Hei.
Minua uunotettiin pahemman kerran, ostin netin kautta konserttilipun joltain tyypiltä, maksoin siitä 50 euroa. Olen maksanut rahat tyypin tilille, mutta lippua ei ole postiluukusta kolahtanut. Voidaanko tekijä jäljittää pelkän pankkitilin nron perusteella? Muita todisteita ei henkilöstä ole. Esitteli itsensä "Janne Ojaseksi," mutta tuskinpa oikea nimi.
UUNO NRO 1
2
983
Vastaukset
- tili jonkun nimillä
on, joten ainakin sen tilin omistaja osannee kertoa jotain. Muistaakseni Nordean tilisiirrolla näkyy tilin omistajan nimi.
- muakinonhuijattu
tilin omistajan kautta syyllinen saadaan kiinni..jos on kaverin tili niin kyllä ne kaveritkin laulaa nopsaan kun meinataan tehdä syyllistä.Poliisille vaan heti tekemään rikosilmoitus.syyte tulee lievästä petoksesta.Usein tekevät näitä nettipetoksia ihan omalla nimellään koska kaikki raha mikä tilille ihmisiltä tulee on plussaa koska ovat usein jo menettäneet luottotietonsa eivätkä ole työelämässä joten eivät joudu rahoja koskaan takasin maksamaan.elleivät joskus mene töihin(tuskin).et siis todennäköisesti saa koskaan rahojasi takaisin mutta syyllinen saa syytteen ja asia tulee poliisin tietoon.taustalla voi olla useita samanlaisia rikoksia kuten yleensä onkin ja kun kaikki vain ilmoittaisivat näistä tapauksista vaikka summa olisi kuinka pieni niin rikollinen joutuu lopulta linnaan ainakin hetkeksi teoistaan jos eu ole varaa maksaa sakkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk1906620Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6934033SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1913408Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3823072Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti262999"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1632105Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a7091989Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re391677SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?811657Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii5171598