Hei.
Minua uunotettiin pahemman kerran, ostin netin kautta konserttilipun joltain tyypiltä, maksoin siitä 50 euroa. Olen maksanut rahat tyypin tilille, mutta lippua ei ole postiluukusta kolahtanut. Voidaanko tekijä jäljittää pelkän pankkitilin nron perusteella? Muita todisteita ei henkilöstä ole. Esitteli itsensä "Janne Ojaseksi," mutta tuskinpa oikea nimi.
UUNO NRO 1
2
1017
Vastaukset
- tili jonkun nimillä
on, joten ainakin sen tilin omistaja osannee kertoa jotain. Muistaakseni Nordean tilisiirrolla näkyy tilin omistajan nimi.
- muakinonhuijattu
tilin omistajan kautta syyllinen saadaan kiinni..jos on kaverin tili niin kyllä ne kaveritkin laulaa nopsaan kun meinataan tehdä syyllistä.Poliisille vaan heti tekemään rikosilmoitus.syyte tulee lievästä petoksesta.Usein tekevät näitä nettipetoksia ihan omalla nimellään koska kaikki raha mikä tilille ihmisiltä tulee on plussaa koska ovat usein jo menettäneet luottotietonsa eivätkä ole työelämässä joten eivät joudu rahoja koskaan takasin maksamaan.elleivät joskus mene töihin(tuskin).et siis todennäköisesti saa koskaan rahojasi takaisin mutta syyllinen saa syytteen ja asia tulee poliisin tietoon.taustalla voi olla useita samanlaisia rikoksia kuten yleensä onkin ja kun kaikki vain ilmoittaisivat näistä tapauksista vaikka summa olisi kuinka pieni niin rikollinen joutuu lopulta linnaan ainakin hetkeksi teoistaan jos eu ole varaa maksaa sakkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia
"Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak1094495Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei
Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka553316- 841103
Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste
Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2552919Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!
Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma82809- 168769
- 57759
Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?
Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek139750Miksi piti uhota naapuri Venäjälle ja tehdä itsestä heidän vihollinen?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f0eee963-3605-47e6-9989-a21347ce7757 "Jos sota syttyy Suomessa, näin tapahtumat vois195738Asiantuntijat todistavat: Rydman valehteli.
Virta oli oikeassa jokaisessa kolmessa eri väitteessä, sen sijaan RYDMAN VALEHTELI kaikissa kolmessa väitteessä. https:/188695