Moi, ostin Biltemasta itselleni geeliakun (12V/6Ah) ja siihen myyjä laittoi jonkun 6/12V (500mA) tehoisen laturin. Laturissa sanotaan "sopii lyijyakuille, joissa vapaat elektrolyytit". Onko kyseinen laturi yhteensopiva ton geeliakun kanssa vai ei?
Geeliakun lataaminen?
5
12501
Vastaukset
- tarpeen
Eihän akun perusidea muutu, oli elektrolyyttinä neste tai geeli. Moottoripyörän laturikaan ei eroa tiedä.
Jos laturi antaa 500mA, niin akku tulee täyteen noin 15 ... 18 tunnissa (lataushäviöt huomioiden). Latausjännite ei saa ylittää noin 14.3V ... 14.5V:ia - tuohon arvoon napajännite nousee täysin latautuneessa akussa. Kannattaa ehkä yleismittarilla varmistaa, että laturi ei ylilataa akkua, ja jatkuvasti ei laturia kannata pitää akussa kiinni, jos ylläpitolatauksessakin jännite on yli 13.8V.
Tuo laturi on muuten niin pienivirtainen, että sillä ei akkua saa normaalilla noin alle 18 tunnin latauksella mitenkään tuhotuksi! Edellisessä mopossa oli semmonen
-huolsi, latas, teki mitä hyvänsä, niin 2v se kesti, hyvälläsäkällä 3v
-sit niissä on semmonen ominaisuus, et virta loppuu kertalaakista, varottamatta
-ainakin mun kokemukset on tämmösiä
-normaali nesteakku hiipuu pikkuhiljaa- eroa
Geeliakku ei kestä laiminlyöntiä. Kerrankin kunnolla tyhjentynyt ei enää ota virtaa vastaan.
Paras on perinteinen halvin lyijyakku, jossa vielä pitää tsekata nestepintoja silloin tällöin. Se vaan pitää asentaa pystysuoraan ja huolehtia huohotusputken viemisestä sellaiseen paikkaan, että höyryt ei syövytä.
Edelleen on ns. "huoltovapaita" akkuja, joissa ei nestettä pääse lisäämään, tulpat on peitetty teipillä. Näissäkin nestettä voi haihtua ja vippaskonsteilla voi veden lisäys kennoon onnistuakin.
Geeliakku on kallein, lyhytikäisin ja huolellisinta latausta ja tarkkuutta vaativa! - ainakalleenlaan
eroa kirjoitti:
Geeliakku ei kestä laiminlyöntiä. Kerrankin kunnolla tyhjentynyt ei enää ota virtaa vastaan.
Paras on perinteinen halvin lyijyakku, jossa vielä pitää tsekata nestepintoja silloin tällöin. Se vaan pitää asentaa pystysuoraan ja huolehtia huohotusputken viemisestä sellaiseen paikkaan, että höyryt ei syövytä.
Edelleen on ns. "huoltovapaita" akkuja, joissa ei nestettä pääse lisäämään, tulpat on peitetty teipillä. Näissäkin nestettä voi haihtua ja vippaskonsteilla voi veden lisäys kennoon onnistuakin.
Geeliakku on kallein, lyhytikäisin ja huolellisinta latausta ja tarkkuutta vaativa!Mopot ei ole koskaan pystysuorassa...
Kuis nyt pannaan? - Anonyymi00004
voiko virta loppua/ei anna mitään ulos vaikka napajännite on yli 12v...kysyy epätietoinen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1631398
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40995Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38715- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28622- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20602Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17563