderneja taloja ja ystävällisiä huoria!

    Äänestä

  • tästä vastauksesta...oli kiva kuulla kokemuksistasi....=)

    Äänestä

  • minä taasen... kirjoitti:

    tästä vastauksesta...oli kiva kuulla kokemuksistasi....=)

    Heippa!
    Löytyihän täältä vastaus näköjään siltäkin jolle vastaukseni oli alunperin tarkoitettu.Hyvä jos jutusta oli hyötyä.Hyvää lomaa!

    Äänestä

  • olimme... kirjoitti:

    Heippa!
    Löytyihän täältä vastaus näköjään siltäkin jolle vastaukseni oli alunperin tarkoitettu.Hyvä jos jutusta oli hyötyä.Hyvää lomaa!

    Mitä se Kempelekin tähän vedettin...? Huhhuijakkaa, pysykää Pattayassa vaan! Taidat olla luvatun perunamaan kateellinen kavatti! Tynäväläinen!!!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


minä vaan.. kirjoitti:

Olen lähdössä sukulaistyttöni kanssa Pattayalle 2 viikoksi...ensimmäistä kertaa Thaimaaseen.Typykkä on 13 vuotias.Suunnitelmana on painua Koh Lantalle ja mm.Bankokiin matkatoimiston kanssa...joka on ihan ok..vaikka halvemmallakin pääsis varmaan muutakin kautta.Nyt olen jo miettinyt tässä,tuliko tehtyä paha virhe..kun vastuu tosta lapsesta kuitenkin stressaa..lueskelin näitä juttuja täältä ja ihmiset vaan kuittailevat toisillensa..joten ota tosta nyt selvää..Itse olen päälle 30 nainen ja hotelli on aivan keskustassa,-Welcome Plaza.Nyt toivonkin että joku asiallinen ihminen jaksais vaivautua ja kertoa sen uskaltaako tuon typykän kanssa siellä nyt liikkua ihan "normisti" jopa illemmalla..vielä ehtis vaihtaa kohdetta...tää vaivaa mua nyt ihan oikeesti..joten äläkää pliis heittäkö mitään soopaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu