Hei vaan kaikille!
Asia koskee siis gerbiileitä.
Olen 12 vuotias ja ajattelin hankkia 3 gerbiiliä.
Naaraita olisi kaikki, mutta haluaisin kysyä värityksestä.
Ajattelin nähkääs hankkia mustan, musta kuviollisen ja burmesen.
Asia koskee siis gerbiileitä.
Olen 12 vuotias ja ajattelin hankkia 3 gerbiiliä.
Naaraita olisi kaikki, mutta haluaisin kysyä värityksestä.
Ajattelin nähkääs hankkia mustan, musta kuviollisen ja burmesen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei,et sä voi napsia niitä =) tolleen
Miksi ne kaikki pitää olla erivärisiä? :o Tiedän, että jokaisella on lempivärit ja tietysti olisi kivaa jos omat gerbiilit olisivat sen värisiä. Jos gerbiileitä todellakin haluaa, niin kannattaa kysellä kasvattajilta ja kierrellä eläinkauppoa ja etisä edes mistä löytysi kolme samaan poikueeseen kuuluvaa gerbiiliä. Ei kannata ainakaan naaraita ottaa eripoikueesta, koskan ne ovat reviiritietoisempia kun urokset, mutta toki luovutus iässä on eri asia. ;)
En usko että kannattaa hankkia eri poikueesta.. Siinä voi syntyä pikkuruista kinaa. Kannattaa kysellä kasvattajilta. Sieltä löydät varmaan eri värejä samasta poikueesta.
Rupeavat heti tappelemaan, ja uskon, että KUKAAN vastuuntuntoinen myyjä ei myy sinulle yhtä gerbiiliä.
Kerrompa oman tarinani:
Olisin halunnut burmesen & siamesen. Eläinkaupassa ei kumpaakaan ollut, joten meille tuli agouti WS ja yellow fox. YF kuoli tässä äskettäin ja nyt meillä on 3 geepua, tuo agouti white spotted, black pied & dove pied