korkojen nousu käy kalliiksi valtiolle

valtio maksaa verovähennyksen muodossa kolmasosan kaikkien suomalaisten kaikista asuntolainojen koroista

niin ollen korkojen nousu käy valtiolle erittäin kalliiksi

ja hoitsut saa unohtaa sen viisisatasensa,jyrkille on tullut ja edelleen tulee ihan muita rahareikiä
5578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oletetaan että 500 000 suomalaisella on satatuhatta euroa asuntolainaa ja korot nousevat kuuteen prosenttiin!

Lainaa jengillä yhteensä: 50 000 000 000 e
Josta maksavat vuodessa korkoa 3 000 000 000 e
Josta Jyrki joutuu maksamaan kolmasosan 900 000 000e

On siinä kuulkaa Jyrkillä urakkaa!!! 900 miljoonaa euroa vuodessa!!!!

Äänestä

se, etta ihmisilla on enemman rahaa kulutukseen, tukee tyollisyytta, ja se vasta tuottosaa puuhaa valtiolle onkin. verovahennykset siis parantavat kaikkien elintasoa ja laskevat valtion menoja.

Nain kavi myos kun viinaveroa laskettiin, tulot kasvoivat.

Äänestä
  • kulutukseen sillä toki velallinen itse kärsii kaksi kolmasosaa korkojen noususta

    siinä kulutusjuhlat loppuvat lyhyeen, kun lainanmaksuun menee enemmän kuin ennen

    lisäksi jyrki joutuu maksamaan yhden kolmasosan kaikkien suomalaisten kaikkien asuntolainojen koroista

    Äänestä

  • ei jää kirjoitti:

    kulutukseen sillä toki velallinen itse kärsii kaksi kolmasosaa korkojen noususta

    siinä kulutusjuhlat loppuvat lyhyeen, kun lainanmaksuun menee enemmän kuin ennen

    lisäksi jyrki joutuu maksamaan yhden kolmasosan kaikkien suomalaisten kaikkien asuntolainojen koroista

    kyse olikin valtiolle kalliiksi tulemisesta.

    Ihmisille todellakin jaa enemman rahaa kaytettavaksi kuten ensin sanoin, kuin etta koroista ei saisi osaa verovahennyksiin ollenkaan. Tietenkin kokonaismaksu nousee sen 2/3 kuten sanoit.

    Äänestä

laskun jos näille tuulipuvuille pitäisi rakentaa vuokralääviä? Vastaan sinulle, paljon suurempi. Joten valtio säästää tukemalla omistusasumista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jyrki parka kirjoitti:

valtio maksaa verovähennyksen muodossa kolmasosan kaikkien suomalaisten kaikista asuntolainojen koroista

niin ollen korkojen nousu käy valtiolle erittäin kalliiksi

ja hoitsut saa unohtaa sen viisisatasensa,jyrkille on tullut ja edelleen tulee ihan muita rahareikiä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu