Mikä matolääke

olisi nestemäisessä muodossa? Meidän kissalle ei kerta kaikkiaan saa tablettimuotoista lääkettä menemään, ei edes murskattuna.

Meidän apteekissa farmaseutit ei tiedä yhtikäs mitään eläintenlääkkeistä, joten oisin vinkistä kiitollinen. Tahnakin varmasti käy, jos sellaista on.
7486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

..Mirrix ja Flubenol on tahnamuodossa ja maistuvat ilmeisesti suht hyvälle kun ovat meidän kissoille menneet tuosta noin vaan. Meillä kans vanhempi kolli ei mitään tabletteja erehdy syömään murskattunakaan.

Äänestä
  • Tuo Flubenol on parempi vaihtoehto, koska tehoaa laajemmin eri sisäloisiin: http://www.flubenol.fi/

    Mirrixiä lähinnä pennuille.

    Äänestä

  • Kätzchen kirjoitti:

    Tuo Flubenol on parempi vaihtoehto, koska tehoaa laajemmin eri sisäloisiin: http://www.flubenol.fi/

    Mirrixiä lähinnä pennuille.

    Eli Asilur on hyvä lääke. Sen kun liottaa pieneen tippaan vettä, ja ruiskulla suuhun. Meillä onnistu vaivattomasti. Tosin sen huono puoli on, että se pitää antaa kolmena päivänä peräkkäin...

    Äänestä

  • UPDATE_7583609 kirjoitti:

    Eli Asilur on hyvä lääke. Sen kun liottaa pieneen tippaan vettä, ja ruiskulla suuhun. Meillä onnistu vaivattomasti. Tosin sen huono puoli on, että se pitää antaa kolmena päivänä peräkkäin...

    Eikö olis helpompaa ostaa Flubenolia joka on valmiiksi tahnaa ja ruiskuttaa suuhun, kuin tablettimuotoista Axiluria joka ensin pitää sekoittaa veteen ja sit vasta ruiskuttaa? Ja Flubenol maistuu paremmalta, ainakin meillä kissat maiskuttelivat flubenolia pruutan suusta ihan uteliaana, Axiluria vaan haistellaan ja nyrpistetään. Axiluria ei kuulemma myöskään saisi antaa pennuille.

    Äänestä

Uskokoon tarinasi kuka haluaa.
Matolääkkeitä ei nyt kovin montaa ole markkinoilla joten apteekissa sinua takuu varmasti osataan neuvoa.
Näethän sinä itsekin pakkauksen kyljestä onko se tapletti vai pasta, vai eikö farmaseutti edes löytänyt matolääkkeitä vai oliko tarkoituksesi vaan tehdä kysymys jollaisia täällä on vaikka kuinka monta.

Äänestä

Hei
eläinlääkäriltä saa reseptin sellaisesta uudesta matolääkkeestä joka laitetaan kissan niskaan. Sieltä se kai sitten imeytyy. Tätä ei tosiaan saa ilman respetiä apteekista. Emme ole vielä kokeilleet mutta tarkoitus olisi, meilläkin syntyy kohta pennut!

Äänestä
  • me laitettiin just kaikille kolmelle kissalle niskaan ampulli. Tosi kätevä, eikä hinnoiteltu taivaisiin, 3-5kg kissat, n.10e tai vajaa meni per häntä! jatkossa hoidan madotuksen aina sillä, helppo kun ei itse kissakaan hoksannut mitä tein :)
    tosin ainakaa meillä ei apteekissa ollut kuin se pari pakettia ja toisessa ei ollenkaan, eli kannattaa pyytää apteekkia tilaamaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kissalla matoja kirjoitti:

olisi nestemäisessä muodossa? Meidän kissalle ei kerta kaikkiaan saa tablettimuotoista lääkettä menemään, ei edes murskattuna.

Meidän apteekissa farmaseutit ei tiedä yhtikäs mitään eläintenlääkkeistä, joten oisin vinkistä kiitollinen. Tahnakin varmasti käy, jos sellaista on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu