argonin pysyvyys

Argonin pysyvyydestä on keskusteltu ennenkin. Taitaa mennä niin että hyvin tehdyssä ikkunassa argon pysyy ja huonoissa ei.

VTT-juttu:

"Tuloksista […] käy ilmi, että
kaksivaihetiivistys toteutettuna PIB- ja
polysulfidimassalla on diffuusiotiiviyden
kannalta paras. Tällöin täytekaasuna olevan
argonin määrä alenee 0,4 – 2 % vuodessa.
Muilla ratkaisuilla alenema voi olla useita
prosentteja. […] …eri valmistajien massoilla
diffuusiotiiviydet voivat olla hyvinkin
erilaisia."

Minkä valmistajan ikkunat on toteutettu PIB- ja polysulfidimassalla? Eli saattaa olla aika vaikea tietää että pysyykö ne kaasut vai ei ja ilmatäyttö näin selkeämpi valinta
41648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

maltaita kannata maksaa.

Äänestä
  • paljoa ei se normaalisti maksakaan

    Äänestä

Laita argon ihmeessä sisään, täyttö useimmilla tehtailla ei maksa juuri mitään.
Kuinka kauan se pysyy sisällä? Todennäköisesti riittävän kauan.
Suurin osa korjausoppaista suosittelee argonin käyttöä.
On muutama tyyppi jotka reuhottaa että ei pysy ( kuuluu tosin pieneen vähemmistöön, mutta huutaa eniten).
Jokatapauksessa vaikka argon poistuisikin esim. 10v.n periodilla, niin on se täyttänyt tehtävänsä ja tuonut säästöa sulle hintansa moninkertaisesti, ja sen jälkeen se on ikkuna jossa on ilmaeriste eli sama minkä meinasit ensin ostaa 10v. sitten.

Sitten toinen asia mikä koskee tätä keskustelukerhoa. Tällä palstalla meuhkaavat suurimmaksi osaksi eri tehtaiden edustajat jos luulette että näiltä herroilta saa jotain järkevää
ja pyyteetöntä "tietoa" niin se on naivia ajattelua.
Parasta on pyytää myyjä kylään ja arvioida itse
myyjää ja tuotetta vaikka jonkun tutun kanssa ja varoa tämän palstan "kuluttajia"
Minä olen myyjä, mutta en kerro en suosittele enkä hauku mitään valmistajaa, koska muuten sorrun samalle tasolle kuin nämä epätoivoiset myyjäressukat.

Terveisin ikkunamyyjä, sieltä meiltäpäin

Äänestä

ikkunoita kasatessa on tullut nähtyä monenlaisia lämpälasi elementtejä monelta eri lasinvalmistajalta. laatu on todella vaihtelevaa. elementin tiivistemassauksessa reikiä, lasien nurkista lohjenneita paloja joita on yritetty paikata massalla ja ihan mitä tahansa. tuntuu, että jotkut lasinvalmistajat ajattelevat, että ei se niin tarkkaa ole, kun sitä ei voi millään todistaa onko elementin sisällä argonia vai ei. ja toinen asia on myös, että useat oven ja ikkunan valmistajat ei kittaa oven tai ikkunan pokan ja lasielemetin väliä umpeen. eli lasituslistan alla saattaa olla 5 millin rako, ja lasi on silikonilla kiinni sen verran, että pysyy paikallaan. tietenkin VTT:lle tehtävät kappaleet on parempia kuin ykköslaatua, mutta asiakkaalle menevät on toinen juttu. kunhan tuotteet on paperilla hyviä ja VTT:n testaamia, niin milläs asiakas sen tietää, voi vaan luottaa siihen mitä myyjä sanoo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ikkunaostaja kirjoitti:

Argonin pysyvyydestä on keskusteltu ennenkin. Taitaa mennä niin että hyvin tehdyssä ikkunassa argon pysyy ja huonoissa ei.

VTT-juttu:

"Tuloksista […] käy ilmi, että
kaksivaihetiivistys toteutettuna PIB- ja
polysulfidimassalla on diffuusiotiiviyden
kannalta paras. Tällöin täytekaasuna olevan
argonin määrä alenee 0,4 – 2 % vuodessa.
Muilla ratkaisuilla alenema voi olla useita
prosentteja. […] …eri valmistajien massoilla
diffuusiotiiviydet voivat olla hyvinkin
erilaisia."

Minkä valmistajan ikkunat on toteutettu PIB- ja polysulfidimassalla? Eli saattaa olla aika vaikea tietää että pysyykö ne kaasut vai ei ja ilmatäyttö näin selkeämpi valinta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu