Kuulisin mielelläni muiden kokemuksia self-catering majoituksesta Irkuissa. Mökki varattuna etelä-irlannista kesäkuussa.
Jos sinulla on kokemuksia mökin tms. vuokraamisesta Irkuissa kerro miten meni, hyvää/huonoa?
Kokemuksia self-catering majoituksesta?
1
922
Vastaukset 1
- Eilen tullut
Eilen tulin 2 viikon matkalta Irlannista. Olimme kolmessa eri mökissä tai vastaavassa. Kokonaisuutena kaikki oli niin kuin pitikin, kämpät oli vähintään sellaisia mitä oli luvattu, osa jopa myönteisiä yllätyksiä varustelultaan.
Varasin etukäteen netistä 2 mökkiä selfcatering.ie :stä ja yhden mökin Interhomelta. Sivustoja, joilta vuokraaminen onnistuu on vaikka kuinka paljon. Kannattaa haeskella itselle sopivaa koon, sijannin sekä ajankohdan mukaan. Vaihtoehtoja on paljon.
Varautua saa kuluttamansa sähkön maksamiseen, missä hinnoittelu oli vaihtelevaa. 3 pv n. 10-15 €. Kallista energiaa. Yhdessä mökissä piti vielä erikseen maksaa kaasusta, jolla taloa/vettä lämmitettiin.
Etukäteen varaustiedoissa oli jokaisen mökin osalta varauduttava 150 - 250 € panttiin(osa kelpuuttaa vain käteisen), joka maksetaan takaisin poislähtiessä. Edellyttäen ettei ole mitään rikkonut. Todellisuudessa vain yhdessä paikassa pantti todella pyydettiin. Johtuneeko vain meidän rehellisestä olemuksestamme...
Suosittelen vastaavia paikkoja, jos haluaa olla useampia päiviä samalla paikalla. Tai jos ryhmässä on 4 henkeä tai enemmän.
Hintojen puolesta kannattaa olla liikeellä kesäkuussa. Hinnat ovat huomattavasti edullisempia kuin sesonkiaikana. Muita turisteja vähemmän kuin sesonkina. Ilmatkin oli ihan hyvät, eka viikko 24, toka viikko 18.
Kaiken kaikkiaan kaunis maa, suosittelen Kerryn seutua erityisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä3471307- 54773
2 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk56761- 38735
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä152663- 47634
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma26631Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa60623- 57618
- 46576