Olen järkkäämässä nyt kesällä polttareita, en ole ennen ollut polttareissa tai järjestänyt sellaisia ja kuulin tuossa joku aika sitten että kaason ja bestmanin pitää tehdä polttari illasta jonkinlainen vihkonen, mitä on tehty jne. Voisittako antaa minulle hyviä vinkkejä minkälainen minun pitäisi tehdä, kun haluaisin tehdä kumminkin hyvän ja oikeanlaisen vihkosen, juuri sellaisen mikä siitä pitäisi tulla..
polttari vihkonen
santse
22177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensiksikin täytyy todeta, ettei kyseisen vihkosen tekeminen mitenkään pakollista ole. Perinteeksi se on kuitenkin muodostunut, jotta polttaritunnelmaa voi myöhemmin muistella. Yleensähän polttarikansiot ovat esillä häissä.
Eli kansioon kootaan vapaasti polttaripäivän tapahtumia ja kuvia. Vähän niinkuin leikekirjaa. Tapahtumat voi kirjoittaa hauskasti, leikata lehdistä otsikoita, tekstejä ja kuvia tms. Mitään yhtä ja oikeaa mallia ei ole.
Ajattelin tehdä morsmaikulle jonkinlaisen hääpassin jossa erilaisia tehtäviä morsiolle liittyen puolison ja perheen huolenpitoon,omaan kauneuden hoitoon ja rentoutumiseen ja seksielämän kunnossapitoon.Uskon että siitä tulee hauskaa.