Kokemuksia self-catering majoituksesta?

kesäkuussa Irlantiin

Kuulisin mielelläni muiden kokemuksia self-catering majoituksesta Irkuissa. Mökki varattuna etelä-irlannista kesäkuussa.

Jos sinulla on kokemuksia mökin tms. vuokraamisesta Irkuissa kerro miten meni, hyvää/huonoa?

1

889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eilen tullut

      Eilen tulin 2 viikon matkalta Irlannista. Olimme kolmessa eri mökissä tai vastaavassa. Kokonaisuutena kaikki oli niin kuin pitikin, kämpät oli vähintään sellaisia mitä oli luvattu, osa jopa myönteisiä yllätyksiä varustelultaan.

      Varasin etukäteen netistä 2 mökkiä selfcatering.ie :stä ja yhden mökin Interhomelta. Sivustoja, joilta vuokraaminen onnistuu on vaikka kuinka paljon. Kannattaa haeskella itselle sopivaa koon, sijannin sekä ajankohdan mukaan. Vaihtoehtoja on paljon.

      Varautua saa kuluttamansa sähkön maksamiseen, missä hinnoittelu oli vaihtelevaa. 3 pv n. 10-15 €. Kallista energiaa. Yhdessä mökissä piti vielä erikseen maksaa kaasusta, jolla taloa/vettä lämmitettiin.

      Etukäteen varaustiedoissa oli jokaisen mökin osalta varauduttava 150 - 250 € panttiin(osa kelpuuttaa vain käteisen), joka maksetaan takaisin poislähtiessä. Edellyttäen ettei ole mitään rikkonut. Todellisuudessa vain yhdessä paikassa pantti todella pyydettiin. Johtuneeko vain meidän rehellisestä olemuksestamme...

      Suosittelen vastaavia paikkoja, jos haluaa olla useampia päiviä samalla paikalla. Tai jos ryhmässä on 4 henkeä tai enemmän.

      Hintojen puolesta kannattaa olla liikeellä kesäkuussa. Hinnat ovat huomattavasti edullisempia kuin sesonkiaikana. Muita turisteja vähemmän kuin sesonkina. Ilmatkin oli ihan hyvät, eka viikko 24, toka viikko 18.

      Kaiken kaikkiaan kaunis maa, suosittelen Kerryn seutua erityisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8224
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      427
      7279
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3743
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      146
      3412
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2904
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      47
      2438
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1966
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1629
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1488
    Aihe