Paljonko kannattaa varata rahaa viiden päivän Unkarin reissulle. Tarkoituksena ei ole hirveästi shoppailla, vaan kierrellä nähtävyyksiä ja syödä hyvin. Pärjääkö n. 50e:lla/hlö/vrk?
Matkabudjetti
4
1683
Vastaukset
- njon
noo, kyllähän sitä pärjää vaikka eurolla per kärsä jos päättää syödä matoja läheisestä lätäköstä. :)
kulutus on aivan yksilöllistä, turha siis kysellä paljo juuri sinä tarttet.
sen verran voin sanoa että unkarin hintataso vastaa aikalailla suomea.
lykkyä vaan sulle hungary. -_-- laatua kuitenkin
Kahvit leivos, jäätelö kahvi, illallinen jälkiruokineen, museon sissänpääsymaksu. Näihin meidän rahat pääsääntöisesti menee per pv per hlö. Ja 100 euroa riittää viikoksi,aamiainen sen verran monipuolinen, että lounas jäi lähes aina väliin. Ei alkoholia, eikä ostoksia tuossa summassa tietenkään ole. Eikä ole tiukkaa tehnyt koskaan (5 reissua takana).
- Mutuilijat
Unkarin hintataso ei todellakaan ole lähelläkään Suomen, vaan esimerkiksi ruokakaupoissa hinnat ovat kolmanneksen siitä mitä Suomessa. Budapestin kalleimmilla alueilla voi joutua pulittamaan samoja hintoja, mutta silti monet tuotteet ja palvelut ovat näilläkin alueilla paljon halvempia kuin Suomessa.
- Unkari
Mutuilijat kirjoitti:
Unkarin hintataso ei todellakaan ole lähelläkään Suomen, vaan esimerkiksi ruokakaupoissa hinnat ovat kolmanneksen siitä mitä Suomessa. Budapestin kalleimmilla alueilla voi joutua pulittamaan samoja hintoja, mutta silti monet tuotteet ja palvelut ovat näilläkin alueilla paljon halvempia kuin Suomessa.
Budapestissä hintataso voi olla kuin Suomessa, mutta pääkaupungin ulkopuolella huomattavasti halvempaa. Itse olin pari viikkoa reissussa keväällä ja voin sanoa, että kyllä 50 € / hlö / vrk riittää mainiosti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908546Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424748Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414421Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462623Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991500- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641162Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100