Typistetyn näyttäminen Suomessa?

ParadizRonado

Heippa! Näin aloittelevana dobermanniharrastelija kysyn että saako typistettyä dobermannia näyttää Suomen näyttelyissä? Kirjataanko korvat ja häntä heti virheiksi tai peräti hylkääviksi virheiksi?Itselläni on tuontiuros, jolta korvat ja häntä typistetty. Tällä hetkellä koira on suorittamassa ZTP ja IPOa Italiassa. Vaatiiko typistetyt erikoisnäyttelyn? Haluaisin kovasti kerätä kokemusta koiralle myös Suomesta.

Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen!

8

1842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • typistetty

      jolla typistetty häntä ja korvat, ei onnistunut silloinkaan näyttelyissä käynti. Vaikea uskoa että nykyään olisi muuttunut.

      • onnistui!

        Sääntömuutos koskee vuonna 2001 tai sen jälkeen syntyneitä. Jos typpä on syntynyt sitä ennen, voi sitä edelleenkin näyttää Suomessa ihan normaalisti!


    • typätty

      Jos koira on syntynyt 1.1.2001 jälkeen , ei ole näyttelyihin eikä kokeisiin asiaa, poislukien kai Maailmanvoittaja yms. näyttelyt

    • saradia

      Jos koirasi on syntynyt 1.1.2001 jälkeen, ei se voi osallistua Suomessa näyttelyihin (minkäänlaisiin), kisoihin, kokeisiin (toko, pk ja muut), testeihin (ei edes luonnetestiin), ei periaatteessa edes epävirallisiin match show-näyttelyihin.
      1.1.2001 jälkeen syntyneille ja typistetyille ei ole erikseen mitään järjestetty, eikä se olisi mahdollistakaan, sillä tämä totaalikielto on maa- ja metsätalousministeriön vuonna 2000 asettama ja hyvin yksiselitteinen ilman porsaanreikiä.
      Koirasi voi osallistua näyttelyihin ja kokeisiin lähimpänä Virossa ja Venäjällä.

      • harvemmin kuitenkin

        Se voi osallistua suomessa järjestettäviin euroopan- ja maailmanvoittaja näyttelyihin, syntymäajasta riippumatta. Niitä kuitenkin on harvemmin ;)


    • oikeaa informaatiotta
    • Nimetön

      Ja asiallisista sellaisista=)

      • Johannes Mäki

        Mulla on vaimon kautta Virosta tuotu häntätypistetty Doberman-narttu. Kaksi kertaa on kadulla vastaan kävelleet näppylänaamaiset näsäviisaat kettutytöt tulleet vinkumaan: En pääse tuo koiran kanssa näyttelyyn.
        Vastasin:Ja arvaa mitä:Ei vois näyttelyt vähempää kiinnostaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      83
      1332
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      50
      959
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      368
      791
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      749
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      689
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      121
      684
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe