X2900XT - arvostelu?

http://it-review.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1314&Itemid=91&limit=1&limitstart=1

Tämän aitoudesta ei vielä ole takeita, pitäisi vielä odottaa 14. päivää

Tuon mukaan X2900XT olisi Company of Heroes-pelissä tehokkaampi kuin 8800 GTX, mutta muissa peleissä häviää 8800 GTS 640MB:lle (X3:ssa X2900XT voittaisi niukasti 8800 GTS:n).
421507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat
Aloittaja

Muropakettiinkin tulee 14.5 X2900XT-arvostelu, mutta Kurri on jo XtremeSystemsien keskustelupalstalla (ja nyt myös Muropaketissa) ilmaissut, että X2900XT häviäisi useammmissa pelitesteissä Geforce 8800 GTS:lle!

Ilmaisi, että 3DMark06:ssa ylikellotetut 8800 GTS:t eivät pärjää X2900XT:lle, mutta peleissä tilanne on tyystin erilainen.

Äänestä
  • Jos vielä muistat 8800GTS:n alkuaikojen "rämpimisen" 1900XT:tä vastaan (tasapeli@round1 -> 9-1@round2), muistat myös ajureiden merkityksen ensitesteissä.

    Mutta vaikuttaisi siltä, että 3DMarkkiin ajurit ovat jo valmiiksi hyvät, tarkoituksella? Ainakin VR-zonen ja muutamien muiden huhujen mukaan tauluun tulee hurjia lukemia tuolle 350-400€ hintalapulle suhteutettuna.

    Lievä pettymys silti, vaikka ihan kelpo kortilta vaikuttaakin. Ts. odotukset olivat kovat ja 8800-sarja oli liian napakymppi ylitettäväksi. Syssyllä lienee jo kakkosella alkavia hintalappujakin luvassa 2900XT:lle.

    PS. Muropaketissa muuten nimimerkki Kimnice kertoi tutkimuksiensa mukaan 2900XT:n olevan kovaäänisempi ja virtasyöpömpi kuin 8800GTS. Onko sinulla jokin erikoistietolähde asiaan liittyen?

    Äänestä

  • no eipä kovin vakuuttavat ole x2900xt tehot... 8800gts on aivan liian hyvä =D

    tuossa smoukka hiukan kyseenalaisti mielipidettäsi atin äänekkyydestä\virrankulutuksesta

    mutta kyllähän sen nyt tietää että se mikä kuluttaa enemmän virtaa lämpenee enemmän ja se mikä lämpenee enemmän pitää myös enemmän ääntä =D

    onhan se päivän selkee asia että toi x2900 vie varmasti enempi virtaa kuin 8800gts.


    tuossa kun muistin että yks sukulaisistani oli ostanut tuon 8800gts ja päätin tiedutella hänen poweriaan niin kertoi että hän pyörittelee koko settiä tämmöisellä lootalla jossa 12v amppeerit ei mitään huimia ole.

    http://www.jimmspc-store.fi/?page=products&action=productdetails&id=S12-430W

    Äänestä

  • Aloittaja

    Smoukka kirjoitti:

    Jos vielä muistat 8800GTS:n alkuaikojen "rämpimisen" 1900XT:tä vastaan (tasapeli@round1 -> 9-1@round2), muistat myös ajureiden merkityksen ensitesteissä.

    Mutta vaikuttaisi siltä, että 3DMarkkiin ajurit ovat jo valmiiksi hyvät, tarkoituksella? Ainakin VR-zonen ja muutamien muiden huhujen mukaan tauluun tulee hurjia lukemia tuolle 350-400€ hintalapulle suhteutettuna.

    Lievä pettymys silti, vaikka ihan kelpo kortilta vaikuttaakin. Ts. odotukset olivat kovat ja 8800-sarja oli liian napakymppi ylitettäväksi. Syssyllä lienee jo kakkosella alkavia hintalappujakin luvassa 2900XT:lle.

    PS. Muropaketissa muuten nimimerkki Kimnice kertoi tutkimuksiensa mukaan 2900XT:n olevan kovaäänisempi ja virtasyöpömpi kuin 8800GTS. Onko sinulla jokin erikoistietolähde asiaan liittyen?

    "PS. Muropaketissa muuten nimimerkki Kimnice kertoi tutkimuksiensa mukaan 2900XT:n olevan kovaäänisempi ja virtasyöpömpi kuin 8800GTS. Onko sinulla jokin erikoistietolähde asiaan liittyen?"
    http://tertsi.users.daug.net/komputeri/tdpvfr600.jpg
    AMD:n ilmoittamat virrankulutuslukemat, puhuvat 225W kulutuslukemasta, kun 8800 GTS kykenee ottamaan liittimistä maksimissaan 150W (X2900XT kykenee ottamaan 1x 6-pin 1x 8-pin liittimistä enemmän kuin 225W). Nvidia on ilmoittanut 8800 Ultralle alle 180W kulutustasoa.

    Jo tuo fakta, että X2900XT kuluttaa ainakin 75W enemmän virtaa loadissa pitäisi kertoa, että X2900XT on äänekkäämpi kuin 8800 GTS. Kuitenkin jäähyt ovat samankokoisia ja X2900XT:n kohdalla on paljon enemmän lämmöntuottoa (Lähes kaikki käytetty virta muuttuu lämmöksi loppujen lopuksi).

    Tuon maalaisjärjen lisäksi pitää muistaa, että X2900XT:n tuulettimelle on ilmoitettu 24W virrankulutus, mikä tarkoittanee suurta äänentasoa, mutta ennenkaikkea esim. Muropaketin Sampsa kurri ja oikeastaan melkolailla kaikki muut vastaavat tahot, jotka ovat päässeet testaamaan korttia ovat ilmaisseet tuon olevan äänekäs.

    "Jos vielä muistat 8800GTS:n alkuaikojen "rämpimisen" 1900XT:tä vastaan (tasapeli@round1 -> 9-1@round2), muistat myös ajureiden merkityksen ensitesteissä. "
    Ajurit ovat merkittävässä roolissa, mutta kun noita ajureita on jo kehitelty melko pitkään ja nyt ovat saaneet aikaan ajurit millä pärjäävät lähinnä 3dMarkissa. Ei 8800-korteilla kestänyt ihan noin kauaa nousta kilpailevien Radeoneiden edelle tehoissa..vaikkakin viimeaikoina uudet ajurit ovat tuoneet paljon lisää tehoa 8800-korteille.

    Tuossa muropaketin R600-ketjussa on kerrottu joitain ongelmia mitä tuolla X2900XT-kortilla on, esim. MADD-suorituskyky olisi heikko. Tosin epäilevät, että X2900XT olisi suhteessa parempi DX10:ssä kuin DX9:ssä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Daword kirjoitti:

    no eipä kovin vakuuttavat ole x2900xt tehot... 8800gts on aivan liian hyvä =D

    tuossa smoukka hiukan kyseenalaisti mielipidettäsi atin äänekkyydestä\virrankulutuksesta

    mutta kyllähän sen nyt tietää että se mikä kuluttaa enemmän virtaa lämpenee enemmän ja se mikä lämpenee enemmän pitää myös enemmän ääntä =D

    onhan se päivän selkee asia että toi x2900 vie varmasti enempi virtaa kuin 8800gts.


    tuossa kun muistin että yks sukulaisistani oli ostanut tuon 8800gts ja päätin tiedutella hänen poweriaan niin kertoi että hän pyörittelee koko settiä tämmöisellä lootalla jossa 12v amppeerit ei mitään huimia ole.

    http://www.jimmspc-store.fi/?page=products&action=productdetails&id=S12-430W

    "tuossa smoukka hiukan kyseenalaisti mielipidettäsi atin äänekkyydestä\virrankulutuksesta "
    Lähinnä hän penäsi tuota, mistä olen moista päätellyt. Noh..helppoahan se on päätellä kun AMD on ilmoittanut korttinsa TDP arvot ja tiedetään Nvidian TDP-arvot.

    Toisekseen jos X2900XT:ssä on 1x6-pin 1x8-pin virtaliittimet ja 8800 GTS:ssä 1x6-pin virtaliitin, niin tuosta voisi jo myöskin päätellä virrankulutuksesta, ei sitä toista virtaliitintä pistetä pelkästään koristeeksi.

    Tuo Seasonic S12-430W tarjoaa kuitenkin yhdistettynä 29A kun Nexus 4090 tarjoaa vain 19.5A. Tuo ero on laadukkaalla virtalähteellä ja Nexuksella.

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    "PS. Muropaketissa muuten nimimerkki Kimnice kertoi tutkimuksiensa mukaan 2900XT:n olevan kovaäänisempi ja virtasyöpömpi kuin 8800GTS. Onko sinulla jokin erikoistietolähde asiaan liittyen?"
    http://tertsi.users.daug.net/komputeri/tdpvfr600.jpg
    AMD:n ilmoittamat virrankulutuslukemat, puhuvat 225W kulutuslukemasta, kun 8800 GTS kykenee ottamaan liittimistä maksimissaan 150W (X2900XT kykenee ottamaan 1x 6-pin 1x 8-pin liittimistä enemmän kuin 225W). Nvidia on ilmoittanut 8800 Ultralle alle 180W kulutustasoa.

    Jo tuo fakta, että X2900XT kuluttaa ainakin 75W enemmän virtaa loadissa pitäisi kertoa, että X2900XT on äänekkäämpi kuin 8800 GTS. Kuitenkin jäähyt ovat samankokoisia ja X2900XT:n kohdalla on paljon enemmän lämmöntuottoa (Lähes kaikki käytetty virta muuttuu lämmöksi loppujen lopuksi).

    Tuon maalaisjärjen lisäksi pitää muistaa, että X2900XT:n tuulettimelle on ilmoitettu 24W virrankulutus, mikä tarkoittanee suurta äänentasoa, mutta ennenkaikkea esim. Muropaketin Sampsa kurri ja oikeastaan melkolailla kaikki muut vastaavat tahot, jotka ovat päässeet testaamaan korttia ovat ilmaisseet tuon olevan äänekäs.

    "Jos vielä muistat 8800GTS:n alkuaikojen "rämpimisen" 1900XT:tä vastaan (tasapeli@round1 -> 9-1@round2), muistat myös ajureiden merkityksen ensitesteissä. "
    Ajurit ovat merkittävässä roolissa, mutta kun noita ajureita on jo kehitelty melko pitkään ja nyt ovat saaneet aikaan ajurit millä pärjäävät lähinnä 3dMarkissa. Ei 8800-korteilla kestänyt ihan noin kauaa nousta kilpailevien Radeoneiden edelle tehoissa..vaikkakin viimeaikoina uudet ajurit ovat tuoneet paljon lisää tehoa 8800-korteille.

    Tuossa muropaketin R600-ketjussa on kerrottu joitain ongelmia mitä tuolla X2900XT-kortilla on, esim. MADD-suorituskyky olisi heikko. Tosin epäilevät, että X2900XT olisi suhteessa parempi DX10:ssä kuin DX9:ssä.

    Kuinkas paljon Intel tekee yhteistyötä nVidian kanssa? Nimittäin Intelin TDP arvot ovat eroavat hieman AMD:n vastaaviin. AMD:n arvot ovat mitattuja ja Intelin on laskettuja.

    "AMD:n ilmoittamat virrankulutuslukemat, puhuvat 225W kulutuslukemasta"
    Oliko tuossa lapsus? 225W ottotehoa vastaa (intelin laskupolitiikan mukaan) ~170W TDP arvoa.

    24W tuuletin varmasti pitää kovaa ääntä täysillä kierroksilla. Tästä olen aivan samaa mieltä. Kysymys kuuluukin, onko mahdollisesti tuuletin ylimitoitettu? Epäilen, ikävä kyllä.

    Kuitenkaan jäähyn koko tai tuulettimen teho ei ole kaikki kaikessa, vaan paljon riippuu itse Heat Sinkistä. Ja varsinkin sen Heat Sink Thermal Resistance. Mitä pienempi se on, sitä paremmin se jäähdyttää.

    Nyt en löytänyt noista speksejä GPU HS:lle, mutta AMD prossuille löysin.

    http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/33954.pdf

    Table 8, 17 ja 26 on juurikin noille jäähyille tarkoitettu. A64 3500+ oli TDP arvoltaan 89W, joten luulisin sen olleen varustettu Thermal Profile C:lla (table 17). Opteron 175 on TDP:ltään 120W, joten luultavasti siinä tuli B-malli (table 8).

    Näin nähdään kuinka suurempi TDP arvo tarvitsee pienemmän vastuksen lämmönsiirtymiselle.
    TDP 89W ja TR 0,45°C/W
    TDP 120W ja TR 0,20°C/W

    Jos täysi kuormitus prossalle ja 30°C koppa sisältä. CPU lämmöt olisi:
    3500+
    t = 89W * 0,45°C/W + 30°C = ~70°C

    175
    t = 120W * 0,20°C/W + 30°C = 54°C

    Athlonin lämmöt tuntuvat järkyttäviltä.. jospa siinä onkin taulukon 8 A-malli jäähy?

    t = 89W * 0,31°C/W + 30°C = ~58°C

    Vieläkin se häviää 31W suuremman TDP arvon omaavalle Opteronille. 31W on kuitenkin 25%!

    Tämähän on kaikki vain spekulointia.. jään odottamaan oikeita testejä.

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    "tuossa smoukka hiukan kyseenalaisti mielipidettäsi atin äänekkyydestä\virrankulutuksesta "
    Lähinnä hän penäsi tuota, mistä olen moista päätellyt. Noh..helppoahan se on päätellä kun AMD on ilmoittanut korttinsa TDP arvot ja tiedetään Nvidian TDP-arvot.

    Toisekseen jos X2900XT:ssä on 1x6-pin 1x8-pin virtaliittimet ja 8800 GTS:ssä 1x6-pin virtaliitin, niin tuosta voisi jo myöskin päätellä virrankulutuksesta, ei sitä toista virtaliitintä pistetä pelkästään koristeeksi.

    Tuo Seasonic S12-430W tarjoaa kuitenkin yhdistettynä 29A kun Nexus 4090 tarjoaa vain 19.5A. Tuo ero on laadukkaalla virtalähteellä ja Nexuksella.

    joo selkeet "vihjeet" on esillä joista voi kyl päätellä virran kulutuksen.


    niin juu se oli nexus RS? ei NX joka antaa amppeereita selkeesti enempi.

    Äänestä

  • Erkko! kirjoitti:

    Kuinkas paljon Intel tekee yhteistyötä nVidian kanssa? Nimittäin Intelin TDP arvot ovat eroavat hieman AMD:n vastaaviin. AMD:n arvot ovat mitattuja ja Intelin on laskettuja.

    "AMD:n ilmoittamat virrankulutuslukemat, puhuvat 225W kulutuslukemasta"
    Oliko tuossa lapsus? 225W ottotehoa vastaa (intelin laskupolitiikan mukaan) ~170W TDP arvoa.

    24W tuuletin varmasti pitää kovaa ääntä täysillä kierroksilla. Tästä olen aivan samaa mieltä. Kysymys kuuluukin, onko mahdollisesti tuuletin ylimitoitettu? Epäilen, ikävä kyllä.

    Kuitenkaan jäähyn koko tai tuulettimen teho ei ole kaikki kaikessa, vaan paljon riippuu itse Heat Sinkistä. Ja varsinkin sen Heat Sink Thermal Resistance. Mitä pienempi se on, sitä paremmin se jäähdyttää.

    Nyt en löytänyt noista speksejä GPU HS:lle, mutta AMD prossuille löysin.

    http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/33954.pdf

    Table 8, 17 ja 26 on juurikin noille jäähyille tarkoitettu. A64 3500+ oli TDP arvoltaan 89W, joten luulisin sen olleen varustettu Thermal Profile C:lla (table 17). Opteron 175 on TDP:ltään 120W, joten luultavasti siinä tuli B-malli (table 8).

    Näin nähdään kuinka suurempi TDP arvo tarvitsee pienemmän vastuksen lämmönsiirtymiselle.
    TDP 89W ja TR 0,45°C/W
    TDP 120W ja TR 0,20°C/W

    Jos täysi kuormitus prossalle ja 30°C koppa sisältä. CPU lämmöt olisi:
    3500+
    t = 89W * 0,45°C/W + 30°C = ~70°C

    175
    t = 120W * 0,20°C/W + 30°C = 54°C

    Athlonin lämmöt tuntuvat järkyttäviltä.. jospa siinä onkin taulukon 8 A-malli jäähy?

    t = 89W * 0,31°C/W + 30°C = ~58°C

    Vieläkin se häviää 31W suuremman TDP arvon omaavalle Opteronille. 31W on kuitenkin 25%!

    Tämähän on kaikki vain spekulointia.. jään odottamaan oikeita testejä.

    tossa on ollu melkosesti puhetta noiden 12v linjojen amppeerien riittävyydestä.

    8800gts suositusten mukaan vaatisi melko hyvän powerin ja paljon 12v amppeereia mutta jos x2900xt lukemat ovat tuolaisia niin paljonkohan se sitten vaatii? =D

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    "tuossa smoukka hiukan kyseenalaisti mielipidettäsi atin äänekkyydestä\virrankulutuksesta "
    Lähinnä hän penäsi tuota, mistä olen moista päätellyt. Noh..helppoahan se on päätellä kun AMD on ilmoittanut korttinsa TDP arvot ja tiedetään Nvidian TDP-arvot.

    Toisekseen jos X2900XT:ssä on 1x6-pin 1x8-pin virtaliittimet ja 8800 GTS:ssä 1x6-pin virtaliitin, niin tuosta voisi jo myöskin päätellä virrankulutuksesta, ei sitä toista virtaliitintä pistetä pelkästään koristeeksi.

    Tuo Seasonic S12-430W tarjoaa kuitenkin yhdistettynä 29A kun Nexus 4090 tarjoaa vain 19.5A. Tuo ero on laadukkaalla virtalähteellä ja Nexuksella.

    tiedätkös mitä tämä Intel® Core™2 Extreme X6800 kuluttaa tai siis tarvitsee 12v linjasta amppeereita?

    löysin yhden valmistajan sivulta 8800gts:lle poweri suositukset joissa on laskettu niin että prossuna olisi tämä X6800 joka vissiin on aika virta syöppö?

    ""425W PCI Express-compliant system power supply with a combined 12V current rating of 28A or more *Minimum system power requirement based on a typical PC configured with an Intel® Core™2 Extreme X6800 processor""

    http://www2.bfgtech.com/bfgr88320gtsoce.aspx


    eli voiskos tästä päätellä että poweri suositus olisi yli mitoitettu tälläselle perus "suomalaiselle" koneelle

    Äänestä

  • Daword kirjoitti:

    joo selkeet "vihjeet" on esillä joista voi kyl päätellä virran kulutuksen.


    niin juu se oli nexus RS? ei NX joka antaa amppeereita selkeesti enempi.

    Nexuksella ei ole ollut vuosiin 400W mallia, jossa olisi yhdistettynä 19,5A 12V linjaa. Mutta vanhakin tieto kelpaa, jos sitä voi käyttää johonkin hyvään tarkoitukseen.

    Toisaalta tuollakaan ei ole mitään merkitystä, kun 14A YHDESSÄKIN 12V linjassa on se joka ratkaisee, sillä 8800GTX haukkaa siitä ennätykselliset 10A. Jäljelle jää vielä 4A tuohon yhteen linjaan ja muusta ( 3,3V ja 5V)kulutuksesta riippuen 5,5-15,5A toiseen linjaan. Mutta sehän on selvä, että passiivisesti ohjatut virtalähteet eivät ole tätä päivää korkeamman lämmöntuoton vuoksi. Seasonic on varmasti parempi valinta.

    Virrankulutus on aikuisten oikeasti huono tapa verrata jäähdytyksen äänekkyyttä. Onko 6800Ultra tai 1900XT hiljaisempi kuin 8800GTS? Voin vastata empiirisestä tutkimuksesta, että 8800GTS on hiljaisin, vaikka haukkaakin joukosta eniten amppeereita. Se niistä "vihjeistä". 2900XT on puolestaan Atin ensimmäinen heatpipe-malli ja jos vaikutus on sama kuin Dualcore-prossujen stock-coolereilla aikoinaan, niin ihan varmasti on hiljaisempi kuin esim. 1900XT. Olisi vähän syytäkin olla hiljaisempi.

    Äänestä

  • Daword kirjoitti:

    tiedätkös mitä tämä Intel® Core™2 Extreme X6800 kuluttaa tai siis tarvitsee 12v linjasta amppeereita?

    löysin yhden valmistajan sivulta 8800gts:lle poweri suositukset joissa on laskettu niin että prossuna olisi tämä X6800 joka vissiin on aika virta syöppö?

    ""425W PCI Express-compliant system power supply with a combined 12V current rating of 28A or more *Minimum system power requirement based on a typical PC configured with an Intel® Core™2 Extreme X6800 processor""

    http://www2.bfgtech.com/bfgr88320gtsoce.aspx


    eli voiskos tästä päätellä että poweri suositus olisi yli mitoitettu tälläselle perus "suomalaiselle" koneelle

    On ihan oikein päätelty.

    Sinänsä poweri saa ollakin hieman "overkill", sillä matala kuormitus pitää powerin viileämpänä ja siten hiljaisena.

    X6800 ei vie mitään 12V linjasta, jos sen syöttö tapahtuu 5V linjasta. Mutta virran saat jakamalla tehon jännitteellä. Eli 75W/12V= 6,25A.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Erkko! kirjoitti:

    Kuinkas paljon Intel tekee yhteistyötä nVidian kanssa? Nimittäin Intelin TDP arvot ovat eroavat hieman AMD:n vastaaviin. AMD:n arvot ovat mitattuja ja Intelin on laskettuja.

    "AMD:n ilmoittamat virrankulutuslukemat, puhuvat 225W kulutuslukemasta"
    Oliko tuossa lapsus? 225W ottotehoa vastaa (intelin laskupolitiikan mukaan) ~170W TDP arvoa.

    24W tuuletin varmasti pitää kovaa ääntä täysillä kierroksilla. Tästä olen aivan samaa mieltä. Kysymys kuuluukin, onko mahdollisesti tuuletin ylimitoitettu? Epäilen, ikävä kyllä.

    Kuitenkaan jäähyn koko tai tuulettimen teho ei ole kaikki kaikessa, vaan paljon riippuu itse Heat Sinkistä. Ja varsinkin sen Heat Sink Thermal Resistance. Mitä pienempi se on, sitä paremmin se jäähdyttää.

    Nyt en löytänyt noista speksejä GPU HS:lle, mutta AMD prossuille löysin.

    http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/white_papers_and_tech_docs/33954.pdf

    Table 8, 17 ja 26 on juurikin noille jäähyille tarkoitettu. A64 3500+ oli TDP arvoltaan 89W, joten luulisin sen olleen varustettu Thermal Profile C:lla (table 17). Opteron 175 on TDP:ltään 120W, joten luultavasti siinä tuli B-malli (table 8).

    Näin nähdään kuinka suurempi TDP arvo tarvitsee pienemmän vastuksen lämmönsiirtymiselle.
    TDP 89W ja TR 0,45°C/W
    TDP 120W ja TR 0,20°C/W

    Jos täysi kuormitus prossalle ja 30°C koppa sisältä. CPU lämmöt olisi:
    3500+
    t = 89W * 0,45°C/W + 30°C = ~70°C

    175
    t = 120W * 0,20°C/W + 30°C = 54°C

    Athlonin lämmöt tuntuvat järkyttäviltä.. jospa siinä onkin taulukon 8 A-malli jäähy?

    t = 89W * 0,31°C/W + 30°C = ~58°C

    Vieläkin se häviää 31W suuremman TDP arvon omaavalle Opteronille. 31W on kuitenkin 25%!

    Tämähän on kaikki vain spekulointia.. jään odottamaan oikeita testejä.

    "Oliko tuossa lapsus? 225W ottotehoa vastaa (intelin laskupolitiikan mukaan) ~170W TDP arvoa. "
    Saattoi olla lapsus.. veikkaisin kuitenkin n. 225W kulutustasoa. Tuossa on 1x6-pin ja 1x8pin liittimet, mitkä kykenevät ottamaan 300W irti. Harvemmin noita liittimiä pistetään ulkonäöllisistä syistä.

    Sinänsä 8800 GTX ei ole pelitesteissä vielä kuluttanut yli 150W:tä, mutta on jäänyt aikalailla lähelle. Toista liitintä tarvittu lähinnä ylikellotusta varten ja nyt 8800 ultra tarvitsee jo vakiokelloilla toista liitintä. Voisihan sitä spekuloida tämän suuntaista: 2x6-pin setillä tuo X2900XT toimii vakiokelloilla, muta jos enempää aikoo ylikellottaa, niin tarvitaan 1x6-pin 1x8-pin setti.

    Lisäksi jos tulee X2900XTX jossain välissä markkinoille, niin tuo kuluttanee selvästi enemmän virtaa.

    "24W tuuletin varmasti pitää kovaa ääntä täysillä kierroksilla. Tästä olen aivan samaa mieltä. Kysymys kuuluukin, onko mahdollisesti tuuletin ylimitoitettu? Epäilen, ikävä kyllä. "
    Niin, HEC:n eräs 9cm tuuletin kuluttaa 18W ja se tuottaa 55dB mekkalaa. Nyt tuossa X2900XT:ssä on pienempi tuuletin, mikä kuluttaa 1/3 enemmän virtaa.. Sinänsä ovat laskeneet, että tuon vakiojäähyn lämmönsiirtokyky olisi luokkaa 225W..

    Lämpötila-arviot perustuvat vuotaneisiin tietoihin, esim. juuri tuo Kurri on ilmaissut, että X2900XT:t käyvät erittäin kuumina.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Smoukka kirjoitti:

    Nexuksella ei ole ollut vuosiin 400W mallia, jossa olisi yhdistettynä 19,5A 12V linjaa. Mutta vanhakin tieto kelpaa, jos sitä voi käyttää johonkin hyvään tarkoitukseen.

    Toisaalta tuollakaan ei ole mitään merkitystä, kun 14A YHDESSÄKIN 12V linjassa on se joka ratkaisee, sillä 8800GTX haukkaa siitä ennätykselliset 10A. Jäljelle jää vielä 4A tuohon yhteen linjaan ja muusta ( 3,3V ja 5V)kulutuksesta riippuen 5,5-15,5A toiseen linjaan. Mutta sehän on selvä, että passiivisesti ohjatut virtalähteet eivät ole tätä päivää korkeamman lämmöntuoton vuoksi. Seasonic on varmasti parempi valinta.

    Virrankulutus on aikuisten oikeasti huono tapa verrata jäähdytyksen äänekkyyttä. Onko 6800Ultra tai 1900XT hiljaisempi kuin 8800GTS? Voin vastata empiirisestä tutkimuksesta, että 8800GTS on hiljaisin, vaikka haukkaakin joukosta eniten amppeereita. Se niistä "vihjeistä". 2900XT on puolestaan Atin ensimmäinen heatpipe-malli ja jos vaikutus on sama kuin Dualcore-prossujen stock-coolereilla aikoinaan, niin ihan varmasti on hiljaisempi kuin esim. 1900XT. Olisi vähän syytäkin olla hiljaisempi.

    "Nexuksella ei ole ollut vuosiin 400W mallia, jossa olisi yhdistettynä 19,5A 12V linjaa. Mutta vanhakin tieto kelpaa, jos sitä voi käyttää johonkin hyvään tarkoitukseen. "
    En tiedä mitä malleja Nexukselta on viimeaikoina tullut, mutta 4090-mallissa on yhdistettynä tuo.

    "Virrankulutus on aikuisten oikeasti huono tapa verrata jäähdytyksen äänekkyyttä. Onko 6800Ultra tai 1900XT hiljaisempi kuin 8800GTS?"
    Olen samaa mieltä tuosta. Sinänsä erot tulevat jäähytekniikoissa. 8800 GTS:n jäähy myös on erityisen massiivinen ja GTS käy suhteellisen lämpimänä.

    http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/msi8800gts-640_6.html
    Jos tällaisia lukemia saadaan 8800 GTS:lle ja AMD on ilmoittanut X2900XT:lle TDP arvoksi 225W, niin erosta tullee jokatapauksessa iso, luokkaa 6800 ultran kulutus loadissa. Olisi kyllä hatunnostoinen saavutus jos saisivat suunnilleen samankokoisella jäähyllä kortin toimimaan siten, että tuuletin pörrää edes lähes samoilla kierroksilla kuin 8800 GTS:ssä.

    "2900XT on puolestaan Atin ensimmäinen heatpipe-malli ja jos vaikutus on sama kuin Dualcore-prossujen stock-coolereilla aikoinaan, niin ihan varmasti on hiljaisempi kuin esim. 1900XT. Olisi vähän syytäkin olla hiljaisempi."
    Oli sitten miten uutta tekniikkaa tahansa, niin vaikea uskoa, että AMD saisi 24W kuluttavaa tuuletinta hiljaiseksi. Lisäksi edelleen useat tahot ovat jo kertoneet tuon olevan melko äänekäs, esim. juuri Kurri.

    Vaikea uskoa, että Kurri lähtisi vääristelemään saatuja tuloksia..laskisi Muropaketin uskottavuus kerta heitolla.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Smoukka kirjoitti:

    On ihan oikein päätelty.

    Sinänsä poweri saa ollakin hieman "overkill", sillä matala kuormitus pitää powerin viileämpänä ja siten hiljaisena.

    X6800 ei vie mitään 12V linjasta, jos sen syöttö tapahtuu 5V linjasta. Mutta virran saat jakamalla tehon jännitteellä. Eli 75W/12V= 6,25A.

    Niin, sinänsä jos on esim. Bequiet Straight Power 450W, mikä jaksaa pyörittää esimerkiksi minun konetta, niin Bequiet Straight Power 550W:llä ei saavutettaisi mitään etua viileyden/äänentason suhteen.

    Molemmat virtalähteet riipaisisivat seinästä sen täysin saman määrän ja kun hyötysuhde on sama, niin täysin sama määrä muuttuisi lämmöksi ja olisi täysin sama tarve tuuletukselle.

    Erot tulevat sitten kun päästään kulutusalueelle, mitä tuo 450W ei kykene enää täyttämään.

    Äänestä

  • Smoukka kirjoitti:

    On ihan oikein päätelty.

    Sinänsä poweri saa ollakin hieman "overkill", sillä matala kuormitus pitää powerin viileämpänä ja siten hiljaisena.

    X6800 ei vie mitään 12V linjasta, jos sen syöttö tapahtuu 5V linjasta. Mutta virran saat jakamalla tehon jännitteellä. Eli 75W/12V= 6,25A.

    kiitoksii. täytyypä tuota lasku kaavaa käyttää

    eli tähän nyt esimerkkinä tuosta omasta 450w poweristani.. meneekös se sitten näin?

    12v1 antaa 168w 12v2 antaa 180w

    168w 180w=348w\12v = 29A

    aika kämmi on vielä virta arvojen kanssa ku moni puhuu niistä niin erillailla että on vaikee hahmottaa mikä lopulta paikkaansa pitää. =D

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    Niin, sinänsä jos on esim. Bequiet Straight Power 450W, mikä jaksaa pyörittää esimerkiksi minun konetta, niin Bequiet Straight Power 550W:llä ei saavutettaisi mitään etua viileyden/äänentason suhteen.

    Molemmat virtalähteet riipaisisivat seinästä sen täysin saman määrän ja kun hyötysuhde on sama, niin täysin sama määrä muuttuisi lämmöksi ja olisi täysin sama tarve tuuletukselle.

    Erot tulevat sitten kun päästään kulutusalueelle, mitä tuo 450W ei kykene enää täyttämään.

    450W poweri ei voi päästä kulutusalueelle, jota se ei kykene täyttämään. Siksi sillä alueella ei synny eroja.

    Tuossa virtalähteen metelöinnissä hyvä lähde on silentpcrewiew, joka tekee näitä vertailuja aktiivisesti. Passiivisesti ohjatun virtalähteen hyötysuhde heikkenee käyttöalueen loppupäässä voimakkaasti, esim. parjattu 400W nexus omaa liki 80% hyötysuhteen alueella 200-300, 350:ssä 75% ja 400:ssa 70%. Potkua riittää nykykoneille, mutta äänikin muuttuu samoilla alueilla 21->30->38 dB!

    Nykyiset aktiivisesti ohjatut powerit taitavat säilyttää hyvän yli 80% hyötysuhteen läpi käyttöalueen, joten lämmöntuotto on sama nimellistehosta riippumatta. Mutta vieläkään kaikki "merkkipoweritkaan" eivät ole aktiivisesti ohjattuja, joten eroja on eri mallisarjojen välillä jatkossakin.

    Äänestä

  • Daword kirjoitti:

    kiitoksii. täytyypä tuota lasku kaavaa käyttää

    eli tähän nyt esimerkkinä tuosta omasta 450w poweristani.. meneekös se sitten näin?

    12v1 antaa 168w 12v2 antaa 180w

    168w 180w=348w\12v = 29A

    aika kämmi on vielä virta arvojen kanssa ku moni puhuu niistä niin erillailla että on vaikee hahmottaa mikä lopulta paikkaansa pitää. =D

    Ne erilailla hahmotettavat arvot johtuvat siitä, että toisissa virtalähteissä käytetään aktiivista ohjausta ja toisissa passiivista.

    Aktiivinen ohjaus mahdollistaa kaikki mahdolliset yhdistelmät eri linjoihin sen mukaan mitä siinä kyljen taulukossa lukee. Passiivinen ohjautuu eri linjojen käyttöasteen mukaan, jossa siinäkin on erilaisia toteutustapoja. Ideana on kuitenkin se, että eri linjoille on käytettävissä jokin tietty määrä virtaa kulutuksesta riippumatta, sen mukaan miten eri linjojen yhteenlaskettu kulutus on. Esim. poweri voi tuottaa kahdesta linjasta yhteensä 29A 12V linjaan, mikäli 3,3V tai 5V linjojen virta ei ylitä jotain tiettyä rajaa, tai niiden yhteensä ottama teho ei ylitä jotain toista rajaa. Muussa tapauksessa 12V linjoille on syötettävissä vaikkapa 15A.

    Se vaan on hankalaa. Tuo 400-450W tehontarve-ilmoitus johtuu siitä, että silloin on kaikissa yleisimmissä virtalähteissä käytettävissä vähintäänkin se 14A yhdessä linjassa ja sillä toisella ei olekaan niin väliä. 28A vaatimus johtuu siitä, että passiivissa virtalähteissä löytyy silloin se 14A yhdestäkin linjasta. Joku 300W powerikin riittäisi GTS-kokoonpanolle helposti, mutta vaikka yhteenlaskettu virta riittäisikin, niin yhden linjan virta ei millään ja toinen saattaisi olla kokonaan suljettuna jos prosessori tai emo ottaisi vaikkapa 10A 5V linjasta.

    Äänestä

  • Daword kirjoitti:

    kiitoksii. täytyypä tuota lasku kaavaa käyttää

    eli tähän nyt esimerkkinä tuosta omasta 450w poweristani.. meneekös se sitten näin?

    12v1 antaa 168w 12v2 antaa 180w

    168w 180w=348w\12v = 29A

    aika kämmi on vielä virta arvojen kanssa ku moni puhuu niistä niin erillailla että on vaikee hahmottaa mikä lopulta paikkaansa pitää. =D

    "12v1 antaa 168w 12v2 antaa 180w

    168w 180w=348w\12v = 29A "


    Menee noin.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Smoukka kirjoitti:

    450W poweri ei voi päästä kulutusalueelle, jota se ei kykene täyttämään. Siksi sillä alueella ei synny eroja.

    Tuossa virtalähteen metelöinnissä hyvä lähde on silentpcrewiew, joka tekee näitä vertailuja aktiivisesti. Passiivisesti ohjatun virtalähteen hyötysuhde heikkenee käyttöalueen loppupäässä voimakkaasti, esim. parjattu 400W nexus omaa liki 80% hyötysuhteen alueella 200-300, 350:ssä 75% ja 400:ssa 70%. Potkua riittää nykykoneille, mutta äänikin muuttuu samoilla alueilla 21->30->38 dB!

    Nykyiset aktiivisesti ohjatut powerit taitavat säilyttää hyvän yli 80% hyötysuhteen läpi käyttöalueen, joten lämmöntuotto on sama nimellistehosta riippumatta. Mutta vieläkään kaikki "merkkipoweritkaan" eivät ole aktiivisesti ohjattuja, joten eroja on eri mallisarjojen välillä jatkossakin.

    "450W poweri ei voi päästä kulutusalueelle, jota se ei kykene täyttämään. Siksi sillä alueella ei synny eroja. "
    Eroja syntyy ja erot ovat: 450W:llä ei toimi 550W:llä toimii.

    "Mutta vieläkään kaikki "merkkipoweritkaan" eivät ole aktiivisesti ohjattuja, joten eroja on eri mallisarjojen välillä jatkossakin."
    Tässä tarkistaessa esim. Jimm's:ssä myytäviä:
    BeQuietin - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Corsair - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    OCZ - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Seasonic - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Silverstone-kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Tagan - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Thermaltake-kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Zalman - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Nexus - kaikki mallit passiiviohjattuja
    Fortron - kaikki mallit passiiviohjattuja
    Antec - kaikki mallit aktiiviohjattuja

    Hyvinä pidettyjen merkkien nykyään myytävät mallit tuppaavat olemaan poikkeuksetta aktiivisestiohjattuja. Nexuksen kaltainen huonompi merkki nyt ei yllätä, Fortron hienoisesti.

    Äänestä

  • Smoukka kirjoitti:

    Ne erilailla hahmotettavat arvot johtuvat siitä, että toisissa virtalähteissä käytetään aktiivista ohjausta ja toisissa passiivista.

    Aktiivinen ohjaus mahdollistaa kaikki mahdolliset yhdistelmät eri linjoihin sen mukaan mitä siinä kyljen taulukossa lukee. Passiivinen ohjautuu eri linjojen käyttöasteen mukaan, jossa siinäkin on erilaisia toteutustapoja. Ideana on kuitenkin se, että eri linjoille on käytettävissä jokin tietty määrä virtaa kulutuksesta riippumatta, sen mukaan miten eri linjojen yhteenlaskettu kulutus on. Esim. poweri voi tuottaa kahdesta linjasta yhteensä 29A 12V linjaan, mikäli 3,3V tai 5V linjojen virta ei ylitä jotain tiettyä rajaa, tai niiden yhteensä ottama teho ei ylitä jotain toista rajaa. Muussa tapauksessa 12V linjoille on syötettävissä vaikkapa 15A.

    Se vaan on hankalaa. Tuo 400-450W tehontarve-ilmoitus johtuu siitä, että silloin on kaikissa yleisimmissä virtalähteissä käytettävissä vähintäänkin se 14A yhdessä linjassa ja sillä toisella ei olekaan niin väliä. 28A vaatimus johtuu siitä, että passiivissa virtalähteissä löytyy silloin se 14A yhdestäkin linjasta. Joku 300W powerikin riittäisi GTS-kokoonpanolle helposti, mutta vaikka yhteenlaskettu virta riittäisikin, niin yhden linjan virta ei millään ja toinen saattaisi olla kokonaan suljettuna jos prosessori tai emo ottaisi vaikkapa 10A 5V linjasta.

    joo nyt aloin jo ymmärtään mistä tässä on kyse.

    periaatteessahan toi 300w 19a 12v linjasta olisi voinut jopa riittää 8800gts:lle mutta olisi ollut kuitenkin powerin alhaiselle watti määrälle aika kova pala kun pystyi vaan tuottaman sen 290w ja kun ne muutkin osat myös syö sitä virtaa niin tolle 12v linjalle ei olis varmaan ihan hirveitä enään jäänyt.


    eli 8800gts pyörii melko varmasti kaikilla kohtuu hyvä laatusilla 400w-450w powereilla

    Äänestä

  • Smoukka kirjoitti:

    "12v1 antaa 168w 12v2 antaa 180w

    168w 180w=348w\12v = 29A "


    Menee noin.

    juu selvä =D

    toihan riittäis jo varmaan x2900xt:lle jos muut koneen osat ei hirveesti tuosta haukkaa hatteja

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    "450W poweri ei voi päästä kulutusalueelle, jota se ei kykene täyttämään. Siksi sillä alueella ei synny eroja. "
    Eroja syntyy ja erot ovat: 450W:llä ei toimi 550W:llä toimii.

    "Mutta vieläkään kaikki "merkkipoweritkaan" eivät ole aktiivisesti ohjattuja, joten eroja on eri mallisarjojen välillä jatkossakin."
    Tässä tarkistaessa esim. Jimm's:ssä myytäviä:
    BeQuietin - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Corsair - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    OCZ - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Seasonic - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Silverstone-kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Tagan - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Thermaltake-kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Zalman - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Nexus - kaikki mallit passiiviohjattuja
    Fortron - kaikki mallit passiiviohjattuja
    Antec - kaikki mallit aktiiviohjattuja

    Hyvinä pidettyjen merkkien nykyään myytävät mallit tuppaavat olemaan poikkeuksetta aktiivisestiohjattuja. Nexuksen kaltainen huonompi merkki nyt ei yllätä, Fortron hienoisesti.

    ahaa.. no toi aktiivi ja passiivi ohjaus on vieläki itelle hiukan pimennossa.. ilmeisesti on hyvä jos on aktiiviohjattu (eli pystyy siirtää eri linjoille watteja tai jotain?)


    onkohan tää mun chieftec 450w aktiiviohjattu?
    manuaalis lukee jotain Active Power Factor Correction.. en tie sit tarkottaako samaa asiaa?


    Nexus on ainaki tosi "arvostettu"\Tyrkytetty merkki expertillä ovat heti tarjoomassa sitä ku menee virtalähdettä ostaan. hehe

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    "Oliko tuossa lapsus? 225W ottotehoa vastaa (intelin laskupolitiikan mukaan) ~170W TDP arvoa. "
    Saattoi olla lapsus.. veikkaisin kuitenkin n. 225W kulutustasoa. Tuossa on 1x6-pin ja 1x8pin liittimet, mitkä kykenevät ottamaan 300W irti. Harvemmin noita liittimiä pistetään ulkonäöllisistä syistä.

    Sinänsä 8800 GTX ei ole pelitesteissä vielä kuluttanut yli 150W:tä, mutta on jäänyt aikalailla lähelle. Toista liitintä tarvittu lähinnä ylikellotusta varten ja nyt 8800 ultra tarvitsee jo vakiokelloilla toista liitintä. Voisihan sitä spekuloida tämän suuntaista: 2x6-pin setillä tuo X2900XT toimii vakiokelloilla, muta jos enempää aikoo ylikellottaa, niin tarvitaan 1x6-pin 1x8-pin setti.

    Lisäksi jos tulee X2900XTX jossain välissä markkinoille, niin tuo kuluttanee selvästi enemmän virtaa.

    "24W tuuletin varmasti pitää kovaa ääntä täysillä kierroksilla. Tästä olen aivan samaa mieltä. Kysymys kuuluukin, onko mahdollisesti tuuletin ylimitoitettu? Epäilen, ikävä kyllä. "
    Niin, HEC:n eräs 9cm tuuletin kuluttaa 18W ja se tuottaa 55dB mekkalaa. Nyt tuossa X2900XT:ssä on pienempi tuuletin, mikä kuluttaa 1/3 enemmän virtaa.. Sinänsä ovat laskeneet, että tuon vakiojäähyn lämmönsiirtokyky olisi luokkaa 225W..

    Lämpötila-arviot perustuvat vuotaneisiin tietoihin, esim. juuri tuo Kurri on ilmaissut, että X2900XT:t käyvät erittäin kuumina.

    Onhan näitä:
    http://www.coolputer.fi/tiedot.asp?t=1328

    Kuitenkin pitää muistaa, että vaikka tuossa Deltan turbiinissa on 36W ja meteliä kehittää kotitarpeeksi, X2900:n tuuletin on täysin erilainen.

    Ensinnäkin X2900 käytetään radiaali, eikä tuollaista aksiaalituuletinta. Lisäksi pitää huomioida laakerointi, joka Deltassa on vanha kuulalaakerointi. Nykyään paremmissa tuulettimissa käytetään nestelaakerointia, joista on erivalmistajilla hieman erilaisia ratkaisuja.

    Radiaalia käytetään aina silloin kun tarvitaan suurempi paineen muodostaminen. Suurempaa painetta tarvitaan, koska arvioisin siipirivaston olen kohtalaisen tiheä. Tiheämmällä rivastolla saadaan tietysti enemmän ripoja pienempään tilaan, kuitenkaan jäähdytyspinta-alaa karsimatta.

    Radiaalituulettimet nappaavat paljon enemmän tehoa, koska paineenmuodostaminen vaatii sitä paljon enemmän kuin pelkkä ilmamassan siirto.

    Kuitenkin, sielä missä on tehoa, on lämpöä. Siellä missä on lämpöä liikaa, siitä pitää päästä eroon. Hmm, ehkä optiona tulee kuivajäät mukaan? =)

    Äänestä

  • Aloittaja

    Erkko! kirjoitti:

    Onhan näitä:
    http://www.coolputer.fi/tiedot.asp?t=1328

    Kuitenkin pitää muistaa, että vaikka tuossa Deltan turbiinissa on 36W ja meteliä kehittää kotitarpeeksi, X2900:n tuuletin on täysin erilainen.

    Ensinnäkin X2900 käytetään radiaali, eikä tuollaista aksiaalituuletinta. Lisäksi pitää huomioida laakerointi, joka Deltassa on vanha kuulalaakerointi. Nykyään paremmissa tuulettimissa käytetään nestelaakerointia, joista on erivalmistajilla hieman erilaisia ratkaisuja.

    Radiaalia käytetään aina silloin kun tarvitaan suurempi paineen muodostaminen. Suurempaa painetta tarvitaan, koska arvioisin siipirivaston olen kohtalaisen tiheä. Tiheämmällä rivastolla saadaan tietysti enemmän ripoja pienempään tilaan, kuitenkaan jäähdytyspinta-alaa karsimatta.

    Radiaalituulettimet nappaavat paljon enemmän tehoa, koska paineenmuodostaminen vaatii sitä paljon enemmän kuin pelkkä ilmamassan siirto.

    Kuitenkin, sielä missä on tehoa, on lämpöä. Siellä missä on lämpöä liikaa, siitä pitää päästä eroon. Hmm, ehkä optiona tulee kuivajäät mukaan? =)

    Näköjään noin. Sinänsä tuosta kaikki jutut kertovat sitä, että olisi äänekäs jokatapauksessa.

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    "450W poweri ei voi päästä kulutusalueelle, jota se ei kykene täyttämään. Siksi sillä alueella ei synny eroja. "
    Eroja syntyy ja erot ovat: 450W:llä ei toimi 550W:llä toimii.

    "Mutta vieläkään kaikki "merkkipoweritkaan" eivät ole aktiivisesti ohjattuja, joten eroja on eri mallisarjojen välillä jatkossakin."
    Tässä tarkistaessa esim. Jimm's:ssä myytäviä:
    BeQuietin - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Corsair - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    OCZ - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Seasonic - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Silverstone-kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Tagan - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Thermaltake-kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Zalman - kaikki mallit aktiiviohjattuja
    Nexus - kaikki mallit passiiviohjattuja
    Fortron - kaikki mallit passiiviohjattuja
    Antec - kaikki mallit aktiiviohjattuja

    Hyvinä pidettyjen merkkien nykyään myytävät mallit tuppaavat olemaan poikkeuksetta aktiivisestiohjattuja. Nexuksen kaltainen huonompi merkki nyt ei yllätä, Fortron hienoisesti.

    Kyl kyl, enpäs väittänytkään nexusta nykyaikaiseksi tai edes hyväksi poweriksi. Silti se täyttää ne 400W powerivaatimukset mitä esim. nV 8800GTS:lle edellyttää.


    "Hyvinä pidettyjen merkkien nykyään myytävät mallit tuppaavat olemaan poikkeuksetta aktiivisestiohjattuja. Nexuksen kaltainen huonompi merkki nyt ei yllätä, Fortron hienoisesti. "

    No minäpä en jaksanut tarkistaa, kiitos tiedoista. Mutta onpas tuolla vähän päällekkäisyyksiäkin, eikös Seasonic valmista powereita muillekin, esim. kaikki Antecin powerit nykyään? Samoin BeQuiet on sama kuin joku muu, en muista mikä?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Smoukka kirjoitti:

    Kyl kyl, enpäs väittänytkään nexusta nykyaikaiseksi tai edes hyväksi poweriksi. Silti se täyttää ne 400W powerivaatimukset mitä esim. nV 8800GTS:lle edellyttää.


    "Hyvinä pidettyjen merkkien nykyään myytävät mallit tuppaavat olemaan poikkeuksetta aktiivisestiohjattuja. Nexuksen kaltainen huonompi merkki nyt ei yllätä, Fortron hienoisesti. "

    No minäpä en jaksanut tarkistaa, kiitos tiedoista. Mutta onpas tuolla vähän päällekkäisyyksiäkin, eikös Seasonic valmista powereita muillekin, esim. kaikki Antecin powerit nykyään? Samoin BeQuiet on sama kuin joku muu, en muista mikä?

    Seasonic:
    -Antec NeoHE
    -Corsair-virtalähteet
    -Seasonic:n omat

    Topower
    p5-malliin pohjaavat:
    -Modstream
    -tagen
    -epower
    p6-malliin pohjaavat:
    -Powerstream
    -Stealth
    -BeQuiet (Straight Power)
    -OCZ

    Globalwin
    -BeQuiet (joitain vanhempia
    -2themax
    -Scythe (osan)
    -Athena (suurimman osan)
    -A GBP

    Andyson
    -Hiper
    -Some Ultra
    -Sunbeam
    -Aerocool

    Etasis
    -Silverstone Zeus ST56ZF ja ST75ZF

    Channelwell
    -Antec (vanhat Smartpowerit)
    -TT TR2
    -XCLIO
    -Leadpower

    AcBel
    -Asus
    -Coolermaster

    SirTech/Highpower
    -Thermaltake (osa malleista)
    -Chieftek (420W yksiköt)

    ATNG
    -Coolmax
    -Enlight

    Wintech
    -Ultra
    -Sintek
    -Future Power
    -MGE's. (osa malleista)
    -Turbolink (osa malleista)

    Youngyear
    -X-Connect (osa)
    -MGE's (osa)

    Leadman
    -Raidmax (koteloiden mukana tulevat yksiköt)
    -PowMax
    -Robanton

    Superflower
    -TTGI
    -Kingwin Absolute Power

    Deer
    -Allied
    -Codegen
    -L&C
    -Logic
    -Foxconn
    -Mustang
    -Powerstar
    -Eagle
    -Foxlink
    -Mercury
    -Duro
    -Austin
    -Turbolink
    -Real Power


    FSP
    -Aopen
    -Fortron
    -Zalman
    -Nobel power
    -Viper (osa)
    -Hama
    -MGC
    -Sparkle
    -SilenX
    -Powertech
    -BFG (osa..)

    Enermax (omansa)

    Delta
    -Acer

    HEC
    -Omat
    -Compucase
    -Heroichi
    -Vanhoja Antec-powereita

    Enhance
    -Enlight (vanhat)
    -Silverstone (osa)

    Lite-on
    -Ablecom
    -Supermicro

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    "Oliko tuossa lapsus? 225W ottotehoa vastaa (intelin laskupolitiikan mukaan) ~170W TDP arvoa. "
    Saattoi olla lapsus.. veikkaisin kuitenkin n. 225W kulutustasoa. Tuossa on 1x6-pin ja 1x8pin liittimet, mitkä kykenevät ottamaan 300W irti. Harvemmin noita liittimiä pistetään ulkonäöllisistä syistä.

    Sinänsä 8800 GTX ei ole pelitesteissä vielä kuluttanut yli 150W:tä, mutta on jäänyt aikalailla lähelle. Toista liitintä tarvittu lähinnä ylikellotusta varten ja nyt 8800 ultra tarvitsee jo vakiokelloilla toista liitintä. Voisihan sitä spekuloida tämän suuntaista: 2x6-pin setillä tuo X2900XT toimii vakiokelloilla, muta jos enempää aikoo ylikellottaa, niin tarvitaan 1x6-pin 1x8-pin setti.

    Lisäksi jos tulee X2900XTX jossain välissä markkinoille, niin tuo kuluttanee selvästi enemmän virtaa.

    "24W tuuletin varmasti pitää kovaa ääntä täysillä kierroksilla. Tästä olen aivan samaa mieltä. Kysymys kuuluukin, onko mahdollisesti tuuletin ylimitoitettu? Epäilen, ikävä kyllä. "
    Niin, HEC:n eräs 9cm tuuletin kuluttaa 18W ja se tuottaa 55dB mekkalaa. Nyt tuossa X2900XT:ssä on pienempi tuuletin, mikä kuluttaa 1/3 enemmän virtaa.. Sinänsä ovat laskeneet, että tuon vakiojäähyn lämmönsiirtokyky olisi luokkaa 225W..

    Lämpötila-arviot perustuvat vuotaneisiin tietoihin, esim. juuri tuo Kurri on ilmaissut, että X2900XT:t käyvät erittäin kuumina.

    kokeileppa piruuttas miten sulla pyörii tää CellFactor peli? sitä voi pelata ilman fysiikka kiihdytin korttia ja siin on deathmatsii capture flaggia sun muita valittavana

    ite pelasin 1024*resolla ja hdr sekä kaikki maximilla ja kone kyykähteli 10-30fbs välissä =D tosin sama tapahtu myös 800*resolla ja kaikkiasetukset 0 eli very low

    http://www.cellfactorrevolution.com/

    Äänestä

  • Aloittaja

    Daword kirjoitti:

    kokeileppa piruuttas miten sulla pyörii tää CellFactor peli? sitä voi pelata ilman fysiikka kiihdytin korttia ja siin on deathmatsii capture flaggia sun muita valittavana

    ite pelasin 1024*resolla ja hdr sekä kaikki maximilla ja kone kyykähteli 10-30fbs välissä =D tosin sama tapahtu myös 800*resolla ja kaikkiasetukset 0 eli very low

    http://www.cellfactorrevolution.com/

    Sääli vain ettei toimi. Valittaa tuosta ettei ole Ageian korttia..mitä ei ole

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    Sääli vain ettei toimi. Valittaa tuosta ettei ole Ageian korttia..mitä ei ole

    no toimii toimii...

    niistä 3 mappia valittaa että sitä korttia ei oo mutta 2 mappia niistä toimii kyllä.

    ite sain kyl päälle vaiks mullakaan ei oo ageian korttii.

    koitas vielä kerran =D

    kun 8800gts kuitenkin on "fysiikan kiihdytin" ainaki ominaisuuksissa on niin lukenut. ois kiva tietää pyöriikö hyvin?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Daword kirjoitti:

    no toimii toimii...

    niistä 3 mappia valittaa että sitä korttia ei oo mutta 2 mappia niistä toimii kyllä.

    ite sain kyl päälle vaiks mullakaan ei oo ageian korttii.

    koitas vielä kerran =D

    kun 8800gts kuitenkin on "fysiikan kiihdytin" ainaki ominaisuuksissa on niin lukenut. ois kiva tietää pyöriikö hyvin?

    Piti aika paljon kikkailla. Fuelingstation 1280x1024 kaikki tapissa, niin minimi oli 15 fps..yleensä pyöri 30-45 fps tasolla.

    Tuo peli on tehty ilmeisesti tarkoituksella siten perseelleen, että tarvitsisi erillistä fysiikkakorttia pyöriäkseen hyvin. Esim. jos olisi kunnon tuki tuplaytimellisille prossuille, niin nuo fysiikat voitaisiin laskea cpu:lla.

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    Piti aika paljon kikkailla. Fuelingstation 1280x1024 kaikki tapissa, niin minimi oli 15 fps..yleensä pyöri 30-45 fps tasolla.

    Tuo peli on tehty ilmeisesti tarkoituksella siten perseelleen, että tarvitsisi erillistä fysiikkakorttia pyöriäkseen hyvin. Esim. jos olisi kunnon tuki tuplaytimellisille prossuille, niin nuo fysiikat voitaisiin laskea cpu:lla.

    itellä peli oli kyllä alle pelattavan tason eli ei juuri mikään asetus nostanut fps sinne yli 30

    eipä ole peliä juuri tehty pelattavakis ilman ageian korttia.

    toisinaan hiukan typerää koska tietysti tämä sama oltaisiin saatu tehtyä myös toisella tavalla.
    Esim. half life 2 enginellä saisi tehtyä lähes samankaltaisen fysiikkaa hyödyntävän pelin ilman ageian lisä kortteja ja toi cellfactor ei ole edes mikään kummosen näköinenkään grafiikoiltaan.

    kukahan thmä nyt tuon takia maksaa 200e turhasta kortista?


    ei muuta ku Deletee perseeseen! =D

    Äänestä

  • Aloittaja

    Daword kirjoitti:

    itellä peli oli kyllä alle pelattavan tason eli ei juuri mikään asetus nostanut fps sinne yli 30

    eipä ole peliä juuri tehty pelattavakis ilman ageian korttia.

    toisinaan hiukan typerää koska tietysti tämä sama oltaisiin saatu tehtyä myös toisella tavalla.
    Esim. half life 2 enginellä saisi tehtyä lähes samankaltaisen fysiikkaa hyödyntävän pelin ilman ageian lisä kortteja ja toi cellfactor ei ole edes mikään kummosen näköinenkään grafiikoiltaan.

    kukahan thmä nyt tuon takia maksaa 200e turhasta kortista?


    ei muuta ku Deletee perseeseen! =D

    PhysX on ollut vuoden markkinoilla ja edelleen pelituki on surkea.

    Tämä normi pci-väylään menevä versio..tuskastuttavan heikko vehje mihin yhdistetään se, ettei pci-väylä jaksa tuoda tarpeeksi dataa tuolle kortille. PCI-e versio ei ole niin pahasti perseestä.

    Tietysti 200€ kortin kumppaniksi pitää ostaa todella raskas näytönohjainsetti kun tulee uusia fysiikan omaavia kohteita -> lisää renderöitävää.
    -----

    Tuli vain mieleen: Yleislaskentatehoa Geforce 8800GTX:ssä on 197 kertaa enemmän kuin Intel Core 2 E6700:ssa. Tosin kumpaakaan tuotetta ei ole tehty peruslaskuihin vaan kummallekin on omanlaista optimoitua koodia.

    Geforce 8800-korteissa on tuki "Quantum Effects Technology":lle. Ei muuta kuin käyttämään XFX 680i SLI tai jotain muuta yli 200€ emolevyä, missä on 3xpci-e 16x paikat (fyysiseltä kooltaan..kolmas ei ole nopeudeltaan 16x vaan 8x) ja sitten koneeseen vain 3x8800 ULTRA.. 2x8800 Ultra laskemaan grafiikkaa ja kolmas fysiikkaa ;).

    Äänestä

  • Erkko! kirjoitti:

    Onhan näitä:
    http://www.coolputer.fi/tiedot.asp?t=1328

    Kuitenkin pitää muistaa, että vaikka tuossa Deltan turbiinissa on 36W ja meteliä kehittää kotitarpeeksi, X2900:n tuuletin on täysin erilainen.

    Ensinnäkin X2900 käytetään radiaali, eikä tuollaista aksiaalituuletinta. Lisäksi pitää huomioida laakerointi, joka Deltassa on vanha kuulalaakerointi. Nykyään paremmissa tuulettimissa käytetään nestelaakerointia, joista on erivalmistajilla hieman erilaisia ratkaisuja.

    Radiaalia käytetään aina silloin kun tarvitaan suurempi paineen muodostaminen. Suurempaa painetta tarvitaan, koska arvioisin siipirivaston olen kohtalaisen tiheä. Tiheämmällä rivastolla saadaan tietysti enemmän ripoja pienempään tilaan, kuitenkaan jäähdytyspinta-alaa karsimatta.

    Radiaalituulettimet nappaavat paljon enemmän tehoa, koska paineenmuodostaminen vaatii sitä paljon enemmän kuin pelkkä ilmamassan siirto.

    Kuitenkin, sielä missä on tehoa, on lämpöä. Siellä missä on lämpöä liikaa, siitä pitää päästä eroon. Hmm, ehkä optiona tulee kuivajäät mukaan? =)

    se tärkein näissä suorissa ilmajäähdytyksissä. Sitten jos on vesikennoa ja muuta pukinkonttiin sopivaa olemaan vastuksena alkaa ilmamäärä isommassa vastapaineessa olemaan tärkeämpää. Aika heikosti tuntuu nuo potkurit olevan suunniteltuja kun melkein kaikki on suorilla lavoilla vaikka "kieroilla ja käyrillä" saisi aikaan hiljaisemman ja tehokkaamman tehon sekä ilmamäärän että vastapaineen keston osalta.

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    PhysX on ollut vuoden markkinoilla ja edelleen pelituki on surkea.

    Tämä normi pci-väylään menevä versio..tuskastuttavan heikko vehje mihin yhdistetään se, ettei pci-väylä jaksa tuoda tarpeeksi dataa tuolle kortille. PCI-e versio ei ole niin pahasti perseestä.

    Tietysti 200€ kortin kumppaniksi pitää ostaa todella raskas näytönohjainsetti kun tulee uusia fysiikan omaavia kohteita -> lisää renderöitävää.
    -----

    Tuli vain mieleen: Yleislaskentatehoa Geforce 8800GTX:ssä on 197 kertaa enemmän kuin Intel Core 2 E6700:ssa. Tosin kumpaakaan tuotetta ei ole tehty peruslaskuihin vaan kummallekin on omanlaista optimoitua koodia.

    Geforce 8800-korteissa on tuki "Quantum Effects Technology":lle. Ei muuta kuin käyttämään XFX 680i SLI tai jotain muuta yli 200€ emolevyä, missä on 3xpci-e 16x paikat (fyysiseltä kooltaan..kolmas ei ole nopeudeltaan 16x vaan 8x) ja sitten koneeseen vain 3x8800 ULTRA.. 2x8800 Ultra laskemaan grafiikkaa ja kolmas fysiikkaa ;).

    juu 3x 8800ultraa kuulostaa ihan hyvältä =D

    Äänestä

  • Aloittaja

    Daword kirjoitti:

    juu 3x 8800ultraa kuulostaa ihan hyvältä =D

    Juu.. kuusi 6-pin lisävirtaliitintä ei kuulosta taas hyvältä ;). Ei taida olla markkinoilla yhtään virtalähdettä mikä tarjoaisi yli 4x6-pin lisävirtaliitintä. Tietysti on näitä 3x6-pin 3x8-pin emoja ja luulisi jossain välissä tulevan 8-pin -> 6-pin adapterin tynkää.

    Tai sitten ostaa esim. Thermaltaken Toughpower 1200W-virtalähteen. Siinä on 3x6-pin liittimet, mutta 8xmolex..joista saa kyllä adaptereilla tarvittavat liittimet ;).
    ---

    Jos haluaa testata virtalähteen kyvyt, niin:
    3x AMD X2900XT (ylikellotuksilla kaikki)
    AMD PhenomFX QuadFX-kokoonpanossa (eli kaksi neliytimellistä Phenom-prosessoria).

    http://www.hexus.net/content/item.php?item=7584
    Tämä virtalähde taitaisi pyärittää moista.
    ---
    Ei sillä..kyllä tuollaisilla seteillä pasianssi pyörisi. Jos voittaisi lotossa, niin kyllä esim. 2xPhenomFX 3x8800 Ultra setti huutaisi kaverikseen vesijäähdytysjärjestelmää jos haluaisi hieman vähemmän ääntä tuottavan setin.

    Sinänsä vesijäähdytyksen pitäisi hoitaa kolme näytönohjainta, kaksi prosessoria ja virtalähteen. Jos ylikellotuksia aiotaan, niin kenties myös muistit ja emolevyn piirisarjat.

    Taitaisi Zalman Resetator2-passiivivesijäähyn jäähdytysneste kiehua tuolla setillä ;)..joku 400€:n WaterChill Extrenal- setti voisi kenties pärjätä johonkin asti.

    Joku vesijäähyistä enemmän tietävä voisi kertoa, kykeneekö esim. http://www.coolputer.fi/default.asp?tuote=1328 kaltaisia settejä kytkemään kahta kerralla? Esim. toinen noista hoitaisi näytönohjaimien jäähdytystä ja toinen prossujen, virtalähteen, muistien ja emolevyn.

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    Juu.. kuusi 6-pin lisävirtaliitintä ei kuulosta taas hyvältä ;). Ei taida olla markkinoilla yhtään virtalähdettä mikä tarjoaisi yli 4x6-pin lisävirtaliitintä. Tietysti on näitä 3x6-pin 3x8-pin emoja ja luulisi jossain välissä tulevan 8-pin -> 6-pin adapterin tynkää.

    Tai sitten ostaa esim. Thermaltaken Toughpower 1200W-virtalähteen. Siinä on 3x6-pin liittimet, mutta 8xmolex..joista saa kyllä adaptereilla tarvittavat liittimet ;).
    ---

    Jos haluaa testata virtalähteen kyvyt, niin:
    3x AMD X2900XT (ylikellotuksilla kaikki)
    AMD PhenomFX QuadFX-kokoonpanossa (eli kaksi neliytimellistä Phenom-prosessoria).

    http://www.hexus.net/content/item.php?item=7584
    Tämä virtalähde taitaisi pyärittää moista.
    ---
    Ei sillä..kyllä tuollaisilla seteillä pasianssi pyörisi. Jos voittaisi lotossa, niin kyllä esim. 2xPhenomFX 3x8800 Ultra setti huutaisi kaverikseen vesijäähdytysjärjestelmää jos haluaisi hieman vähemmän ääntä tuottavan setin.

    Sinänsä vesijäähdytyksen pitäisi hoitaa kolme näytönohjainta, kaksi prosessoria ja virtalähteen. Jos ylikellotuksia aiotaan, niin kenties myös muistit ja emolevyn piirisarjat.

    Taitaisi Zalman Resetator2-passiivivesijäähyn jäähdytysneste kiehua tuolla setillä ;)..joku 400€:n WaterChill Extrenal- setti voisi kenties pärjätä johonkin asti.

    Joku vesijäähyistä enemmän tietävä voisi kertoa, kykeneekö esim. http://www.coolputer.fi/default.asp?tuote=1328 kaltaisia settejä kytkemään kahta kerralla? Esim. toinen noista hoitaisi näytönohjaimien jäähdytystä ja toinen prossujen, virtalähteen, muistien ja emolevyn.

    vois riitää 140A 12v linjaan =D aika asialinen virtalähde!

    ehdottomasti jonkinlainen jämerä vesi jäähy täytys kyllä olla kun varmasti toi fan jäähyjen äänet alkais olla jo melkoisen korkealla tasolla.

    tie sit auttasko tämmäkään

    http://209.85.135.104/search?q=cache:Uj-3Th5jThkJ:www.overclockersclub.com/reviews/asetekwatercooling.php biggest water cooling&hl=fi&ct=clnk&cd=2&gl=fi&client=firefox-a

    Äänestä

  • Aloittaja

    Daword kirjoitti:

    vois riitää 140A 12v linjaan =D aika asialinen virtalähde!

    ehdottomasti jonkinlainen jämerä vesi jäähy täytys kyllä olla kun varmasti toi fan jäähyjen äänet alkais olla jo melkoisen korkealla tasolla.

    tie sit auttasko tämmäkään

    http://209.85.135.104/search?q=cache:Uj-3Th5jThkJ:www.overclockersclub.com/reviews/asetekwatercooling.php biggest water cooling&hl=fi&ct=clnk&cd=2&gl=fi&client=firefox-a

    http://www.koolance.com/shop/product_info.php?products_id=387

    Eli Koolance 1200W nestemäisesti jäähdytetty virtalähde. Kaikki sisäiset elektroniset osat lilluvat nesteessä, mikä ei johda sähköä..eli ei ole pelkoa 'leivänpaahdin ammeessa'-efektistä.

    Tuon jos saisi kytkettyä ihan normi vesijäähdytysjärjestelmään, niin olisi aika bueno. Nyt tuossa pitää kiinnittää virtalähteen kokoinen vesijäähymötikkä kotelon taakse, missä on 12cm tuuletin..mikä pitää kovaa ääntä..ja on yksi ja lysti tuo vesijäähdytys.

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    http://www.koolance.com/shop/product_info.php?products_id=387

    Eli Koolance 1200W nestemäisesti jäähdytetty virtalähde. Kaikki sisäiset elektroniset osat lilluvat nesteessä, mikä ei johda sähköä..eli ei ole pelkoa 'leivänpaahdin ammeessa'-efektistä.

    Tuon jos saisi kytkettyä ihan normi vesijäähdytysjärjestelmään, niin olisi aika bueno. Nyt tuossa pitää kiinnittää virtalähteen kokoinen vesijäähymötikkä kotelon taakse, missä on 12cm tuuletin..mikä pitää kovaa ääntä..ja on yksi ja lysti tuo vesijäähdytys.

    toi on komia...

    mitähän mahtaa olla tollasella hintaa?

    Äänestä

  • Aloittaja

    Daword kirjoitti:

    toi on komia...

    mitähän mahtaa olla tollasella hintaa?

    Aika harvassa liikkeessä Euroopan puolella, googlella ei löytynyt myyjiä..jenkeissä hintana n. 500$

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    Aika harvassa liikkeessä Euroopan puolella, googlella ei löytynyt myyjiä..jenkeissä hintana n. 500$

    melko suolainen hinta mutta jos tosiaan vääntää jotain sli 8800ultra settiä niin eipä toi hinta sitten enään niin paha oo.

    Äänestä

  • UPDATE_6770109 kirjoitti:

    Seasonic:
    -Antec NeoHE
    -Corsair-virtalähteet
    -Seasonic:n omat

    Topower
    p5-malliin pohjaavat:
    -Modstream
    -tagen
    -epower
    p6-malliin pohjaavat:
    -Powerstream
    -Stealth
    -BeQuiet (Straight Power)
    -OCZ

    Globalwin
    -BeQuiet (joitain vanhempia
    -2themax
    -Scythe (osan)
    -Athena (suurimman osan)
    -A GBP

    Andyson
    -Hiper
    -Some Ultra
    -Sunbeam
    -Aerocool

    Etasis
    -Silverstone Zeus ST56ZF ja ST75ZF

    Channelwell
    -Antec (vanhat Smartpowerit)
    -TT TR2
    -XCLIO
    -Leadpower

    AcBel
    -Asus
    -Coolermaster

    SirTech/Highpower
    -Thermaltake (osa malleista)
    -Chieftek (420W yksiköt)

    ATNG
    -Coolmax
    -Enlight

    Wintech
    -Ultra
    -Sintek
    -Future Power
    -MGE's. (osa malleista)
    -Turbolink (osa malleista)

    Youngyear
    -X-Connect (osa)
    -MGE's (osa)

    Leadman
    -Raidmax (koteloiden mukana tulevat yksiköt)
    -PowMax
    -Robanton

    Superflower
    -TTGI
    -Kingwin Absolute Power

    Deer
    -Allied
    -Codegen
    -L&C
    -Logic
    -Foxconn
    -Mustang
    -Powerstar
    -Eagle
    -Foxlink
    -Mercury
    -Duro
    -Austin
    -Turbolink
    -Real Power


    FSP
    -Aopen
    -Fortron
    -Zalman
    -Nobel power
    -Viper (osa)
    -Hama
    -MGC
    -Sparkle
    -SilenX
    -Powertech
    -BFG (osa..)

    Enermax (omansa)

    Delta
    -Acer

    HEC
    -Omat
    -Compucase
    -Heroichi
    -Vanhoja Antec-powereita

    Enhance
    -Enlight (vanhat)
    -Silverstone (osa)

    Lite-on
    -Ablecom
    -Supermicro

    Jossain joskus olin nähnyt vastaavan listan ja nyt se sitten löytyy täältä, kiitos.

    Itsellä on Hiperin 530W, joka oli arveluttava pakko-ostos eräänä perjantai-iltapäivänä kun ei maltti riittänyt Seasonicin tilaamiseen. Hyvin on kyllä toiminut, edullinen, hiljainen ja vakaa, vaikka mistään ei löydy siitä revikoita ja netistäkin yksi poksahdusvalitus. Mutta sitä ei löytynyt mistään, jotta kuka sen on valmistanut.

    Äänestä

  • Preerian McLammas kirjoitti:

    se tärkein näissä suorissa ilmajäähdytyksissä. Sitten jos on vesikennoa ja muuta pukinkonttiin sopivaa olemaan vastuksena alkaa ilmamäärä isommassa vastapaineessa olemaan tärkeämpää. Aika heikosti tuntuu nuo potkurit olevan suunniteltuja kun melkein kaikki on suorilla lavoilla vaikka "kieroilla ja käyrillä" saisi aikaan hiljaisemman ja tehokkaamman tehon sekä ilmamäärän että vastapaineen keston osalta.

    Totta kai ilmamäärä on tärkeä. Sitä ilmaa vain ei saada kulkeamaan, koska ovat tehneet siilin rivat niin lähelle toisiaan -> suuri vastapaine -> radiaalin käyttö.

    Eikä ole mitään väliä mitä jäähdytetään. Kysymys on vain siitä kuinka tiheässä on jäähdytettävän rivat. Mitä enemmän on ripoja, sitä suurempi pinta-ala saadaan. Ja mitä suurempi pinta-ala, sitä paremmin lämpö siirtyy.

    Kyllä noita kieroja ja käyriäkin alkaa nykyään löytymään.
    http://www.coolputer.fi/tiedot.asp?t=1833

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6770109 kirjoitti:

http://it-review.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1314&Itemid=91&limit=1&limitstart=1

Tämän aitoudesta ei vielä ole takeita, pitäisi vielä odottaa 14. päivää

Tuon mukaan X2900XT olisi Company of Heroes-pelissä tehokkaampi kuin 8800 GTX, mutta muissa peleissä häviää 8800 GTS 640MB:lle (X3:ssa X2900XT voittaisi niukasti 8800 GTS:n).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu