Voisiko joku asiantunteva antaa opastuksen kaukosäätimen käytöstä BMW:n varashälyttimestä. pyörä K1200 RS ja mukana kaukosäädin jossa kaksi nappia ja "avain puikko " joka sopii katteessa olevaan vilkkulediin. Saako liiketunnistimen pois päältä esim. kuljetuksen ajaksi, entä sireenin hiljaiseksi. Kuinka käytätte laitetta käytännössä ? Itsellä hälyt laukeaa turhan herkästi, esim tankkauksen yhteydessä kun pyörä heilahtaa.
BMW - varashälytin
3
1825
Vastaukset
- K12RS
Pyydä ohjeet maahantuojalta, on ne ennen ainakin auttaneet.
Miksi tarvitsee pitää hälytintä päällä kuljetuksen tai tankkauksen aikana ? - karkka1
Sovitaan, että karhea näppäin on 1 ja se toinen on 2
Homma menee sitten niin, että ensiksi aktivoidaan hälyyttimen ohjelmointitila.
Pistä virrat päälle ja paina kolme kertaa ykköstä (aika nopeasti). Jos hyväksyi, niin hälyyttimestä kuuluu piipaus. Sitten virrat pois ja kolme kertaa kakkosta. Taas kuuluu piip. Sitten taas virrat päälle. Ja taas kuuluu kaksi kertaa piip (ainakin minun ohjekirjan mukaan, saitti väittää, että kolme kertaa).
No niin, nyt ollaan siis ohjelmointitilassa. Sitten valitaan:
haluatko kuulla äänimerkin aktivoidessasi/ passivoidessasi hälyyttimen. Kyllä=1 ei=2. Seuraavaksi painetaan kumpaa näppäintä hyvänsä. Sitten valitaan hälyytysääni "Swelling"=1 tai "Intermittent"=2 ja viimeiseksi päätetään aktivoituuko hälyytin automaattisesti kun sytytysvirta kytketään pois: kyllä=1 ei=2.
Ohjelmointitilan oikea rivi voisi olla esimerkiksi 1, 1, 1, 2 (äänimerkki aktivoidessa, tyhjä, nouseva, ei automaattisesti päälle).
Lopuksi voi ottaa virrat pois tai odottaa 30 sek. (autom. exit)
Kaukosäätimen synkronointi
Paina samaan aikaan pohjaan napit 1 ja 2. Pidä pohjassa kunnes ohjaimen ledi välähtää kolme kertaa.
Ledi välkkyy 10 sekuntia.
Vapauta kummatkin napit. Nappien välissä olevan ledin pitäisi jäädä nyt päälle.
Paina nappia 1 tai 2. Led sammuu. Synkronointi on valmis.
Ylimääräisen kaukosäätimen rekisteröinti (sama kuin synkka, mutta tehdään rekisteröintitilassa)
Mene rekisteröintitilaan:
Kytke hälyytin pois päältä
Virrat päälle
Paina nappia 2 (sileä) nopeasti kolme kertaa (varmenne: piipaus)
Virrat pois
Paina (taas) nappia 2 nopeasti kolme kertaa (varmenne: piipaus)
Pistä virrat päälle kymmenen sekunnin kuluessa (kaksi piipausta)
Rekisteröintitilassa:
Pidä näppäimet 1 ja 2 pohjassa (varmenne: kolme ledin väläystä)
Vapauta napit (varmenne: led jää päälle)
Paina jompaa kumpaa nappia (varmenne: piipaus ja ledi pois)
Toista tämä jokaisen ohjelmoitavan kaukosäätimen kohdalla.
Poistuminen:
Rekisteröinti loppuuu, kun
- neljä kaukosäädintä on rekisteröity
- jos virta kytketään pois jajos virran poiskytkemisen jälkeen kaukosäätimen näppäimiä ei painete 30 sekunnin kuluessa
Varmenne: kolme ledin vilkahdusta ja kolme piipausta)
Edit: poistuminen- K12RS
Selvennystä asiaan , Kiitos. Mainitsit saitista, mistä löytyy tietoa kys. moposta ? vm.02
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50776Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43728Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37680