"Kun opiskelijoilta kysyttiin yhtiöitä, joihin he eivät haluaisi mennä töihin, eniten spontaaneja mainintoja saivat - tässä järjestyksessä - nämä yhtiöt: Nokia, Lidl, UPM, Perlos, Fortum, Stora Enso, Telia-Sonera, Finnair, Kone, SOL Palvelut, Puolustusvoimat, Elisa, Nordea, McDonalds, valtio ja yliopistot."
Inhotuimmat
yhtiöt
52332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Potkuja, turvattomuutta, kusetusta (työntekijöiden ja asiakkaiden) ja paskaduunia tarjoavia yhtiöitä. Niin ja noi yliopistot / valtio maksavat vissiin aika vähän liksaa.
Kyseisten firmojen kannattaisi vakavasti pohtia julkisuuskuvaansa tai vaihtaa maata. Rekrytoinnista valitetaan, ettei ole helppoa. Ovatko valittajat juuri tästä listasta? Kenenkään ei oo pakko hakea paskaan firmaan duuniin.
Monet noista ovat Suomen suurimpia, eli sitä kautta tunnetuimpia yhtiöitä, jotka saavat paljon ääniä kysyttiin suurelta yleisöltä mitä tahansa. Luultavasti muutama noista olisi myös halutuimpien työnantajien listalla, jos sitä kysyttäisiin samoilta henkilöiltä.
Mitään tuollaista kritiikkiä ei ole esitetty viime vuosina kun Nokian on väitetty paistattelevan suosituimpien työnantajien joukossa. Että näin vähän näihin toimittajien lehtijuttuihin on luottamista.
Sama ilmiö pätee poliitikkoihin. Suosittelen, että se Jämsän kunnanvaltuuston pj:n tappanut/ murhannut mieshenkilö asettuu vaaleissa ehdokkaaksi.
Fazer sai työnantajana käytännössä vain puoltoääniä.
Toimittajilta tuskin voi odottaa itsekritiikkiä ja Nokia ei varmasti huomauta mairittelevan tutkimuksen olevan vinoutunut. Joka tapauksessa terve järki sanoo, että pyydettäessä suurta yleisöä nimeämään yrityksiä jossain tukimuksessa, sekä hyvässä että pahassa korostuvat yritykset, jotka haastateltavat tuntevat. Varmasti mikään listatuista ei ole oikeasti Suomen huonoin työnantaja, mutta listatut ovat yrityksiä, jotka jokainen tuntee.
Fazerista julkisuudessa ei ole uutisoitu mitään negatiivista. Itse asiassa Fazerista ei uutisoida yhtään mitään, joten useimmilla vastaajilla se assosioituu lähinnä suklaan makuun. Voiko parempaa imagonrakennusta ollakaan?