kuinka paljon säästöön?

amanda--

hei, olisin kyselly kokeneemmilta matkailijoita-ite ekaa kertaa australiaan menos, et paljonko kandee säästää rahaa niinku ihan kokonaisuudessa :lennot tarkotuksena olla n.3vk ja kierrellä ja surffata. mietin täs et paljonkoha SUUNNILLEEN pitäis tohon säästää rahaa?? kiitos paaljon !! :)

5

2285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      ehkä sun niinku kandeis tietsä ninku et surffilauta maksaa ainaskii ihan homona sit se krääsä ja kaikki wledjut tsökää ainaskii 2-3 dona taalaa messii niinku.

    • frage

      kantsi lähteä mihinkään,jollet kerran itse pysty päättelemään ja vähän laskemaankin,mutta veikkaisin että alle 10000€ ei kannata lähteä edes matkaa suunnittelemaan

      • amanda--

        kato kyl mä osaan iha itekki päätellä kuule ja on jo selvillä toi budjetti mut oisin iha vaa kyselly mite muil on menny!! asumiskuluja ja matkoja,et vois vertailla et mikä on järkevintä, ja ois iha kiva saada asiallisia vastauksia mut onneks tääl liikkuu aina nii "ihania" ihmisiä!!!!!! :/ :/


      • matkaajatar
        amanda-- kirjoitti:

        kato kyl mä osaan iha itekki päätellä kuule ja on jo selvillä toi budjetti mut oisin iha vaa kyselly mite muil on menny!! asumiskuluja ja matkoja,et vois vertailla et mikä on järkevintä, ja ois iha kiva saada asiallisia vastauksia mut onneks tääl liikkuu aina nii "ihania" ihmisiä!!!!!! :/ :/

        ettei tänne kannata juuri kysymyksiä laittaa kun on kaikenlaiset "pipipäät" vastaamassa jotain törkyä... Itsekin olen lähdössä ensi talvena Ausseihin, mietin samoja asioita, paljonko rahaa suurinpiirtein mihinkin kuluu jne.


    • just a girl

      ite olin ausseissa 6vkoa reilu vuosi sitten. meil oli etuna se, et saatiin asua 3vkoa tutun luona, joka ystävällisesti kustansi meille myös ruuat, sillä palkalla, et vähän korjattiin sen taloa. Lentoihin meni n.1400€ ja meillä oli stoppi Bangkokissa, jossa myös vietettiin aikaa. Käyttörahaa, reissurahaa ja shoppailurahaa mulla meni kaikenkaikkiaan reilu 2500€ ja enemmänkin olis menny jos olis ollu! :) en kyl juurikaan miettiny mitä ostin vaan ostin ihan hulluna vaatteita ja koruja yms. ruokailut me hoidettiin hostellien keittiöissä ja käymällä paikallisessa ruokakaupassa. Eli siis halvemmallakin olis selvinny.

      Nyt olis tarkotus reilun vuoden päästä lähtee viettää vuosi sinne. Lennot saa just tolla 1500e tai halvemmalla ja yritän saada ainakin 5000-7000e säästöön ennen kun lähden sinne. Nää toimistot jotka välittää niitä vuoden viisumeita suosittelee, et lentorahojen lisäks tulis olla vähintään 2000e ku lähtee sinne. Kavereilla on ollu just jotai 7000-10000€ ja sillä ne on mukavasti pystyny hengaa ennen ku on ollu pakko löytää töitä.

      Mut sulle jos lähdet 3vkon lomalle, riittää lentojen lisäks varmaan 1000-2000e. tolla rahalla pystyt mukavasti ja suht leveesti lomailee eikä tartte joka pennosta laskee. mukavampaa se on lomalla olla niin, et voi tehdä mitä haluaa. kotona voi sit syödä kaurapuuroo ja muistella lämmöllä hienoo reissua! Mukavaa matkaa! se on loistava maa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1710
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1304
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe