onko muilla

poikamme on 1v ja neuvolassa pidetään tuosta pituuden kasvamisesta mielestäni liian kovaa kirjaa! muuten olisi ollut seuraava neuvolakäynti vasta 6kk:n kuluttua mutta terkkari laittoi ajan sitä ennen, että käydään mittauttamassa poika onko kasvanut käyrien mukaan..mielestäni tuo on ihan turhaa kun poika kerran on kasvanut ja painoa on tullut, eikai kaikki muutkaan lapset nyt aivan käyrien mukaan mene. ja me molemmat vanhemmat olemme aika lyhyitä (äiti 160cm /isä 170cm) niin tuskimpa pojastammekaan tulee mikään metriheikki :) onko muilla vastaavanlaista tilannetta?! oma mielipiteeni on että jos lapsi on muuten terve ja iloinen niin mitäpä tuosta pituudesta tehdään niin suuri numero!!
5581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

niin ja neuvolassa vielä sanoivat että kaikki ruoka mikä vaan maistuu pojalle niin antakaa ! tuli sellainen tunne että en anna pojalle tarpeeksi ruokaa?! tuskimpa se pituus siitä nyt nopeutuisi jos olisin kokoajan tyrkyttämässä ruokaa..toki tiedän että tuon ikäiset syövät aivan älyttömiä määriä jo, joskus jopa saman verran kuin itse :)

Äänestä

Eihän siitä varmasti haittaa ole, että käytte mittauttamassa lapsenne hieman useammin:)

Äänestä

Meilläkin poika joutui ylimääräiseen mittaukseen 1 v 4 kk, kun olisi lääkärintarkastukseen ollut 3 kk. Tämä siksi, että poika oli syntyissä alle käyrien (49 cm), puoli vuotiaana jo yli käyrien, 1-vuotisneuvolassa oliko käyrällä 2,1 tai jotain ja 1 v 3 kk käyrällä 2,8 (87,2 cm). Pelkäsivät, että poika vain jatkaa kasvamistaan, vaikka kertaaalleen jo totesivat johtuvan geeneistä, kun niin tasaisesti on kasvanut omilla käyrillään koko ajan.

No, olihan tuo taas kuukaudessa sentin kasvanut, mutta käyrä alkoi tasaamaan, niin sai terveydenhoitaja mielenrauhan. Meillä kun molemmat ollaan keskimittaisia (168 ja 180 cm), mutta sit taas molempien puolilta sukua tulee tosi pitkiä miehiä.

Niin kauan saavat mun puolesta mittailla, kun mittauksiin tyytyvät, mutta heti jos alkavat jotain kasvunhidastushormoneja esittään, niin ei tuu mittään.

Äänestä

Mielestäni tuo Hitlerin palvonnan vois jo lopettaa. Kaikki käyrien mukaan, saman kokoisia/painoisia. Tyttö 1,5 v ja millon liian vähän painoa ja millon liikaa. Kerran oltiin laittamassa lähetettä sairaalaan kun ei laita käsiä eteen kallistaessa.. ohoijaa kun heijasteet on ihmisten oma keksimä eikä kaikkia tule kaikille, kysyin ylilääkäriltä ja kieltäydyin sairaalasta. Menkööt ne joilla on oikeeta sairautta.

Meidän vanhempien geenit ehkä vaikuttaa tuleeko lyhyitä, vaaleita tai insinöörejä.

Murkkuikäisteni aikaan käytiin neuvolassa katsomassa miten kehittynyt ja mitä seuraavaksi mutta nykyään katsotaan mitä vikaa löytyis, vaikka pituudesta..

Ei pisteitä nykyajan neuvolalle

Äänestä

Meidän poika 1v 8kk on ollut kasvutarkkailussa kuukauden välein koko elämänsä. Olen 154cm ja mies 168cm. Pojasta ei tietenkään tule kovin pitkä. Huumorilla yritän suhtautua neuvolan hössötykseen. Välillä olen soittanut ettei jakseta tulla. Tympii ravata siellä jatkuvasti, eikai poika sen nopeammin kasva vaikka kuinka usein mitataan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastaavaa... kirjoitti:

poikamme on 1v ja neuvolassa pidetään tuosta pituuden kasvamisesta mielestäni liian kovaa kirjaa! muuten olisi ollut seuraava neuvolakäynti vasta 6kk:n kuluttua mutta terkkari laittoi ajan sitä ennen, että käydään mittauttamassa poika onko kasvanut käyrien mukaan..mielestäni tuo on ihan turhaa kun poika kerran on kasvanut ja painoa on tullut, eikai kaikki muutkaan lapset nyt aivan käyrien mukaan mene. ja me molemmat vanhemmat olemme aika lyhyitä (äiti 160cm /isä 170cm) niin tuskimpa pojastammekaan tulee mikään metriheikki :) onko muilla vastaavanlaista tilannetta?! oma mielipiteeni on että jos lapsi on muuten terve ja iloinen niin mitäpä tuosta pituudesta tehdään niin suuri numero!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu