IUI ja toinen munatorvi pois

Onko täällä ketään jolla on vain toinen munatorvi kunnossa...

Eli meille tehtiin tänään ensimmäinen IuI, aiemmin ollut keskenmenoja, joista yksi kohdunulkoinen ja sen seurauksena oikeanpuolen munatorvi poistettu. Tän hetkinen diagnoosi selittämätön lapsettomuus. Perjantaina follikkeliultrassa näkyi että kaikki tässä hoitokierrossa kehittyneet munarakkulat on juuri tällä oikealla puolen jolla ei siis munatorvea. Lääkärit oli sitä mieltä että IUI voi silti onnistua, että tuo vasemman puolen munatorvi voi varastaa munasolut tuolta toiselta puolen...

Onko teillä kellään onnistunut IuI vastaavassa tapauksessa?

On hieman skeptinen olo....
3562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

täältä löytyy tuore tapaus jolta juuri poistettu toinen munanjohdin. Kohdun ulkoinen raskaus vkoilla 10 2 ja raskaus löytyi verta tihkuttavasta munanjohtimesta vasemmalta,joten se minulta napsaistiin pois. Eilen kotiuduin sairaalasta.

Lääkärit ovat oikeessa. Kyllä se voi onnistua. Munasoluja voi irrota ja hedelmöittyä vaikka sinulla ei ole munanjohdinta. Munasarjoissa kuitenkin edelleen munasoluja kehittyy ja irtoaa myös sillä puolella josta uupuu johdin.

Itsekin kuulin tästä vasta eilen.Ja aivan samanlaista kertoi minut laparoskopioinut lääkäri. Eli minun tapauksessa vasemmalta voi edelleen lähteä munasolu ja kulkeutua oikealle puolelle ja hedelmöityä ja jatkua aivan onnistuneena raskautena.

Sinulla siis sama tilanne vain peilikuvana :) Meillä jatketaan lapsettomuushoitoja vasta syksyllä kun tuli tämä tilanne ja kesätauko klinikalla pukkaa päälle.Tsemppiä sulle,kyllä se mahdollista on!!

Äänestä

Hei.

Uskomatonta mutta mulla on aivan sama tilanne!! Oikea puoleni ei ole ns. pelissä mukana. Itsekin kävin pe ultrassa ja siellä oikealla puolella komeilee kaksi munasolua (tämä on eka clomikiertoni). Lääkäri selitteli tuota samaa, että vasen munatorvi tulisi ja "imaisisi" oikealta puolelta sen munasolun. Enkä kyllä oikeasti jaksa uskoa tuohon.

No joka tapauksessa tämä eka kierto täytyy tikuttaa jotta tietävät tuliko ovulaatiota. sitten jatkan clomien syöntiä 1 tbl/3-7 kp:nä.

Tuntuu vaan niin hemm**** turhalta. Eikös paras hoitomuoto olisi suoraan esim. keinohedelmöitys???

Äänestä
  • paras tuo keinohedelmöitys tai siis IVF. Mutta niin kauan kun on toivoa saada vastetta muilla hoidoilla,niitä yleensä käytetään.

    Meilläkin syksyllä pistoshoidot jatkuu,koska tulin niillä raskaaksi siitä huolimatta,että tämä olikin ku. IVF tulee vasta sitten kyseeseen,kun on yritetty kolme kertaa tuloksetta.

    En tiedä mihin perustuu tämä kertojen määrä,onko kenties laki korvattavuuden vuoksi tms.Raja arvona toimiva mittapuu.

    Pidän sulle peukkuja pystyssä,jotta se sieltä tärppäisi. olisi huomattavasti mukavempi kokemus kuin se punktio ja muuta rumbat joita IVF:n myötä eteen tulee! =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puolet pois kirjoitti:

Onko täällä ketään jolla on vain toinen munatorvi kunnossa...

Eli meille tehtiin tänään ensimmäinen IuI, aiemmin ollut keskenmenoja, joista yksi kohdunulkoinen ja sen seurauksena oikeanpuolen munatorvi poistettu. Tän hetkinen diagnoosi selittämätön lapsettomuus. Perjantaina follikkeliultrassa näkyi että kaikki tässä hoitokierrossa kehittyneet munarakkulat on juuri tällä oikealla puolen jolla ei siis munatorvea. Lääkärit oli sitä mieltä että IUI voi silti onnistua, että tuo vasemman puolen munatorvi voi varastaa munasolut tuolta toiselta puolen...

Onko teillä kellään onnistunut IuI vastaavassa tapauksessa?

On hieman skeptinen olo....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu