vuotoa kesken pilleriliuskan?

Aloitin vuoden tauon jälkeen uudelleen syömään yasmin-e-pillereitä. Nyt syön toista liuskaa. Sen ekan liuskan aikana oli aika pitkään sellaista niukkaa vuotoa, rusehtavaa mutta otaksuin että se oli normaalia pillereiden aloittamisen yhteydessä. Nyt olen syönyt toista liuskaa 2 viikkoa, ja nyt tuli taas (siis kesken liuskan) hyvin vaalean rusehtavaa vuotoa, mutta vain vähän.

Mistä tämä voisi johtua? E-pillerit eivät myöskään ole tällä kertaa tehonneet akneeni niin hyvin kuin aikaisemmin. Voikohan olla, että nuo Yasminet ovat jostain syystä tällä kertaa minulle liian matalahormoniset...vai onko tämä vain normaalia pillereiden aloitukseen liittyvää välivuotoa?
2269
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mä söin pari vuotta Yasmin pillereitä ja lopulta oli pakko lopettaa kun alkoi tulla välivuotoa joka aina vaan piteni. Lisäksi oli kyllä mielialan muutoksia, päänsärkyä ja muuta mukavaa. Mullakaan ei hirveästi ihoon vaikuttanut. Nyt kun syön Diane Novaa niin on iho paremmassa kunnossa. Nuo vuoto-ongelmat sen sijaan jatkuvat ja olenkin menossa gynelle kun hermo menee.
Olen kokeillut myös Mercilonia joiden kanssa tilanne oli kaikkein pahin. Ilmeisesti nämä ja Yasminet ovat liian matalahormonisia. Diane Novien ei pitäisi olla joten en tiedä mikä on ongelma minulla niitten kanssa.

Äänestä
  • Voih, toivottavasti ei käy omalla kohdalla noin että pitää vaihtaa merkkiä. Olen nimittäin käyttänyt aiemmin Yasmineja 5 vuotta putkeen, ja silloin ne sopivat minulle tosi hyvin. Ei ollut koskaan välivuotoja, eikä muitakaan sivuvaikutuksia, mitä nyt vähän seksuaalisen halukkuuden alenemista. Diane Noviakin olen syönyt vuoden aikoinaan, aknen takia, ja silloin gyne sanoi että sitä ei olisi järkevää syödä kovin pitkiä aikoja koska se on niin korkeahormoninen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yasmin pillerit kirjoitti:

Aloitin vuoden tauon jälkeen uudelleen syömään yasmin-e-pillereitä. Nyt syön toista liuskaa. Sen ekan liuskan aikana oli aika pitkään sellaista niukkaa vuotoa, rusehtavaa mutta otaksuin että se oli normaalia pillereiden aloittamisen yhteydessä. Nyt olen syönyt toista liuskaa 2 viikkoa, ja nyt tuli taas (siis kesken liuskan) hyvin vaalean rusehtavaa vuotoa, mutta vain vähän.

Mistä tämä voisi johtua? E-pillerit eivät myöskään ole tällä kertaa tehonneet akneeni niin hyvin kuin aikaisemmin. Voikohan olla, että nuo Yasminet ovat jostain syystä tällä kertaa minulle liian matalahormoniset...vai onko tämä vain normaalia pillereiden aloitukseen liittyvää välivuotoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu