Bokseri ja rotikan pentu

boksweil

Elikkäs siis meillä on 1,5v bokseri uros ja nyt muutama päivä sitten tuli rotikan pentu, narttu siis. Ihan vaan kyselen, että mitä täytyisi muistaa kun tulee toinen koira? Ongelma meillä on siinä että boksu on hyvinkin vilkas ja tahattomasti kovakourainen pentua kohtaan. On siis muuten maailman kiltein tyyppi, ei ole koskaan ollut vihanen edes uroksille. Ja siis korostan, että ongelma ei ole siinä että tämä herra olisi vihainen, vaan että on vaan turhan kova leikkimään rajusti. Pientä mustasukkaisuuttakin on ilmennyt, varsinkin jos pentu on sylissä niin saattaa käydä hyppimään yms mitä ei muuten tee. Ja että jos annan pennulle pentuluita ja boksulle sen omia niin menee kyllä varastamaan pennulta ja sama koskee ruokaa.

Paremmin on kuitenkin mennyt mitä odotettiin, mutta pelkään kuitenkin että pentu vielä joku kerta pelästyy pahemman kerran. Ei olla annettu niiden olla keskenään vielä ilman meitä. Ihan siis lähinnä käytännön vinkkejä kyselen ja että jos jollain vastaavia tilenteita ollut niin miten on se hoidettu.

1

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äippä tietää

      Aika vähän on koirilla ikäeroa, joten sukupolvien kuilu ei korostu luontevasti. Mutta...
      Sinä olet johtaja laumassanne ja sinun kuuluu siksi korostaa koirien ikään liittyvää arvojärjestystä. Eli vaikka pentu on kuinka ihana, niin silittelet ja annat huomiota aina ensin vanhemmalle koiralle. Ruoka annetaan ensin vanhemmalle sitten vasta pennulle, vanhempi pääsee aina ulos ovesta ensin - mieluummin sinun jälkeesi, pentu saa luut vikana ym ym. Sinä myös olet se joka komentaa koiria ja päättää ettei koirilla ole lupa varastaa toistensa luita. Ruokakupit riittävän kauas tosista ja vahdit aina ruokailut että koirat pysyvät vain ja ainoastaan omilla kupeillaan. Ajan myötä tilanne rauhoittuu ja tasoittuu, pentu kasvaa isommaksi ja vahvemmaksi - asiat helpottaa, ellei kehity uusia hankaluuksia.

      ps: kuinka olet ajatellut hoitaa nartun juoksut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5168
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2881
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2584
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1993
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1942
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1779
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1772
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1647
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1388
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1220
    Aihe